Onko punk kuollut?

Huh hah hei

Vuonna 2001 ilmestyi tupla-cd Isältä pojalle Suomipunk 1978 – 2001, joka on hyvä kokoelma nimensä mukaisesta musiikista. Levy 1 kattaa vuodet 1978 – 1987 ja levyt 2 vuodet 1988 – 2001. Kokoelman kansikuvasta käy yksikäsitteisesti selville punkrockin yhteiskunnallinen kannanotto.

Levy 1 kattaa suomipunkin kultakauden ja on selvästikin parempi. Kakkoslevylläkin on joitakin valonpilkkuja, vaikka siitä käykin selvästi, että punk kuoli Suomessa joskus 90-luvun lopussa.

8

843

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • varuker

      "että punk kuoli Suomessa joskus 90-luvun lopussa"-ei pidä paikkaansa. Punk on nyt vaan niin underground, että sitä ei välttämättä huomaa. Mee mikseri.nettiin tai myspaceen ettimään suomalaisia punkbändejä. Löytyy kyllä niin maan perkeleesti, varsinkin mikseristä, kunhan osaa etsiä, eikä luovuta heti. Punk on "piilossa", ja voi suht hyvin. Pahoin pelkään että se on tulossa muotiin, ja silloin tulis kaikki nää wannabeet kunnolla esiin. Punk tulee aina olemaan elossa, sanon näin kliseisesti. Punk voi parhaiten juuri silloin, kun siitä tietää vain pieni osa kansasta. Punk on kuollut-lausahdus ei tuu koskaan olemaan totta. Punk on ehkä kuollut valtavirrassa, mutta pinnan alla se tulee aina olemaan.

      • Huh hah hei

        Useimpien mielestä mikään, mikä ei näy tai ole näkyvissä, ei ole olemassakaan. Niin on näyttänyt olevan myös punkin kanssa, mutta on tietenkin hyvä asia, jos suomalainen punk elää vielä vaikkakin piilossa ja odottaa uutta tuloaan. USA:ssa ja UK:ssa asia on tietenkin toisin: siellä on tilaa ja kannattajia kaikille genreille.


    • vanha ukko

      no eipä ole kuollut ei. Itse asiassa suomipunkin tila on nyt parempi kuin ehkä koskaan. Bändeillä on jatkuvasti keikkoja niin kotimaassa kuin ulkomaillakin, ja ulkomaan eläviä käy tiheään tahtiin täällä päin.
      Punkkien omia oikeita levy-yhtiöitä löytyy ja levyjäkin tulee aika tiheään tahtiin.

      Ainoa mitä sais olla vielä niinkuin ennen, on noi zinet. 80-luvulla oli melkeinpä runsauden pulaa punk zineistä, mutta nyt ei niitä paljoa enää ilmesty.

      Mutta tosiaan maan allahan tuo skene elää ja voi paksusti. Ja parempi ehkä niin.

      • anti-kaikki

        Zinet on hävinny netin myötä... Mut eipä mitään, punkin tila suomessa ja maailmalla on nyt helvetin hyvå.


    • sitten 70-luvun

      70-luvulla oli näitä vastarannan punkkeja jotka kävi valittaan KAIKESTA. Entäs nyt? EI OO ENJÄÄ.

      • JaVe.

        Ei punkissa tartte valittaa kaikesta! Ja kyllä punk elää, luulis sen tajuavan tyhmemmänkin!


    • Anarkomaani

      Nykyajan punk on yhtä kuin My Chemical Romance ja Paramore, sekä vaaleanpunaiset pääkallot mustalla taustalla. Kukaan ei ole enää näyttämässä keskisormea sellaiselle pelleilylle.

      • Älä seuraa valtavirtaa.

        Olet täysin väärässä siinä mielessä ettei ole muunlaisia bändejä. Nämä My Chemical Romancet sun muut paskat ovat emo "punkkia". Mutta jopa kunnon kuuluisiakin nimiä esim. NOFX, Rancid on viellä paljon. Älä katso voicea.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      3027
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      16
      1071
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      893
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      51
      856
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      52
      819
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      48
      699
    7. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      79
      665
    8. 53
      647
    9. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      636
    10. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      614
    Aihe