Tärkein tuote?

Hei! Kävin tänään kauneushoitolassa, ja kosmetologi kauhisteli pintakuivaa atooppista ihoani. Sain kosmetologilta jo joitain vinkkejä, mutta haluaisin kuulla vielä teidän mielipiteitänne. Jos ostan nyt yhden ihonhoitotuotteen, minkä ostan ts. mikä on tärkein? Kosteusvoide (se löytyy jo kyllä, on hyvä), silmänympärysvoide, tehoseerumi vai joku ihan muu? :)
2360
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Sanoit, että sulla on pintakuiva iho, jota kosmetologikin kauhisteli. Lisäksi sanoit, että kosteusvoiteesi on hyvä. Ootko varma, että se on tosiaan hyvä, jos ihosi on niin kauheassa kunnossa?

Itse lähtisin liikkeelle siitä, että puhdistustuotteesi on hyvä. Millaista puhdistajaa käytät? Liian tuhdit ja voimakkaat puhdistustuotteet ovat iholle todella pahasta! Jos puhdistustuotteesi on jo ok, niin todennäkösesti syy piilee liian kevyessä kosteusvoiteessa.

Muista myös ruokavalion merkitys ihon kuntoon!

Äänestä

Miten täällä voikaan antaa sinulle oikeaa vastausta? Kaikki on kiinni ihostasi ja sen tämän hetkisestä tilasta joka on nähty tehdyn ihoanalyysin myötä.
Mikset luota ammattilaiseen joka on silmin nähnyt ihosi tilan?

(Kosteusvoide ei voi olla riittävän hyvä jos yhä pintakuiva...tietenkin jos alkoholipohjainen kasvovesi käytössä, silläkin on kosteusvoiteen tehoon vaikutusta)
Jos haluat edullisemmin nyt päästä tehokkaampaan hoitotulokseen... tehotiiviste tai tehoseerumi (sama tuote, eri käyttönimi) antaa tehoboosterointia ihollesi sen käyttötarkoituksen mukaan mihin se on valmistettu siitä huolimatta minkä tasoisia muut käyttämäsi tuotteet nyt ovat ihon tarpeitasi ajatellen.
Mahdolliset haitalliset alkoholia sisältävät tuotteet välittömästi pois sekä liiallista kitkaa aiheuttavat kuorinnat ( taasen esim. joboba, sensitive ovat ok).

Paras ja nopein tulos on saavutettavissa tietenkin kosteuttava herkän ihon hoitosarja...kokonaisuudessaan ihonpuhdistustuotteesta hoitovoiteiseen.

Pintakuiva iho on atooppisen ihon esiaste, kuitenkaan kaikki pintakuivat ihot eivät käänny atoppiseen taipuvaiseksikaan. Atooppinen iho ja atooppiseen taipuvainen iho ovat kuitenkin ihon toiminnoita tarkastelemalla kaksi eri asiaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


/// kirjoitti:

Hei! Kävin tänään kauneushoitolassa, ja kosmetologi kauhisteli pintakuivaa atooppista ihoani. Sain kosmetologilta jo joitain vinkkejä, mutta haluaisin kuulla vielä teidän mielipiteitänne. Jos ostan nyt yhden ihonhoitotuotteen, minkä ostan ts. mikä on tärkein? Kosteusvoide (se löytyy jo kyllä, on hyvä), silmänympärysvoide, tehoseerumi vai joku ihan muu? :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu