Onko normaalia

ettei

vuorotteluvapaansijaisen tehtävää tarjoava työnantaja tiedä sijaisuuden kestoa?

Itselläni on sellainen tilanne, että harkitsen muuttoa sijaisuuden perään, mutta työnantaja ei ole voinut antaa selvää vastausta työn kestosta. Harmittaa vain, koska uskaltamista muuttaa haittaa se, ettei vieraspaikkakuntalainen yritys osaa antaa tietoa työn kestosta.

2

1646

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • normaalia

      Mitä työsopimuksessa mainitaan?
      Henkilö on lähtenyt vuorotteluvapaalle tietyksi ajaksi ja sinut on palkattu hänen sijaiseksi juuri samaksi ajaksi. Eli työsuhteen kesto pitäisi mainita jo työsopimuksessa.

    • mkmöaskmaösksösaäkllöakdlösa

      Sikäli voi olla normaali tilanne, ettei edes vuorotteluvapaan hakija vielä itsekään tiedä, kuinka kauan hän meinaa vuorotella. Moni aloittaa siitä minimistä eli 90 vrk:sta ja sitten jatkaa sitä vuorotteluaan jopa siihen vuoteen saakka.

      Eli sen vuorottelijan sijaisen sijaisuuden kesto on 3kk - 1 vuosi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      71
      3869
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3485
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      77
      3320
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2628
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      114
      1522
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1496
    7. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1104
    8. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1100
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      18
      1066
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      118
      1006
    Aihe