Kokeillaanpas hieman karavaanarimpaa aihetta kuin seriffin sielunelämä, eiköhän hänelle ole jo selvinnyt meidän mentaalinen tilamme. Anteeksi!
Mitä mieltä te olette matkailuauton ruostesuojauksesta, ei siis peltipohjaisen retkeilyauton. Metallirunkopalkkien (vissiin rautaa) suojaus ei varmaankaan ainakaan haittaa mutta sen vaneriosan jota pinta-alasta on suurin osa. Onko sen vanerin peittäminen ruostesuojamönjällä hyödyllistä, hyödytöntä vai vallan turmiollista.
Alusta alkaen
7
2530
Vastaukset
- ruostesuoja-aineella
Vaneria ei kannate suojata ruostesuoja aineella (vaneri ei ruostu). Parempi on seurata vanerin kuntoa, ja jos haluaa hankkia jokin puunsuoja-aine vaneria varten (rispaantuneet saumat kannattanee laittaa umpeen liimamassalla).
Mutta...vaneri ei ruostu ;) - kitcarson
kuivuminen on tärkein prosessi puuosissa. Se vaneri on käsitelty suoja-aineella ja varmaan kestää. Jos se sadekelillä kastuu, niin se kuivuu omia aikoja. Mönjäsin kerran vanhan Kafin pohjan punaisella ferreksillä ja liekö sattumaa mutta parin vuoden sisällä pohjavaneri oli paikoin läpilaho.
- sattumaa.
Puun kun täytyy pystyä hengittämään ja jos se suojataan väärällä tavalla ja kosteus ei poistu, on ongelma valmis.Joten kun suojailette niitä vehkeitänne, käyttäkää aineita mitkä eivät estä kosteuden poistumista, mutta estävät home-sienien kasvun.Terva on oiva aine, mänty-öljy ja moni tuon kaltainen.Apua kannattaa kysellä vene puolelta, siellä kun on sama ongelma
Alkuperäisessä viestissä en ehkä riittävän tarkkaan yksilöinyt mielipidekyselyäni.
Eli nyt jos vien uuden auton massattavaksi niin jo tulleista vastauksista ymmärtäisin, että ainakaan vaneriosaa ei saa muuta kuin tervata tai käsitellä pellavaöljyllä joka on vanha veneiden käsittelyaine.
Kuinka moni on suojauttanut matkailukulkineensa ruosteenesto firmoilla, missä päin ja millaisin tuloksin. Ovatko suorittaneet hyvin vaneria kiertäen, miten huolehdittu palkkien ja vanerin väleistä.- liikkeessä...
käytin Dethleffs vm.-91 alkovia ja homma hoitui hienosti plus jälkikontrollit, osaavat matkailuautot. Sittemmin olen luopunut autosta v.-99, joten tuon tuoreempaa kokemusta ei ole.
- tuo linkki
liikkeessä... kirjoitti:
käytin Dethleffs vm.-91 alkovia ja homma hoitui hienosti plus jälkikontrollit, osaavat matkailuautot. Sittemmin olen luopunut autosta v.-99, joten tuon tuoreempaa kokemusta ei ole.
tuo linkki kirjoitti:
Älä sure, tuppaa se yhdellä sun toisella unohtumaan. Näyttää asialliselta mutta on hieman kaukana. Toivon täältä Lounais-Suomesta jonkun löytäväni. Se, että joku hallitsee myös nämä viritykset on mukava tietää ja lisää löytämisen toivoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 938108
- 403912
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021916- 241380
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html331224Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,311109Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia12980Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53857Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31832Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29797