ei EU:ta ei Suomea, ei Ruotsia!
Venäjä tunnusttaa Varmasti!
Ahvenanmaa julistautuu itsenäiseksi
7
334
Vastaukset
- piikkiq
Ei taitaisi olla itsenäisen Ahvenanmaan olo kovin herkkua.
Ahvenanmaalaiset tuoteet perunalastut ja maataloustuoteet jäisivät tullirajan taakse, merenkulku ei saisi enää erityisasemaa suomelta, Ahvenanmaan laivayhtiöt olisvat EUn ulkopuolisia.
Ja ilman Eun maataloustukea ei Ahvenanmaan maatalous pyörisi kovin kauaa.
Joten turkin kukaan täysjärkinen Ahvenanmaalainen tosissaan ryhtyisi ajamaan itsenäisyyttä.
Koko homma on ollut pienen möyhkäävän porukan hommia.
Piikkiq
ps. sosialismi on rikos ihmiskuntaa vastaanTullirajan takana olemme jo, tukien menetyksen merkitystä on vaikea arvioida.
Ålands Framtid ajaa Ahvenanmaan itsenäisyyttä, heillä on kaksi edustajaa maapäivillä. Vaikka en heidän politiikkaansa kannata, niin kyllä he ihan täysjärkisiä ovat.
- Pois pakkoruotsi
KANNATETAAN !
- lopultakin
TERVEMENOA!
- ille vitälä
lopultakin kirjoitti:
TERVEMENOA!
koska ei niitten puheesta ja ajatuksista ota ukko mustalainenkaan tolkkua...
- Frank Black
So fucking what? Siinähän ovat sitten ilman Suomen rahaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1651596
- 104931
- 75743
- 51635
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa16605ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40547Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45498Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m158486Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;188428- 26419