Mitkä kengät häihin?

Minkälaiset kengät sopisivat häihin (15.3) vaalean beigen jakkupuvun kanssa jossa on takissa 3/4 mittaiset hihat ja hame on polveen asti.

Saappaat suojaisi kuralta mutta hieman raskaat häissä. Häät ovat kuitenkin aika pienet. Avokkaat? Nilkkureissa näyttää tyhmälle se kohta missä kenkä loppuu ja sääri näkyy?

Kengät täytyy ostaa tätä varten ja olisi kiva että ne olisi muutenkin käytännölliset eikä ns. juhlakengät pelkästään?
3857
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Hei! Jakkupuvun kanssa juhliin sopii parhaiten avokkaat. Tuskin ne jäävät käyttämättä, avokkaitahan voi pitää vaikka missä. Monikäyttöisin valinta ovat mustat nahka-avokkaat. Ne sopivat ihan kaiken kanssa.

Ehdotan, että laitat saappaat jalkaan, ja pidät niitä ulkona liikuttaessa ja kirkossa. Juhlapaikalle saavuttaessa vaihdat sitten avokkaat jalkaan.

Nilkkureita ei todellakaan kannata laittaa, niinkuin itsekin sanot ne eivät näytä hyvältä hameen kanssa ulkona eivätkä sisällä. Mieluummin reilusti saappaat ulkona ja pikkukengät sisällä.

Äänestä

Hei!

Ei millään pahalla, mutta juolahti yksi keskustelu mieleeni. Eräs hurmaava pikkuputiikin pitäjä kertoi tämän tositarinan:

Hälle oli tullut tuttu, hankalahko asiakas, taas kerran etsimään juhla-asua, jonka pitää kuulemma käydä myös arkena. No tämä myyjä oli suositellut tiukkaa trikoota ja pyöräilyshortseja, koska se käy juhlaan ja kun asiakas ryyppää juhlissa itsensä pöydän alle, hänet voidaan viedä sänkyyn samassa asussa - ja kas, aamulla on jo valmiina asu päällä perunapellolle.... se kuulemma siitä asiakkaasta!

Mutta myyjä oli oikeassa, juhla-asu on juhla-asu ja juhlakengät ovat juhlakengät! Itse osa-aikatyttönä rakastan asusuunnittelua yli kaiken, ja tähtään ulkona liikkuessa siihen, että vaikkapa teatterissa olisin keskiarvonaista selkeästi paremmin pukeutunut. Itse asiassa tämä harrastus vie sen verran rahaa, että ulkomaanmatkat ja alkoholi ovat jääneet syrjään!

Nilkkurit hameen kanssa ovat aivan hirveät. Nätit avokkaat ja sirot saappaat - siinä varma valinta!

Mustien avokkaiden kera voit laittaa mustan laukun. Jos haluat vielä tyylitellä, niin musta kukka beigen asun rintapieleen - chic!

Äänestä

avokkaat tai saappaat, kunhan ovat piikkikorkoiset ja kauniit. Ei mitään kenkien vaihtoja sitten, samoilla kengillä juhlat alusta loppuun. Ei nilkkureille! Mainitsemiani piikkikorkoisia avokkaita ja saappaita voi pitää sitten ihan missä vaan muuallakin häiden jälkeen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


leeminny kirjoitti:

Minkälaiset kengät sopisivat häihin (15.3) vaalean beigen jakkupuvun kanssa jossa on takissa 3/4 mittaiset hihat ja hame on polveen asti.

Saappaat suojaisi kuralta mutta hieman raskaat häissä. Häät ovat kuitenkin aika pienet. Avokkaat? Nilkkureissa näyttää tyhmälle se kohta missä kenkä loppuu ja sääri näkyy?

Kengät täytyy ostaa tätä varten ja olisi kiva että ne olisi muutenkin käytännölliset eikä ns. juhlakengät pelkästään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu