Sertralin Orion ja annoksen lisääminen

Aloitin noin puolitoista kuukautta sitten Sertralin Orionin käytön 50 mg:n annoksella. Alussa en huomannut mitään muita sivuvaikutuksia kuin kammottavan päänsäryn, joka sekin meni ohi parin viikon sisällä. Terapeuttinen vaikutus alkoi melko nopeasti. Mieli oli tasaisempi, suhtauduin tulevaisuuteen rauhallisesti. Voisi sanoa jopa, että olin kaikin puolin tyytyväinen elämääni.

Kuukauden käytön jälkeen kävin psykiatrilla, jolle kerroin suhteellisen hyvästä ja kohentuneesta tilanteestani. Hän ehdotti kuitenkin annoksen nostamista 100 milligrammaan. Suostuin tähän. Sen jälkeen kaikki repesi käsistä. Karmaisevat itsetuhoajatukset palasivat, keskittymiskyky meni, toivottomuus iski, palan tunne kurkussa ja kivistys vatsassa vaivaavat. Mitään yksittäistä tapahtumaa, joka tämän olisi laukaissut, ei ole ollut. Epäilen siis, että kyse on lääkeannoksen nostosta.

Kuulisin erittäin mielelläni toisten kokemuksista. Alkoholikaan tätä ei ole voinut laukaista, sillä en ole sitä nauttinut kuin korkeintaan kaksi annosta kerralla ja harvoin.

Kiitos jo etukäteen tärkeistä vastauksistanne!
3974
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

lääkeannoksen nostoon. Niiden pitäisi mennä ohi vähitellen, odottele rauhassa.

Äänestä

sama juttu mulla, veti takapakkia koko hoito ku piti nostaa annosta 25mg ---> 50mg :( Hirveän väsynyt kokoajan ja mieli maassa.

Äänestä

Mulla ei tullut mitään sivuoireita, silloin kun aloitin Sertralinin (50mg), mut sitten kun piti ruveta ottamaan 100 mg, tuli aivan järkyttävät sivuoireet, tuntui kuin olisi ollut kauheassa krapulassa joka päivä, hirvee väsy, ei pystynyt keskittymään MIHINKÄÄN, olin kuin zombie... en halunnut elää niin, joten syön nykyään vaan ton 50 mg.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kultakutri_2008 kirjoitti:

Aloitin noin puolitoista kuukautta sitten Sertralin Orionin käytön 50 mg:n annoksella. Alussa en huomannut mitään muita sivuvaikutuksia kuin kammottavan päänsäryn, joka sekin meni ohi parin viikon sisällä. Terapeuttinen vaikutus alkoi melko nopeasti. Mieli oli tasaisempi, suhtauduin tulevaisuuteen rauhallisesti. Voisi sanoa jopa, että olin kaikin puolin tyytyväinen elämääni.

Kuukauden käytön jälkeen kävin psykiatrilla, jolle kerroin suhteellisen hyvästä ja kohentuneesta tilanteestani. Hän ehdotti kuitenkin annoksen nostamista 100 milligrammaan. Suostuin tähän. Sen jälkeen kaikki repesi käsistä. Karmaisevat itsetuhoajatukset palasivat, keskittymiskyky meni, toivottomuus iski, palan tunne kurkussa ja kivistys vatsassa vaivaavat. Mitään yksittäistä tapahtumaa, joka tämän olisi laukaissut, ei ole ollut. Epäilen siis, että kyse on lääkeannoksen nostosta.

Kuulisin erittäin mielelläni toisten kokemuksista. Alkoholikaan tätä ei ole voinut laukaista, sillä en ole sitä nauttinut kuin korkeintaan kaksi annosta kerralla ja harvoin.

Kiitos jo etukäteen tärkeistä vastauksistanne!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu