Minun mielestä ainakin AC/DC.
Maailman paras rock yhtye?
Riff Raff
23011722
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 230
Vanhimmat
Se löytyy kolmikosta The Beatles, Rolling Stones ja Elvis Presley.
Mutta toisaalta kaikki ennen 70-luvun alkua perustetut yhtyeet ovat loistavia. Siitä jälkeenpäin vain harvat ovat loistavia ja mm. tuo AC/DC lukeutuu siihen sakkiin.
Mutta on kyllä muuten paras.
beatles on 60-luvun paras bändi
Ei oo, se on yardbirds eli bändi mikä vaihto nimensä led zeppeliniks myöhemmin
teki muutaman keikan nimellä,new yardbirds,kunnes vaihtoi sen Led Zeppeliiniksi
se on muuten se maailman paras rock bändi
AC/DC, Deep Purple & Rolling Stones!
Toki niitä muitakin hyviä bändejä löytyy. ;)
aamen ja sitaatti.
spencer davis group
chicago
led zeppelin
the hollies
cream
chicago transit authority
dr feelgood
the beatles
chicago 1968-1973
MC5 < WAYNE KRAMER
Mielestäni kolme parasta rock-bändiä ovat Malice Mizer, Moi Dix Mois ja Nightwish..Tietenkin se on jokainen oma mielipide, mistä pitää ja mistä taas ei pidä.
ROCK bändiä ;) Ei metal tai emo tai muuta sellasta, en sano etteikö Nightwish olis hyvä mut se on metallia!
Malice Mizer ja Moi Dix Mois on ihan rokkia kyllä. J-Rock on Japanilaista rockia ja siihenhän nämä kyseiset bändit kategorioituu. Ja mitä Nigtwishiin tulee niin se vaan on hyvä bändi olkoon rockia tai ei.
Rockilla on musiikillisesti oma kaava, enkä ole vielä yhdenkään Japani bändin kuullut sitä soittavan :) tässä esimerkki! Kuuntele kitara ja basso: http://www.youtube.com/watch?v=Hrtv-MzRuiQ
Cream. The hollies. Led zeppelin. The beatles.
rock on yleiskäsite musiikkityylille jonka ala-lajeja ovat esim.heavy metal,power metal .glam rock,hard rock jnejne jnejne!eli kun puhutaan rockista voidaan puhua esim.elvis, the beatles tai jim hendrix tai vaikka abba tai the scorpions,purple jne jne jne!samaan aikaan!kaikki ovat rockkia mutta rockin eri alalajeja!ihan sama jo puhutaan autoista on olemassa sedaneita ,coupe malleja pakuja jne jne ja uusia tulee jatkuvasti kuten esim.suv katumaasturit ym ym!
Sori nyt vaan mutta sen jälkeen kun Nightwish raiskasi Megadethin Symphony of destuctionin niin sitä ei voine pitää edes bändinä.
hardrock bändeiksi luen, led zep , deep purple, ac/dc, aerosmith,
Slade on mun ykkönen ;)
Ei ole Rolling Stonesia voittanutta. Tekihän monet bändit 60- ja 70-luvuilla samantasoista ja parempaakin musiikkia, mutta Rolling Stonesin imagoon, musiikkiin ja legendaan yksinkertaisesti kiteytyy koko länsimaisen rockin ja rock'n'rollin sisältö. Eipä kukaan tästä tittelistä oikein Rollareiden kanssa edes kilpaile. No Led Zeppelin tietysti, joka pääsee minun nähdäkseni hyvin lähelle ja häviää vain niukasti.
Ja tämä siis rokkibändeistä. Popyhtyeistä ehdottaisin parhaaksi Beach Boysia, Abbaa, Beatlesia ja montaa muuta. Punkbändit ja heavybändit ovat oma lukunsa, joskin monet niistä voi kyllä laskea rokkibändienkin joukkoon (mm. Led Zeppelinin, Clashin ja Ramonesin kohdalla voi musta puhua myös rockyhtyeestä).
mut ei kaikkien ykkönen
Paitsi led zeppelin voittaa sen
Inhottava homma sanoa vaan yhtä. Sit mikä on rockmusiikkia? Suomessahan pitää kaikki aina kategorioida johonkin, mikä on aivan typerää touhua, siispä vedän tähän oman top 10!
Ei paremmuusjärjestystä.
1. Rolling stones (se valkoisen rockin esi-isä)
2. Bon jovi (itselle lapsuudesta saakka se ehk' t'rkein bändi. Viihdyttävin livebändi)
3. U2 (hienoja biisejä ja soittavat hyvin)
4. Metallica (raskaanmusiikin ykkösbändi, toivat melodisuuden metallimusiikkiin)
5. Beatles (legenda, ilmiö, ttoi rockmusiikin suuren yleisön eteen.)
6. AC/DC (Perusränttätänttän valtias)
7. Bruce Springsteen ja the E street band (soittavat parhaiten yhteen ja työläisrokin kuningas.)
8. Cream (jotakin aitoa, rehelistä, kovaa ja pehmeää samaan aikaan, uljasta menoa)
9. CCR (upeita biisejä, menevää musiikkia sukupolvelta toiselle.)
10. Nightwish (kaikkien aikojen kovin ja paras kotimainen bändi. Musiikki universaalia, mutta originaalia musiikkia, jota ei vaan edes pysty kategorioimaan, vaikka haluisi. Kukaan ei pysty tähän.)
Vai ei Nightwishiä pysty gategorioimaan? Siinä oot väärässä...Tarja Turusen aikaan se oli operettista metallia. Nyt se taitaa olla sinfonista metallia (Anette Olzonin aikaa on vähä hankalampi laittaa mut sinfoniseen se taitaa kuulua). Et tässä on nyt sulle sit kategorioitu Nightwish eikä ollu ees kauhee vaikeeta...
ONKO TÄMMÖNEN MISTÄÄN KOTOSIN KUN MC5 < AMERIKAN HURRIGANES < LIEKÖ OLLUT REMUNKIN SUOSIKKIBÄNDI....
OMA TOP10 ON TÄMÄ
1.HURRIGANES
2.DEEP PURPLE
3.CREAM
4.WHITESNAKE
5.SCORPIONS
6.YES
7. PAUL KOSSOFIN YHTYE
8.QUEEN
9.JUDAS PRIEST
10.CCR
Nightwish on ooppera metallia, aika yliarvostettu bändi, sleeping sun, ainoo hyvä kuunneltava kappale, ja nainen metalli bändissä on sen verta huono idea että, kyl se on miehen homma, mää en kovin arvossa pidä nais laulajaa metallissa
Sehän on joko U2 tai The Big Country, tieteskii...
wäinämä skriivaa asiaa!!
kyllähän se on aika ylivoimaisesti se acdc...
ei siinä taida olla edes jakoa muilla
Led Zeppelin vie korkeimman korokkeen, acdciä ei olis edes ilman Zeppeliniä
Led Zeppelin!!! ;) jos miulta kysytään...
