Aloin n. kuukausi sitten syömään Femoden nimisiä e-pillereitä ja ongelma on että paino on nousee..... Ruokatottumukset ovat samat kuin ennen, eli suht terveellisesti ja kevyesti. Vai johtuuko liiallisesta veden juomisesta, kun on noi helteet tulee juotua paljon. Olen myös mieletön juomaan kahvia. Jelpatkaa pian, etten ole kohta kävelevä lihapulla:)
Nesteistä&E-pillereistä
Susa
3296
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Oon syöny nyt Femoden-pillereitä 1½ vuotta ja painoa on tullu lisää n. 7 kiloa. En oo vieläkään ylipainonen (painoindeksi 21), mut kyllä se oudolta tuntu ku yhtäkkiä vaan liho, vaikka ei mitään tottumuksia muuttanu.
Mulla tilanne oli se, että lihoin noi 7 kg ensimmäisen puolen vuoden aikana, sen jälkeen paino on pysyny samana, joten oon ajatellu, ettei oo syytä huoleen...;o)
Kyllä kai se on ihan normaalia, et pillereiden käytön aikana lihoo... Eiköhän se paino siitä tasotu!
Aloitin e-pillereitten syönnin n. 3 vuotta sitten. Olin silloin normaali painoinen (painoin n.56 kg ja 168cm pitkä) kolmena ensimmäisenä kuukautena lihosin n.4 kiloa ja 5 kiloahan on se kun pilleri merkkiä pitäisi vaihtaa, mutta minulla ei vaihdettu koska kilo puuttui. Huomasin vuoden päästä lihonneeni jo kymmenen kiloa ja yhteensä olen näinä kolmen vuoden aikana lihonnut n.17 kiloa. välttämättä ei kaikki kumminkaan johdu e-pillereistä mutta osa kumminkin. Eli jos vähänkin huomaat että painosi nousee huomattavasti(ja epäilet e-pillereitä syyksi) niin käy lääkärissä ilmoittamassa asiasta, varmasti vaihtavat tarvittaessa pilleri merkkiä... itse lopetin e-pillereitten syönnin n. 2 kuukautta sitten olo on heti huomattavasti eloisampi ja jopa painoa on pudonnut pari kiloa..!
Kun mä alotin Femodenit 2,5 vuotta sitten, lihoin välittömästi 4kg. Kun pidin niissä taukoa, laihduin 3 kg, mutta se tuli varmaan makean mässäämisen takia pian takaisin. Kun puolen vuoden tauon jälkeen alotin pillerit taas, lihoin taas tuon 4 kg. Nyt kesän alussa vaihdoin Yasmin-pillereihin, ja pari kiloa on tippunut. Femodenit taitaa olla aika pahat just ton lihomisen suhteen. En mäkään ylipainonen oo, mutta yhtäkkinen lihominen pistää silti v***ttamaan aika rankasti, kun ennen oli tyytyväinen itteensä. Kannattaa ehkä kokeilla vaihtaa pillerimerkkiä.