Kokeillaanpas hieman karavaanarimpaa aihetta kuin seriffin sielunelämä, eiköhän hänelle ole jo selvinnyt meidän mentaalinen tilamme. Anteeksi!
Mitä mieltä te olette matkailuauton ruostesuojauksesta, ei siis peltipohjaisen retkeilyauton. Metallirunkopalkkien (vissiin rautaa) suojaus ei varmaankaan ainakaan haittaa mutta sen vaneriosan jota pinta-alasta on suurin osa. Onko sen vanerin peittäminen ruostesuojamönjällä hyödyllistä, hyödytöntä vai vallan turmiollista.
Alusta alkaen
7
2572
Vastaukset
- ruostesuoja-aineella
Vaneria ei kannate suojata ruostesuoja aineella (vaneri ei ruostu). Parempi on seurata vanerin kuntoa, ja jos haluaa hankkia jokin puunsuoja-aine vaneria varten (rispaantuneet saumat kannattanee laittaa umpeen liimamassalla).
Mutta...vaneri ei ruostu ;) - kitcarson
kuivuminen on tärkein prosessi puuosissa. Se vaneri on käsitelty suoja-aineella ja varmaan kestää. Jos se sadekelillä kastuu, niin se kuivuu omia aikoja. Mönjäsin kerran vanhan Kafin pohjan punaisella ferreksillä ja liekö sattumaa mutta parin vuoden sisällä pohjavaneri oli paikoin läpilaho.
- sattumaa.
Puun kun täytyy pystyä hengittämään ja jos se suojataan väärällä tavalla ja kosteus ei poistu, on ongelma valmis.Joten kun suojailette niitä vehkeitänne, käyttäkää aineita mitkä eivät estä kosteuden poistumista, mutta estävät home-sienien kasvun.Terva on oiva aine, mänty-öljy ja moni tuon kaltainen.Apua kannattaa kysellä vene puolelta, siellä kun on sama ongelma
Alkuperäisessä viestissä en ehkä riittävän tarkkaan yksilöinyt mielipidekyselyäni.
Eli nyt jos vien uuden auton massattavaksi niin jo tulleista vastauksista ymmärtäisin, että ainakaan vaneriosaa ei saa muuta kuin tervata tai käsitellä pellavaöljyllä joka on vanha veneiden käsittelyaine.
Kuinka moni on suojauttanut matkailukulkineensa ruosteenesto firmoilla, missä päin ja millaisin tuloksin. Ovatko suorittaneet hyvin vaneria kiertäen, miten huolehdittu palkkien ja vanerin väleistä.- liikkeessä...
käytin Dethleffs vm.-91 alkovia ja homma hoitui hienosti plus jälkikontrollit, osaavat matkailuautot. Sittemmin olen luopunut autosta v.-99, joten tuon tuoreempaa kokemusta ei ole.
- tuo linkki
liikkeessä... kirjoitti:
käytin Dethleffs vm.-91 alkovia ja homma hoitui hienosti plus jälkikontrollit, osaavat matkailuautot. Sittemmin olen luopunut autosta v.-99, joten tuon tuoreempaa kokemusta ei ole.
tuo linkki kirjoitti:
Älä sure, tuppaa se yhdellä sun toisella unohtumaan. Näyttää asialliselta mutta on hieman kaukana. Toivon täältä Lounais-Suomesta jonkun löytäväni. Se, että joku hallitsee myös nämä viritykset on mukava tietää ja lisää löytämisen toivoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.172354Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä
Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain2412033Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0162071802Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt1021461Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno481356Naiseni on todellinen seksipeto
Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu561263Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas1811170- 941110
Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.
Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.151985Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."
Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks14931