En voi olla ainut joka samaa mieltä, vai kuis?!
Olen samaa mieltä :=)
JEEAAH!!!
Ai Let's Eppelin... :D
Et olekka, monia bändejä ei edes olis ilman Zeppeliniä
Tällä hetkellä diggaan CHICAGO:n vanhaa tuotantoa, varsinkin I.II. ja III. täyttä musiikin ilotulitusta kaikkea jatsista,progeen,balladeihin, kantriin,klassiseen,rockiin,poppiin ja bluesiin, tsekatkaa jotka olette kuulleet vaan 80 luvun balladeja ,aivan erilaista 70luvulla.
parhaat:
MAKE ME SMILE
BEGINNINGS
25 OR 6 TO 4
QUESTIONS 67 & 68
DIALOGUE 1 AND 2
FEELING STRONGER EVERYDAY.....
Ilman kummempia perusteluita: AC/DC!!!
En oo samaa mieltä
Guns N` Roses tietenkin
Aivan liian yliarvostettu bändi koskaan, enkä oo samaa mieltä, ainoo oikee vastaus on, led zeppelin laajaalaisuuden kans
jättää kaikki muut kauas taakseen.
ACDC ja Danzig seuraavat myös kovaa perässä.
Mun lempibändi on: RAMMSTEIN.
Sit tulee; KORN,....näitä hevityylisiä bändejä....
Onnex musiikkimakuja on monenlaisia...kaikille jotain mieluista musaa.
Kuopiolainen The Wasteland on aivan todella upea bändi. Yksinkertaista rock poppia josta todella nauttii. Nuoria jannuja, eikä heillä ole edes netissä tietoja itsestään.. Livenä aivan uskomattoman ihanaa musiikkia.
mutta olkoon, kaksi sanaa: Led Zeppelin! Eihän Ledien vaikutusta nykyrokkiin ja heviin voi kukaan kieltää. Lisäksi vieläkin ajankohtainen ja kuunneltava bändi. Beatles on ehkä jaetulla ykkössijalla, koska on vaikuttanut todennäköisesti eniten kevyen musiikin kehitykseen.
Jep, led zeppelin yksinkertaisesti, Zeppeliinille saa moni olla paljosta kiitollinen, se on tarjotin heavylle, se loi pohjan raskaalle musiikille
kyllä se paras vaan on AC/DC. perässä tulee rollarit. myös chuck berry ja little richard ovat loistavia. ja meneehän toi zeppeliinikin
Kyllä kaikista paras on Mark Knopflerin johdattama Dire Straits.
on mulle aina ja iänkaiken Hurriganes
...on SWEET. Uskokaa tai älkää. Bändi teki hienoja hard-rock albumeita pahimman purkka kauden jälkeen.
Suosittelen esim. ''Sweet F.A.'', ''Desolation Boulevard'', ''Give Us A Wink'' ja ''Off The Record'' albumeita.
Nro. 2 on BIG COUNTRY. Loistavaa highland-soundista tavaraa (R.I.P. Stuart Adamson).
Nro. 3 on ASIA. Ne kolme ensimmäistä albumia, mitä voi muuta sanoa, kuin että loistavaa.
Nro. 3 on Dr.Feelgood. Tuo Englannin Hurriganes (R.I.P. Lee Brilleaux). Ei tuottanut koskaan pettymystä.
Nro. 4. on STATUS QUO. Tietää aina mitä saa, kun uuden levyn hankkii. Samaa biisiä jo 40-vuotta, mutta
kun sen tekee hyvin, niin sitä myös jaksaa kuunnella.
Jne jne...
Mä diggaan noist 70-luvun bändeist on Raimbow, Deep Purple, Hurriganes, Led Zeppeline, AC/DC Ja ootteko muuten kuullu Bändiä nimeltä FREE
Kyllä se Bon Jovi ensimmäisien joukkoon menee. :)
Meinaatsä et sinä oot ainoa suomalaisista joka on kuunnellut freetä.kuule melkein kaikki kuuskytluvulla syntyneet on freetä kuunnellut ja myöskin diggaillut!!!.et silleen.
Hurriganes on kans yks aika yliarvostettu, sinänsä en pidä minnään, tietysti makuasioita
Mäkin tykkään mut hurriganes ei kuulu mun tykkäyksiin, muut kuuluu kylläkin
Hurriganes! (;
maailmassa monta hienoa rockryhmää, mut mun mielestä ylivoimainen troikka Hurriganes, Motörhead ja Ramones.
Led Zeppelin menee kaikkien yli
AC/DC
rolling stones
jimi hendrix
cactus
DEEP PURPLE
PINK FLOYD
RAINBOW
GRAHAM BONETT
SCORPIONS
NICK LOWE
DEEP PURPLE
CREAM
DR FEELGOOD
RAINBOW
QUEEN
SMILE < FREDDIE MERCURYN EKA YHTYE
SMALL FACES
WHO
< OLISI NASTAA OPPIA SOITTAMAAN RUMPUJA KUIN RINGO. KEITH MOON TAI IAN PACE
OLISI NASTAA KUUNNELLA JOSKUS NÄITÄ SMALL FACES.CREAM.DEEP PURPLE.BEATLES.ROLLING STONES.HOLLIES.FACES. JA SITTEN WHOTA < JA KUN MUUT MENISIVÄT DISCOILEMAAN UKKO PISTÄISI NÄITÄ SOIMAAN
Ted Nugent, Lemmy ja Ganes
Guns N' Roses.
HOLLIES
DEEP PURPLE
THE WHO
BEATLES
RAINBOW
MOTORHEAD
YÖ
DR FEELGOOD < LAINASIN KIRJASTOSTA JA ALOIN TYKKÄÄMÄÄN
ABBA < ALKUAIKOJEN TUOTOKSET ESIM WATERLOO 1972-1974...
Mötley Crue on ehottomasti parhaista parhain ;)
Abba eikä Hollies. Beatleskin enimmäkseen poppia.
Motörhead
Parhaat bändit on ne, jotka on perustettu/alkanut soittamaan 70-luvulla. Esim. Queen, Scorpions, Rainbow, AC/DC ja Iron Maiden ja ABBA.
Sitten tulevat alkuaikojen rock ilmiöt kuten: Beatles, Rollarit, Who, Led Zeppelin.
Seuraavaksi nämä 80-luvulla aloittaneet 90-luvulla suosionsa huipulla olleet: Gunnarit, U2, Bon Jovi jne..
Niin ja sitten 90-luvulla aloittaneet Foo Fighters, Rammstein, Coldplay ja Darkkness.
Melkein tuossa järjestyksessä.
WHAT ABOUT NIRVANA?!?!?
ovat ne luovat bändit, jotka uskaltavat kokeilla jotain uutta ja sekoittavat eri musiikkilajeja kuten hip hoppia, funkkia, jazzia tai vaikkapa reggaeta rockiin poiketen normaalista, yksinkertaisesta rockista. AC/DC on juuri tätä perustylsää rockia. Maailman ehkä yliarvostetuin yhtye.
Paras esimerkki luovasta rockista on sellainen aliarvostettu bändi kuin 311.
tuli mieleen.
Uriah Heepin kolme vanhinta levyä on parasta rolling and rocking rytinnää.
Iha sama mitä bändei nää on (kai jtn. metallii ja bulletti emotust mut iha sama) parhaat on:
Iron Maiden
Bullet For My Valentine
Jos näin yleisesti puhutaan niin kyllä se paras rockkiinkin luokiteltu bändi vaan on vieläkin Hanoi Rocks.
mulle scorpions on ollu aina ja ikuisesti paras
IRON MAIDEN... siis on paljon hyviä, mut toi on vaan sellanen ketä kuuntelee niin vanhat kuin nuoretkin ja jonka tietää yli 50 vuotiaat isäukotkin... Se on vaan niin hyvä...
MC5.HURRIGANES.ROYALS < MAIJANEN-KÄTKÄ-JÄRVINEN...PERA AND THE DOGS < ILE KALLION BÄNDI JOSSA OLI ILE KALLION VELI PERA.
PROBLEMS < TUMPPI VAROSEN BÄNDI
KALEVALA < JOSSA OLI REMU ALKUAIKOINA
APULANTA OHITTAA KAIKKI OLEMASSA OLEVAT BÄNDIT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Antti, Matti, Sami ja Jan-Markus, kovimmat suomalaiset rock-tähdet.
Rock:
Kansas, Mötley Crue, AC/DC, Deep Purple, Bon Jovi, Poison, Led Zeppelin, KISS, Scorpions, Guns N Roses, Roling Stones, Airbourne. On enemmänkin, mutta nyt en muista.
Metal:
Pantera, Slayer, Testament, Exodus, Down, Sepultura, Anthrax.
AC/DC
Guns N' Roses
Reckless Love
on tietysti Motörhead!
on Hurriganes
yep,kyllä Remu-humu pekka,on rautaa,ganes pisti menevää ränttätänttä rokkii!
eikö kukaan muka oikeasti tiedä lynyrd skynyrdiä
LED ZEPPELIN
1. Guns And Roses 4EVER ♥
2. Metallica
3. Bullet For My Valentine
4. Children Of Bodom
5. Volbeat
6. Nickelback
7. Iron Maiden
8. Megadeth
9. Pantera
10. Slayer
Vaikea kysymys mutta jos 5 parasta pitäisi valita, niin minulla järjestys olisi tämä:
1. The Ramones
2. Green Day
3. The Rolling Stones
4. The Faces
5. The Who.
Kuuntelen enemmän soolo-artisteja.
Green Day ei millään muotoa kuulu tuohon listaan.
Rock on alle keskitason musiikkia verrattuna taidemusiikkiin ja jazziin.
Rockin piirissä täytynee siten arvioida innovatiivisuutta sen ahtaan ja yksinkertaisen musiikillisen ilmauksen sisällä. Tällöin Beatlesin kaltaiset, uutta luoneet ja kehittyneet ilmiöt ovat vahvoilla. Tällaisiin uuden luojiin voisi liittää myös Jimi Hendrixin, mutta loppujen lopuksi ne ovat kuitenkin aika vähissä - siis kaiken kaikkiaan. Kuinka siis ollakkaan: edes jollain tavalla luovat ilmiöt löytyvät 1960 -luvulta, minkä jälkeen taantuma on ollut alati kiihtyvän vauhdikasta - lähtökohtaisenkin kaupallisuuden noustessa yksipuoleisen dominoivaan rooliin.
Populaarimusiikista(kin) löytyy lukuisia hyviä soittajia, vaikka ne eivät pääsääntöisesti jazzmuusikoille - eivätkä varsinkaan klassisille soittajille - pärjääkään. No, tässä ei tietenkään ole kyse kilpailusta vaan musiikillisesta ilmaisusta. Sillä alueella klassinen ja jazzmusiikki ovat täysin ylivertaisia rockiin verrattuna.
Rockin paremmuus kuvastuu siinä, että sitä ei soiteta nuoteista opiskellen vaan tunteella - fiiliksellä.
Paraskaan Rauno Lehtisen studio-orkesteri ei oppisi soittamaan Never Mind the Bollocksia läpi, vaikka harjoittelisi millintarkasti vuoden ajan.
Mielipiteitä on monia. Kuinka moni sitten haluaakin kuunnella niin "täydellistä" ja "monimutkaista" musiikkia kuin jazz ja klassinen? No, itse kyllä jonkin verran myös jazzia kuuntelen vaikkakin todella vähän. Klassisen musiikin kulta-aika on ollut ohitse jo iät ja ajat sitten, kuten myös jazzin. On syntynyt uusia tyylilajeja jatkuvasti ja uusia artisteja vieläkin enemmän. Erityisen paljon arvostan 70-luvun discoa ja 80-luvun dancea ja synthpoppia.
Itse soitan kitaraa ja laulan espoolaisessa punk-bändissä. Sanoitan ja kirjoitan biisejä jatkuvasti. Taas sitten itse teen lähinnä rock, synthpop ja dance-musiikkia. Rumpukoneita, syntetisaattoreita ja efektilaitteita käytän paljon kitaran ja basson ohella. Hyvinkin monessa biisissäni käytän rumpukonetta aitojen rumpujen sijaan.
Juuri näin, populaarimusiikki on luotu vähemmän musikaalisille ja niille, jotka ovat harhautuneet sen pariin. On ymmärrettävää, että tällaiset henkilöt toteavat klassisen ja jazzmusiikin 'kulta-ajan' olevan ohi, kuinkas muuten. Musiikillisista lähtökohdista puhtaasti ponnistavat alueet eivät koskaan ole varsinaisesti olleetkaan kulta-ajan piirissä; pikemminkin kyse on ollut siitä, ettei kaupallista viihdekulttuuria populaarimusiikkeineen muinoin ollut vaihtoehtona tarjolla. Musiikillisesti mitkään populaarimusiikin alueet eivät ole laadullisesti vertailukelpoisia klassisen ja jazzmusiikin luomusten kanssa. Asiaan kannattaisi perehtyä tarkemmin jos se on yhä epäselvää.
Se, että soittaa poppiyhtyeessä ja tekee biisejä ei tee noita käsityksiä yhtään perustellumaksi.
Mun mielest ainakiii!!!!!!!
PEER GÜNT (Made in suomi) ! ! !
http://www.youtube.com/watch?v=veS5eeTa98M
Et varmaan ole kuullut sanontaa "yksinkertaisuus on kaunista"...? Sinuna siis jättäisin saivartelun pois.
Yksinkertasuus ei oo hyve sen paremmin ku monimutkasuuskaa.
Ne kuunelkoo rokkii jotka haluu. Ei sen tarvii vaivata muita vaikka rokki rakenteellisesti onki iha bullshittasoo taidemuzaa verrattuna.
"yksinkertaisuus on kaunista" - en kannata tätä slooganii täysin..
."annetaan kaikkien kukkien kukkia" - tätä voin kyl kannattaaki.
Tarkoitin nyt vain että minkä helvetin takia on pakko tulla tänne yleistämään että rock on yksinkertaista ja "vähemmän musikaalisille ihmisille" ja pätemään taidemusiikista... Punk esim. on musiikkia, jonka vetovoima perustuu yksinkertaisuuteen. 70-luvulla oli myös progressiivinen rock, joka taas perustui monimutkaisuuteen ja kokeellisuuteen ja siinä se pahin kompastuskivi olikin. Ihmiset olivat saaneet tarpeekseen siitä. Tietäisitpä vain kuinka paljon olen nähnyt itsekin vaivaa vain yhteen biisiini, joka ei edes ole vielä valmis. Ei ole helppoa kun täytyy itse soittaa kolmea eri soitinta. Yleensä jos osaa yhdistellä maltilla ja oikein eri musiikin genrejä, lopputulos on usein hyvä. Tässä esimerkki sellaisesta musiikista mitä rakastan yli kaiken: http://www.youtube.com/watch?v=zQ41hqlV0Kk&ob=av2n
Kyse ei ole pätemisestä vaan puhtaista musiikillisista faktoista. On ymmärrettävää, että ihminen puolustaa omaa 'tonttiaan' varsinkin kun itse on luomassa jotain sen sisällä.
Rokin sisällä on huomattavia tasoeroja erityisesti mitä katu-uskottavuuteen tulee. Tuo viimeksi mainittu tulee melko usein 'annettuna' esimerkiksi punkin saralla jos sitä verrataan vaikkapa käsitteeseen aikuisrock.
Progesta voisi sanoa sen verran, että sieltä(kin) löytyy katu-uskottavuutta, eikä näennäinen monimutkaisuus tee siitä sen vuoksi vähemmän katu-uskottavaa.
Musiikillisesti näistä mitkään tyylisuuntaukset eivät kuitenkaan paini taidemusiikin kanssa laadullisesti samassa sarjassa. Proge, joka eräällä tavalla 'seurailee' taidemusiikkia jää siitä kuitenkin harmonisten rakenteidensa yksiulotteisemman maailman vuoksi selkeästi jälkeen. Toinen kriittinen eroavaisuus on sävellysten laatu, joka jääkin taidemusiikista valovuosien päähän.
Mielipiteet ovat eri asioita kuin faktat, joita niitäkin musiikin alueelta löytyy ((vaikka humanistisesta (tieteen)alasta puhutaankin)). Faktat voidaan useimmiten perustella ensisijaisesti musiikinteoreettisesti.
Se, mihin joku on sitten mieltynyt on aivan eri asia. Simppelien popbiisien tekeminen onnistuu toisilta huomattavasti paremmin - siinäkin siis näyttäytyy 'osaaminen' ja osaamattomuus. Tämä on empiirisesti havaittavissa oleva fakta, jota historia vahvistaa.
klassinen musiikkityyli tai mikä tahansa muukaan esim.klassista musiikkia huomattavasti aikaisemmat.mm:erilaiset kansanmusiikit/jo varhaisten alkuihmisten musiikillinen kieli ei ole lähtökohtaisesti faktuaalisesti perusteltuna tai varsinkaan mielipidetasolla,muutenkaan toinen toistaan parampaa,vaikeampaa kuunnella, esittää tms jne kuten kirjoittaja jonka omat mieltymykset ja samalla ambitionsa arvostuksineen klassiseen yms. musiikkiin käy selväksi väittää ja vieläpä faktatietona!!esim.klassinen musiikki eroaa populaarimusiikista yhtäältä ja suurilta osin koska klassisen musiikin synnyinaikana ei ollut kehittynyt vielä populäärikulttuuria jonka kansainvälisesti voidaan kai sanoa kehittyneen the beatlesin myötä!mitkään maailman faktat eivät tue kirjoittajan omaa populistista näkemystä klassisesta tai jazz tms.musiikista!tottakai eri aikakaudet luovat omanlaistaan taidetta mutta esim.kuten rockin eri variaatiot sisältävät klassisen musiikinkin vaikutteita tai jazz jne jne samoin on suhde klassisen ja sitä edeltävien erilaisten esim.alkuperäiskansojen musiikin suhteen!ja kun kirjoittaja nyt tyypillisesti ja typerästi vertailee alitajuisesti juuri pop/klassista keskenään sanottakoon että joka musiikkityylillä on omat suuret taitajansa eritavoin kuten chopin mm. pianotekniikassaan ja esim.Taas popmusiikin puolella esim.jim hendrix kitaratekniikassaan!tekninen taitavuus ei kuitenkaan ole missään taiteessa ollut milloinkaan asia nro.1 kuten useat väittävät varsinkin klassisen musiikin puolella!partituurit pers..een sillä tunteiden ja elämysten herättäminen ihmisissä on varmasti kaiken taiteen arvo tekijälle että vastaanottajalle!faktoina voi esittää vaikka mitä mutta todellisuus elävä elämä kertoo kyllä mikä on ja mikä ei!itse nautin musiikista on se sitten klassista tai popmusiikkia jos jaan yhtä karkeasti kuin kirjoittaja!olennaisinta on herättääkö taide minussa jotakin ja jossei ei auta on se sitten kuinka"hienoa","kultturellia"tms.tahansa ja nämä sanat ovat ns.tekosivistyneiden nousukkaiden mainesanoja klassiseen musiikkiin liitettyinä!popmusiikki on jo luonteensakin puolesta usein spontaanimpaa ja siten lähempänä kuulijaakin!eivätkä taidesuuntaukset itsessään keskenään kilpaile vaan yksinkertaiset ihmiset jotka näkevät vain mitä itse haluavat!surullista!otapa itse selvyyttä asioista joista haluat päteä ja unohda ensin tekniikka joka on kaikessa taiteessa tärkeää olennaista muttei todellakaa ainut asia varsinkaan väittämään jotakin toista suuntausta paremmaksi toista!ei ole paremmuutta taiteessa on vain ihmisyys!jollei, ei ole taidettakaan!taide ei tarvitse partituureja tms.taide syntyy ja tehdään elämästä ja elämänkokemuksesta!eikä ole faktoja sanomaan toista paremmaksi toista kuten kuvittelet!mistähän olet "faktasi" kaivanut ja miksi niin kapeanäköinen olet!les paul keksijä taiteilija ym jne,beethoven ja purple scorpions ja zuccero tai klaus maine ja pavarotti jne jne!onneksi eivät kilpaile keskenää vaan päinvastoin mikäli olet musiikkia kuunnellut ilman filtteriä?
aitoa asiaa!ja lisäksi kyllä nimenomaan se populaarimusiikki on aikojen alusta kehittynyt ja luonut nahkaansaa!aivan uudenlaista muusikkityyliä ja artistia kun syntyy sykleittäin ja useat yhdistelevät erielementtejä ja musiikkityylejä keskenään!joten eiköhän se fakta ole juuri niin että klassinen musiikki jämähti ja on sitä mitä oli!ja lähes kaikki suuret klassisen puolen artistit esittävätkin aina niitä ikivanhoja samoja "aarioitaan" ja ikivanhoja kuutamosonaattejaan mikä sinällää ei paha sillä nuo klassisen puolen ikivihreät tai esim.italialaiset laulelmat ovat yhä yhtä kauniita mutta faktana vain taasen populaarimusan puolella nimenomaan jatkuvaa uusiutumista tapahtunut artistien kesken kuin musiikissa itsessäänkin!kun populaarikulttuuri syntyi se on todellakin synnyttänyt uutta ja uudenlaista jatkuvasti kun taasen juuri päinvastaisesti sanomaasi muka faktaa on klassisen musiikin puolella ummehtunut ilmapiiri vailla uuttavanha musiikkmuoto degeneroitunut poikkeuksena omat klassikkonsa ja niiden vähät uudet tulkinnat!!ja faktana sinulle ihan vain että pop,jazz musiikki luetaan samaan kategoriaan ei siis klassiseen kuten sitäkin perusasiaa faktana väärin väität!ja kun kuka tahansa sanoo että no kuten sinä nyt että klassinen olisi jotenkin vaikeampaa eritavoin sekä myös moniuloitteisempaa ja jotenkin tasoltaan siksi parempaa?!?! tms. Mietin vain ....mihinköhän "faktoihin" perustat nämä väitteesi!ei musiikinteoria ainakaan tätä tue jos niin luulet!!itse olen tehnyt klassista että jazz/popmusiikkia kauan(klassista viihdemusikkia myös jota voi muuten tehdä hyvin populaarisista lähtökohdista ja sama musiikinteoria ja samat musiikin ja taiteen säännöt ja säännöttömyys pätee!popmusiikki on kehittynyt ja kehittänyt tåysin uudenlaista musiikkia ja vaikka pop jazz onkin saanut paljonkin vaikutteita klassisesta musiikista pakko todeta että teoriasi musiikin suhteen ovat aika kaukana faktasta mitä niin kovin painotat!mene ja tee musiikkia äläkä vain teoretisoi!ehkä siten ymmärrät esim.the scorpions upeita balladeita ja että jokin upea kuutamosonaatti a la beethoven ei ole sen monimutkaisempaa!
SYTEM OF A DOWN
Ehdottomasti Genesis, jossa oli vielä Peter Gabriel mukana!!
Queen on paras
en tii
Motörhead / Rolling Stones / The Doors
...siinä paras bändi! :)
Lovex vain on paras. Näin omasta mielestäni. Se kolmen vuoden tauko teki hyvää :)
SYSTEM OF A DOWN !!!! maailman paras
Cream. Rainbow. Led zeppelin. Deep purple. Rolling stones.
KING CRIMSON
ku kaan e i o l e teh nyt vast aa vaa tuo tan toa.
Kyllä se Queen vaan on paras.
The Beatles.
Nyt.
Aina.
Ikuisesti.
♥
chicago
spencer davis group
jeff beck
cream
who
led zeppelin
chicago < chicago transit authority
bad company
spencer davis group
traffic
ois nastaa jammailla näiden tahtiin
steve winwood
george benson
CCR
AC DC
YES
KING CRIMSON
MMEB
CHICAGO
MAGNUM
Hanoi Rocks
Perustelu: maailman aliarvostetuin rock bändi! Loi L.A:n glam rock scenen. Guns n' roses on myöntänyt että bändi on saanut vaikutteet Hanoilta.
Kysyt keneltä tahansa 80-luvun legendalta niin Hanoi Rocks on rockhistorian parhaiten suojeltu salaisuus.
Ai paras? No, niitä löytyy kolme;
- Lovex
- Reckless Love
- Hanoi Rocks
chicago
cream
led zeppelin
jimi hendrix
terry kath
Liian monet hyvät bändit eivät pääse julkisuuteen ja kaikkien tietoon. Monesti unohdetaan että maailman paras bändi voi soitella tälläkin hetkellä jossain räkäbaarissa. Kävin sattumalta kuuntelemassa erästä bändiä joka oli asenteeltaan ja biiseiltään erittäin hyvä, mutta keikka paikkana oli juuri tälläinen räkäbaari. Räkälöissä tunnelman saa kattoon vain todella hyvä bändi.
Käykää kuuntelemassa levyä jätkät on saanu levyllekki meininkiä:D http://www.mikseri.net/artists/?id=124457
Nirvana,The Doors tai Alice in Chains (Layne Staley)
äänestän guns and rosesta ! Axel Rose on yliveto! sexy ja karismaattisin !
reijo taipale
Lovex , Uniklubi ja The Rasmus. On ainakin ihania bändejä mun mielestä!.
Ehdottomat suosikkini top 3 ovat AC/DC, The Jimi Hendrix Experience ja Guns n' Roses. Rokrok.
Oma listani kymmenestä parhaasta rockyhtyeestä täysin satunnaisessa järjestyksessä:
- AC/DC
- Skid Row
- Deep Purple
- Uriah Heep
- Beatles
- Rolling stones
- Queen
- Black Label Society
- Guns 'n Roses
- Whitesnake
Mm.
- Hanoi Rocks ( Miken muut bändit)
- Gunnarit
- Mötley Crüe
- Volter
- Elvis
- Lovex
- Reckless Love
- Negative
- Muddy Bones
- Sinner´s Gin
- voisin jatkaa.... ->
no parhaat on totta kai....
1.AC/DC
2.GUNS N ROSES
3.METALLICA
4.QUEEN
5.BLACK SABBATH
http://www.adressit.com/green_day_suomeen_20122013 ALLEKIRJOITTAKAA TÄMÄ, KIITOS
Kovimmat bändit ovat ehdottomasti Muse ja The Rasmus. Varsinkin Muse joka on kehittänyt kokonaan oman tyylin.
-The rolling stones
-Queen
-The beatles
-The who
-The black keys
AC DC ei ole musiikkia, se on lahko .
Vaihtovirta/tasavirta on muuten täyttä rautaa! Upea livebändi ja muutenkin asenne ja meno kohillaan.
1.Guns N' Roses
2. The Doors
Parhaasta en viitsi mennä sanomaan kun tiedän niin paljon loistavia bändejä, mutta itselleni tärkein on ehkäpä Rainbow. Se kun kuitenkin on eka rockbändi mitä olen kuunnellut ja Dio (r.i.p.) on maailman parhaita laulajia.
Maailman paras Rock N' Roll bändi, ei mielipide vaan fakta...
1. Led Zeppelin
2. Lähelle korkeuksia pääsee huippuvuosien Guns N' Roses
Oon lapsille opettanut, että jos radiossa soi jotain missä miehellä ei ole sitten yhtään laulu-ääntä, se on AC-DC :)) Kyllä maailmassa pääsee pitkälle pelkällä karismallakin. Vaikka rokkimaailman kärkipäähän.
Tosi vaikeaa listata kuka on paras. Riippuu paljon mielialasta ja soittokerrasta.
kovin rokkari on Reijo Taipale ja juopot ystävät
1. Judas Priest
2. KISS
3. Alice Cooper
minusta nirvana
Kurt = dead
grunge = dead :(
Työntäkää ne Iron maidenit ja Led zeppelinit sun muut Elvikset mettään!!!
JUDAS PRIEST ON OIKEAA MUSIIKKIA!!!!
The Doors
Johnny Cash
Jeffersson Airplane
Led Zeppelin
Ehdottomasti PINK FLYD, muitakin on, mutta tulevat kaukana perässä. Valitettavaa, että en ehtinyt nähdä tätä loistobändiä livenä.
U2
Alice In Chains (uutta levyä veivataan koko ajan, Would? vei jalat alta.)
Foo Fighters
Metallica
Deep Purple
Hanoi Rocks
Von Hertzen bros.
Pearl Jam
Maailman paras yhtye on tietysti Beatles.
Musiikista (jonka he tekvät itse!) jokaisella saa oma näkemyksensä, mutta sitä ei voi kiistää, että he tekivät rockmusiikista taidetta! Aina vaan uskaliaampaa ja kokeilevampaa. Ja äkkiä he olivat kulttuurisivuila! Eipä ollut Elvis...
ikifani
AIRBOURNE!!! \m/_ _\m/
TUE ROCKIA JA METALLIA TÄÄLLÄ http://metalli-korporaatio.webs.com/
Parhaat ovat Black Sabbath (Ozzyn aika), Led Zeppelin ja Deep Purple.
Tsekatkaapa tää lista:
http://musicfeeds.com.au/news/rolling-stone-magazine-updates-100-greatest-artists-adds-to-immortals-list/
Judas Priest!
dio. ac dc. Judas priest. rainbow. alcatrazz.
heart
-Jefferson Airplane
-Janis Joplin & Big Brother and the Holding Company
-The Queen
-The Doors
-Aerosmith
Pink Floyd
Erittäin vaikeaa koska olen 10-vuotiaasta lähtien rockia.Kaikki lähti liikkeelle Ac/Dc:stä.Kaveri kuuntelutti Highway to Hellin(joka on lempibiisini)kesällä vuonna 1981.Mutta listauksiin.
1.Iron Maiden
2.Ac/Dc(R.IP Bon Scott.Rock n roll is still alive!)
3.Dio(R.I.P Dio.Kaikkien aikojen paras laulaja)
4.Rainbow
5.Queen(R.I.P Freddie)
6.Metallica
7.Black sabbath
8.Deep purple
9.U2
10.Guns n roses
Suomi Rokin ehoton on Hurriganes
I am the Lizard King, I can do anything!
Yrjö Kinnusen Levyttävät Artistit
1.Queen
2.King Crimson
3.The Beatles
4.Rolling Stones
5.Tuxedomoon
6.Chrome
7.Led Zeppelin
8.Deep Purple
9.Uriah Heep
10.Wigwam
11.KISS
12.Tasavallan Presidentti
13.AC/DC
14.Hanoi Rocks
15.Gentle Giant
16.APulanta
Ai niin unohdin Black Sabbathin, joka tosin osittain on metallimusaa, mut myös rokkia.
Se onki sijaluvulla 3.
Ja Metallica ei oo rokkia.
Amerikka: Grateful Dead, Flock, Temptations, Paul deLay Band, Allman Brothers Band, Los Lobos, Band, Neville Brothers, Tower of Pover, Steely Dan, Lynyrd Skynyrd, Little Feat, It's a beautiful day
Enkkkklanti: Pink Floyd, Van Der Graaf Generator, BJH
Te muut saatte kuunnella ihan mitä hermonne suinkin sietävät.
Kyllä se on Hanoi Rocks. Ylivoimaisesti. Kirjoitin blogissani kokemuksia Hanoi Rocksin keikoilta vuodesta 1983 - 2009
http://worldisaweiredplacetolive.blogspot.fi/2014/01/hanoi-rocks.html
YUP ja CMX on pirun kovia bändejä myös.
Pirun kovia iteasiassa.
Sekä Eput ja Hassisen kone sekä Sielun veljet.
Kolmas Nainen saa myös maininnan.
Älkäämme unohtako Popedaa ja Yötä.
Black Veil Brides
VAN HALEN
En osaa laittaa järjestykseen mutta:
1. Iron Maiden
2. Helloween
3. Motörhead
4. Metallica
5. Judas Priest
6. Slayer
7. Testament
8. Rainbow
9. Black Sabbath, vaikka osa oli metallia niin ei se haittaa ;)
LED ZEPPELIN
The Clash, kaksi ekaa albumia oli sitä punkkia josta en niin välitä, mutta London Calling, Sandinista ja Combat Rock jotain niin parasta. Luokitellaan kai vaihtoehtorockiksi.
Minusta ainakin Queen on paras. Tää on mun mielipide en tiiä teistä mut musta ainakin :3
Queen
Gans 'n' roses
The Beatles
Scorppions
Led zeppelin
Rolling stones
Siin mun omat lempparit
Kotiteolisuus
The Beatles
nämä 2 top 1-8
orce
Ehdottomasti. Nimenomaan ROCK yhtye. AC/DC forever!
Nythän kysyttiin puhtaasti ROCK bändiä.
Hard Rock pysynee kategoriassa.
AC/DC ehdottomasti. Pitkän linjan perus rockbändi.Vaikeuksista huolimatta, kova levy on tulossa taas. Sinkkulohkaisu Play Ball, aivan sairaan tiukka komppi ja mystiset riffit. Toivottavasti kiertue käy myös Suomessa. Mal puuttuu, mutta Stevie komppaa :)
Ja Mikä parasta. Näillä miljonääreillä ei ole noussut ikinä kusi hattuun. Uskomattoman vatimattomia ja tavallisia tallaajia. RISPEKTIÄ aivan PRKL:eesti.
Hells Bells !
Beatles tietty! ^^ Ainakin yks maailman parhaista rock-yhtyeistä. :)
Se onki paras! (*-*
Kaikki jaksaa jorista ACDC;sta sun muista, MUTTA......
MUTTA parasta rokkimusaa ovat tietenkin nämä seuraavat;
Juice Leskinen&Slam(magee kokoonpano)
YUP(sairaanhyvää musaa raskain kitarin)
CMX(tautisen kovaa musaa)
Kauko Röyhkä&Narttu(pirun styge ja pirun upeeta)
Sielun veljet(levyttäkää lisää, kiitos ja maailman pelottavinta rokkia tehneet)
Eppu normaali(niijen kokeilivin rokki on se ykkösjuttu mulle, mut niijen muukin osasto käy HYVIN)
Zen Cafe(pop-rockia, mut hyvin rock anyway)
Tehosekoitin
Kolmas nainen(hyvin uniikista rokkibändistä nyt kyse, sil ei oo kopioinu kettään ja tietty juntteus vain hyvä lisä heijän musassa, mut se juntteus lähti pois noin puolivälissä heijän taivaltaan ja aloittivat kehitteleen äkkivääriä kitarakuvioita/sooloja)
Dingo(poprokkia, mut hyvin rock anyway)
Se mikä eroittaa parhaat muista on se juttu, että ne parhaat eroittuvat erilaisuudellaan eivätkä oo ns massamusiikkia/rokkia.
Useat suomalaiset eroittuvat tässä puolessa NIMENOMAAN/TÄSMÄLLEEN.
Guns N' Roses
Al Stewart: Roads to Moscow
AC/DC on hyvä bändi, mutta tällä hetkellä TOP5 minulle on
-Oasis
-Nirvana
-The Black Keys
-Joan Jett
-Peer Gûnt
Eikä yhtään mainintaa Eaglesistä?
-ei ole rock. jenkkien rahanteko kone koko eagles
Omasta puolestani paras rockbändi on ylivoimaisesti Rammstein live-esityksineen, kaikkineen (On ehkä enemmän metallia mutta onhan metallikin rockia). Three days grace on myös mahtava! ;D
1. The Beatles
2. Aerosmith
3. Rolling stones
Sit on jotai ihan hyvii, niinku Led Zeppelin ja metallica
Moni määrittää maailman parhaan rock yhtyeen sen mukaan miten itse pitää heidän tekemästään musiikista. Mielestäni kuitenkin lyhyesti kaikkein ylivoimaisin voittaja on The Rolling Stones. Nämä päälle 70-vuotiaat ukot vielä vetää keikkaa ja ovat tehneet paljon töitä sen eteen että ovat nouseet huipulle.
Kyllä The Beatles ja Elvis Presley ovat pitkälle päässeet myöskin, kaikki muut bändit tulevat näiden jälkeen.
Parhaat rock ja heavy yhtyeet ovat mun mielestä The Beatles, Kiss, Indica, Led Zeppelin, Ramones, Nirvana, Garbage, Pink Floyd, The Runaways, The Rolling Stones, The Pretty Reckless, Santa Cruz, Metallica, Pearl Jam, Black Sabbath, Reckless Love, Def Leppard, Blonide, Hanoi Rocks, Primal Scream, Green Day, Nightwish, Iron Maiden, Lost Society, Bon Jovi, AC/DC ja moni muu! <3
Sooloartisteista parhaat ovat Avril Lavigne, Elvis Presley Alice Cooper, David Bowie, Kate Bush ja Orianthi, joka soittaa myös Alice Cooperin yhtyeessä. :)
Vain ja ainoastaan The Beatles
BEATLES forewer
Helppo vastata, Beatles tietenkin.
Melko kulunut mielipide.
1 Disturbed
2 Marilyn Manson
3 Rammstein
4Metallica
5 Queen
6 Volbeat
7 Children Of bodom
8 AC/Dc
9 A7X
10 DIO
Nirvana kuuluu uljaasti maailman 920 000 parhaan bändin joukkoon. Oasis on minun listalla sijalla 887605. U2 kepittelee kepeästi sijalla 821080. Green Day soittelee sijalla 789084. The Clash: 776221:s. Red Hot Chili Peppers on noussut listallani sijalle 740583. Gun's n Roses on numero 705015 ! Ai niin: Foo Fighters kiilaa sijalle 692410 heti Pearl Jamin eteen. The Police pysyttelee edelleen sijalla 689502. Brittirockin rappion arkkitehti Morrissey kaikkine projekteineen sijoittuu sijalle 686563. Hanoi Rocks rokkailee sijalla 625486. Päivitän listaa myöhemmin lisää, palataan asiaan!
Turha kysymys, vain ja ainoastaan THE BEATLES
BEATLESIT KAUKANA YLITSE MUIDEN
ROLLING-STONES TULEE TOISENA KAUKANA PERÄSSÄ.
jA VIELÄ jOHN LENNON & PLASTIC ONO BAND
Beatlesit, ei todellista kilpailijaa edes.
Yes ja Beatles. melkeinmyös CCR ja Dylan, tai Led Zeppelin
The Beatles
The Doors
Led Zeppelin
Pink Floyd
Aerosmith
Rolling Stones
Queen
Simon & Garfunkel
Ja monia muita
lordi on paras muilta housut alas
Led Zeppelin
Humppa-Veikot
Hurriganes
Led zeppelin, Deep purple, Queen, AC/DC, Iron maiden, Judas priest, tässä joitakin. Ja ihan erillisenä laulajana, erotettuna bändeistää Rainbow ja Dio, Ronnie James Dio.
