mulla oli pari viikkoo sitten kihomatoja, ja pyrvinillä sain ne pois. nyt sitten alko taas kutitella ja ajattelin et no ne tuli takas ja pitää ottaa uusintakierros. apteekissa ei olekaan enää pyrviniä (loppu) ja mua kutittaa mutta laastariteippiin ei yön aikana ole tarttunut mitään. kokeilin muutamanakin yönä.
mitä tää on? voiskos olla ettei matoja sit ookaan? kannattaako ottaa pyrviniä (heti kun sitä taas saa) ihan varalta?
mitä tää on? voiskos olla ettei matoja sit ookaan? kannattaako ottaa pyrviniä (heti kun sitä taas saa) ihan varalta?
Vastaukset 1
Vanhimmat
syystä. Meillä lapsella oli matoja vajaa 2kk sitten. Otettiin lääkkeet ja siivottiin joka paikka, 2viikon päästä uusintakierros (tämä on tarpeen, jotta ensimmäisen lääkkeenoton aikana tai sen jälkeen niellyt munat eivät pääse kasvattamaan uutta yhdyskuntaa).
Kihomatojen näkemisen jälkeen ei ole päivääkään mennyt ettei tuo matoasia kävis mielessä ja se taas aiheuttaa psyykkeen kautta oireilua. Ihan sama asia kuin alkaa heti kutista päätä kun lukee täistä. Kutittaa siis täälläkin vaikka minulla ei silloin vajaa2kk sitten näkynyt matoja eikä niitä ole näkynyt nytkään.
Tuo kutina voi johtua muustakin kuin madoista esim. jos tulet pyyhkineeksi huonosti isomman hädän jälkeen. Onko kutina selvästi peräaukon suulla vai laajemmalla alueella? Oletko katsonut näkyykö esim. ihottumaa? Jos et ole ottanut Pyrviniä tuota suositeltua kahta kertaa niin tee niin ihmeessä! Muistathan myös tehdä vaadittavat siivoukset (vuodevaatteet, pyyhkeet, kylpytakin, patja ulos jne). Ja samalla kertaa pitää hoitaa koko perhe ettette tartuta toisianne kerta toisensa jälkeen. Tuohon matotartunnan toteamiseen on olemassa myös labratesti, mutta sen tekoa varten pitää käyttää pumpulipuikkoa peräaukon sisäpuolella.
Ja vieläkö nuo lääkkeet on lopussa!?! Niiden saatavuudessa oli ongelmia jo tammikuussa! Tehtaalla kuulema katkos. Tuo lääkkeiden loppuminen toisaalta myös osoittaa sen kuinka yleisestä vaivasta on kyse.