tuntuvat keräävän kivasti kaikkea likaa itseensä, eivätkä kiitos suun bakteereiden tuoksu kovin herkulta. oisko jotain kätevää keinoa noiden puhdistamiseen? joskus oon ostanut hammasharjan ihan tuota varten, mutta ei silläkään saa kaikkea likaa irti, eikä se juurikaan auta siihen hajuun. apteekista kattelin noita puhdistusjuttuja, mutta kaikki tuntuivat olevan vain proteeseille.
purentakiskojen puhdistus
4
9905
Vastaukset
- kiskot
ihan fairylla ja hamasharjalla.Ainakin osaproteesit pestään niin.
- shg
Itse puhdistan hammaslääkärin ohjeiden mukaan päivittäin astianpesuaineella ja hammasharjalla, kerran viikossa liotan muutaman minuutin Corega-tabs -vedessä (tavallisen puhdistuksen jälkeen). Corega-tabs on proteeseille tarkoitettu, mutta yhtälailla voi käyttää purentakiskolle :)
- EHT hk
purentakiskojen ja hammasproteesien puhdistuksen hyvä kotikonsti on puolet vettä ja puolet tavallista etikkaa. Anna olla liuoksessa yli yön tai yli päivän, jollei auta toista käsittely uudestaan vaikka samassa liuoksessa.Hammaskivi, vaalea kovahko aine on emäksinen,ja etikka on happo ja mikä pehmentää plakin ja hämmaskiven. Etikkaliuos ei vaurioita hammasproteeseja eikä purentakiskoja. Ne on ylensä tehty poly-ja metyylmeraklylaatista eli akryylimuovista.Tiedon antaja on erikoishammasteknikko.
- Neuvoton-
Onko kellään muilla kokemuksia hammasproteesin, jossa on metalliosia (kisko) puhdistuksesta (puolet vettä ja puolet etikkaa) seoksessa liottamalla?
Neuvosta kiitollinen, sillä ei Gorega-.ole niin tehokas, kuin sitä mainostetaan
varsinkin proteesin plakin poistoon 3min liotus, ei hyvä tulos!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta613141Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433077- 422427
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa962119- 311893
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271780- 481606
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä841387- 391290
- 811122