Tämä taisi olla mun tekstiä, joten jatkan tuosta. Rush, pidän kovasti ja aivan ihana on myös Bad Company. Rakastan kumpaakin ja tällä hetkellä olen kuunnellut paljon tuota Bad Companya. Toki rakastan myös Led Zeppeliniä, Judas Priestiä ja Queenia. Ja yks mun suosikki on myös Slade. Pidän kovasti Robert Plantin (Led Zep), Rob Halfordin(Priest), Freddie Mercuryn(Queen), Paul Rodgersin(Bad Company), Noddy Holderin(Slade) ja Geddy Leen(Rush) lauluäänistä. Myös Maidenin Bruce Dickinsonia ja tuota Ronnie James Dioa tykkään kuunnella välillä. Ja yksi josta myös pidän ja aikaisemmin tuli kuunneltua vielä enemmän on Twisted sister.
Ja Paul Rodgersin eka bändi Free. Myös Journey on erittäin hyvä (Steve Perryn aikainen Journey, pidän herran lauluäänestä).
GRETA VAN FLEET-
Jep, tykkään paljon tuosta van Fleetistä. Mun makuun sopivaa musiikkia, koska kuuntelen paljon juurikin 1970-80 -lukujen rockia.
chicago
the hollies
rolling stones
led zeppelin
cream. chicago. deep purple. led zeppelin. big country. rolling stones. jeff beck. deep pueple. raunbow
Kaipaan takaisin 1970-luvulle. Se oli rock musiikin kulta-aikaa. Samoin 1960-luku. Maailma on muuttunut liian nopeassa tahdissa.
Nickelback! Ne ovat yhtä geneerinen kuin AC/DC mutta ainakin kolikon saa takaisin. Virtaa taas ei voi kierrättää.
Tällä hetkellä parasta rockmusiikkia, jota olen kuullut on Paul Rodgersin ensimmäisen bändin Freen musiikki(toisiks parasta on ehkä Bad Companyn, Led Zepin ja Priestin, kolmanneks Rushin, neljänneks Sladen ja Queenin ja viidenneks AC/DC:n ja Maidenin). Ennen kuin olin kuullutkaan koko bändistä en edes tiennyt, että niin hyvää musiikkia on olemassa. Paul Rodgersin ääni lumoaa joka kerta. Siinä on paljon tunnetta ja se on hyvin sielukas, mutta siinä on myös poweria ja sopivasti raspia. Tosin sitten joskus mulle paras rockbändi voi olla taas joku ihan muu. Kai se on niin, että se on paras, jota tietyllä hetkellä tykkää kuunnella paljon.
Led Zeppelin, vaikka se ei ole puhdasta rockia mut ei puhdasta bluesiakaan, se on laaja-alaisempaa
Ei oo, se on led zeppelin
Led Zeppelin on jo kuollut bändi. AC/DC on paras ja elää yhä.
Zeppelin on hyvä, vaikka on jo kuollut. Heidän musiikkinsa elää edelleen, mutta on myös AC/DC hyvä.
Tai eihän Zeppelin ole kuollut. Se elää musiikissaan edelleen, vaikka fyysisesti bändiä ei ole enää.
Pink Zeppelin ja Led Floyd.
Queen on paras
Kyllä 💪
QUEEEENNNNN 😍😍😍😍😍👺👺👺👺👺
Parashan on tietysti The Ventures.
pitäkööt muut omat mielipiteet, mutta tässä tulee mun top 10 rock bändiä:
(ei paremmuus järjestyksessä)
1.Queen
2.Led Zeppelin
3.Hurriganes
4.Rammstein
5.AC/DC
6.Lynyrd Skynyrd
7.Guns N' Roses
8.Kiss
9. Deep Purple
10. Alice Cooper
Ja perään tulisi vielä enemmän hyviä bändejä.
Ei kovin rokkia eikä rokkenrollia mut don huonojen silmänkääntötemppu on kovan luokan teos. Se ei ole musalevy vaan se on enemmän kuin musalevy sillä se on eeppinen taideteos. Kansikuvia myöten huikea taideteos.
Myös CMX-yhtyeen albumi aurinko on suuri nerojen keksimä levy.
Maailman tunnetuimmista musanimistä deep purplen ja uriah hiipin esikoisstudiokiekot on huikeita taideteoksia.
mut siis vedän sanojani osittain takaisin, sillä onhan tuolla silmänkääntötemppu albumilla rokkaavia kohtia (tietenkin!). Don huonot on usein määritelty poprock yhtyeeksi. Uran alussa se oli enemmänkin vaihtoehtorock-bändi jonka musa oli kaukana perinteisestä simppelistä poprock musasta eikä musa myynyt uran alussa.
Yksi tykkää yhdestä ja toinen toisesta. Makuasioista on turha kiistellä. Maku on kuin perse. Jokaisella on se omansa.
Tottakai näin on asianlaita. En mä ainakaan siitä kiistele, mut on ihan fiksua käydä debanttia keskustelua musiikista ja vaihdella näkemyksiä mutta mitään 100% absoluuttista totuutta ei ole ellei mittaa musaa myyntilukujen kautta mutta minä en mittaa myyntilukujen kautta onko hyvä vaiko huono. Sekin on tietenki makuasia mittaako myyntilukujen kautta onko musa hyvää vaiko ei.
Sitten voi miettiä tuota soittopuolta että jos kuulostelee omilla korvilla miten hyvin orkesteri soittaa levyllä tai vaikkapa livenä, niin parhaiten ainaki oma sävelkorva kuulee eroja eri musanesittäjien livesoitossa. Esim suomalaisista YUP ja popeda on osaavia livenä.
Paras on The Gladys Siuntiosta.
Kylläpä on paskoja bändejä ja jopa vääriä vastauksiakin.
The Velvet Underground.
80-luvun melodisen Hard Rock tyylin osalta paras on ilman muuta Giant.
Bändin kaksi ensimmäistä levyä, Last of the Runaways (1989) sekä Time to Burn (1992) ovat parasta, mitä on julkaistu kyseisessä genressä.
SAXON
Jo osaa olla sontaa, minä tiedän eli:
- Jethro Tull
- Kinks
- Progol Harum
Oho. Olisin laittanut itse samat ja samaan järjestykseen! Ja suomisarjasta: Juice, Peer Gynth ja Dave L.
Nazareth
Black Sabbath
Deep Purple
Parhaimmat aina ja ikuisesti <3
Vaihtovirta~|~tasavirta tarvitsee levottomat käet.
Deep purple
queen
CMX
Circle
deep purple hakkaa queenin soittotaidossa.
Queen hakkaa Diip purplen biiseissä.
CMX haastaa hyvin kaksikon ja luovuudessa menee ainakin edelle ja Circle myös luovuudessaan menee edelle.
Totean loppuun;
Circle on maailman paras rock-yhtye. Circlen musa on kraut-rokkia.
oletan että kun kysymys on "maailman paras rock-yhtye" niin oletan että kaikki eri rock-musan genret/alalaji-genret voi ottaa sillo huomioon.