Viereeni istahti karaokebaarissa mies, joka ensin kehui laulutaitoaan aikansa ja ryhtyi sitten lauleskelemaan ilman säestystä sitä sun tätä nuotin vierestä ennen varsinaisen karaokeillan alkua.
Säästäkää hyvät ihmiset meidät tältä! Säestys peittää jonkin verran pieleen menevää "laulua", mutta suoraan korvaan hoilotettuna se on karmeaa kidutusta!
Säästäkää hyvät ihmiset meidät tältä! Säestys peittää jonkin verran pieleen menevää "laulua", mutta suoraan korvaan hoilotettuna se on karmeaa kidutusta!
Vastaukset 9
Vanhimmat
Myös olisi ystävällistä, jos innokkaat laulajat eivät tekisi sitä oman vuoronsa ohitse juontajan tai vuorossa olevan laulajan korvan juuressa. :D
Näitä on melkein joka viikonloppu. Hankaloittaa optimaalisten säätöjen hakemista jos joku huut... siis laulaa metrin päässä.
Pyydän huomioimaan kohdan, jossa käytän termiä "korvan juuressa". On täysin suotavaa ja suositeltavaa laulaa mukana tai muutenkin, mutta ei niin, että se häiritsee esiintyvää tai työtätekevää ihmistä.
Enhän minäkään laula mukana, koska se häiritsisi esiintyjän keskittymistä, kun laulupaikka on ihan juontokopin kyljessä. (Tai laulupaikka on vähän kauempana, mutta ihmiset yrittävät laulaessaan ängetä ilmeisesti turvaa hakien ihan juontajan syliin.On välillä vähän ahdasta.)
Voi ruikku, että joku kehtaa moisesta valittaa. Minä ainakin tykkään jos mun mukanani ihmiset laulavat, ja sen ovat tehneetkin, ainakin ...hm ... kerran jos toisenkin. En ou varma.
Mitenhän se on oikeiden starojen kohdalla, mikseri, nuppimaakari, alakaa huutaa, turpa kii yleisö, mä en voi laulaa, tai säätää optimaalisesti ko te kiljutta vieressäin?
Jos joku tulis mulle sanomaan yleisön seassa, vaikka festareilla, pää kii - laulunpilaava toilottaja. Sanoisin olet väärässä paikassa - Tuumaisin optimaaliseen säätöön pyrkijän kanssa näin: Oot väärien nyanssien kahlitsema...! Mitä helskutin - minä- minä- juttua täällä oikein poristaan? Sepelisäkki, älä ole ankara (itelles)!
Olen täydellinen, olen perfektionalisti, olen pedantti, olen pakkomielteinen, - oireinen ... Ei diagnostisoituja määreitä miussa, muuten kun täällä. Jostain syystä tunnen joidenkin em. asioista kärsivän - jokkainen ihan samanlailla. Tinnitys?
En jaksais, en.... Kyllä on pipot tiukassa. Tuntuuko panta päässä? Suhiseeko korvissa, kiehuuko sappi? Loppuuko happi?
Hei me ollaan kaikki hyviä aina niissä olosuhteissa kun on mahdollista - ittiännekö työ pelkäättä, omaa asemaa, statusta? Heitetään vapa vapaalle, eikä ongita yhtään mitään, eikä tarvitse rimpuilla kenenkään, saaliinkaan, eikä tarvii siiman venyä äärirajoilleen, eikä vapa tärise katkeamisen pelosta sekkiin. - Souellaan sävelten sulosoinnuissa, oli ne kenen tahansa "tunteiden purkauksia"... Oikiat häiriköt suohon, jotka alkaa huutaa laulajan mikkiin tai tönimään tahi huutelemaan yleisön joukosta hävyttömyyksiä. (Vakavasti ottaen tämän asiain seuranta kuuluu ravintolahenkilökunnalle?)
Mitä yhdestä laulusta, ei talitiainenkaan välitä, vaikka aina sannoo titi-tyy. Puhumattakaan sammakosta, joka ei häpiä sekään ääntä.(än). Tekköö vain sitä mikä hyvältä tuntuu... Nyt lähden lohduttautumaan, laulamaan kotikoneistoilla. Mattopiiskalla, vuosimallia 65.
Heippa, tilaa muille. ( Minusta joka sammkonkudussa olevasta alkiosta kuuluisi kehittyä ehta sammakko!) Kuurl kuurl. Lintujen laulun kuunteleminen on onomatopoettisen äänen kuuntelua, eikä siitäkään kai kovin moni loukkaannu - vai? Juraoke karjujahan mekin ollaan?
pullo päivässä, vai mikä se oli?
Kyllä joku raja siinä korvaan hoilauksessakin saisi olla. On todella harmillista jos yrittää kuunnella lavalla laulajaa ja joku mölisee vieressä tosiaan niin kovaa ettei kertakaikkiaan kuule muuta.
Ja ihan hyvä olla kohtuus noissa sammakoissakin, saattaispa muuten olla että ei kohta muuta mahtuiskaan kuin sammakoita, karaokebaariinkaan.
on ihan väärä tällä tilletyyllä. Ankaran kohtauksen sai tästäkin jutusta.Toivottavasti niitä mattoja on paljon että saa purkaa sinne pahaa mieltänsä.
En jaksaisi aina jokaista omaa viestiäni tarkentaa loputtomiin, kun joku lukee rivien välistä jotain ihan muuta, kuin mitä tekstissä lukee, ja mitä sillä on tarkoitettu. Ja tuosta tilletallen vastineesta olisi taas voinut puristaa vähän tyhjiä pois ja jättää vain sen asiasisällön. On mukavampi lukea, kun pysyy asiassa ja esittää sen selkeästi ja lyhyesti. Pitkä, asian vierestä poukkiva vuodatus jää usein lukematta.
Takaisin asiaan:
Tärkein aisti, mitä tarvitsen työssäni, on kuuloaisti. Jos sinne putkahtaa samanaikaisesti liikaa ärsykkeitä, niitä on hankala erotella toisistaan. Samoin laulajaa varmasti haittaa, jos joku laulaa kuuluvasti vieressä.
Mukana saa, ja pitää laulaa. Kannustan ihmisiä siihen, suosittelen. Minun työvuorojeni, "keikkojeni" aikana lauletaan, tanssitaan, ja pidetään hauskaa.
On turha kuvitella, että olisin joku tiukkapipo, joka haluaa tehdä muiden illasta mahdollisimman huonon. Mutta jonkun täytyy olla siinä vellovassa juhlakansassa sellainen kallio, joka tekee järkähtämättä hyvää jälkeä, jotta ne toiset voivat pitää hauskaa. Tähän kuuluu myös se, että miksaus on kunnossa.
Nih. Kysyttävää? :)
Poistata sellainen asiakas. Käy sanomassa ravintolahenkilökunnalle häiriköstä.
Ei kaikki kuitenkaan elä nesteestä ja tai nesteessä!
Sun tarkennus tuli vissiin mun niin paskan pitkän kirjoituksen aikana. Ymmärrän.
Hei voin kertoa sulle sallaisuuden, kerran olin eräässä karaokemestassa, jokaisessa niissä on oma johtajansa. Hyvä laulamaan. Lauloin mukana, enkä ikii tee sitä virhettä - meinas turpaan iskeä , kun pikku päissään itse unohti sanat... Enkä tehnyt muuta kun katsoin sanoja ja en huomannut, että johtajatar oli itse unohtanut laulaa, ihan omalla paikallain olin. Sain hänestä vihollisen- no kenestäpä en?
Mutta sepelisäkki, ei ollut todellakaan tarkoitus halkoa hiusta. Ymmärsin täydennyskirjoituksesi jälkeen sen, mutta ko olin kerenny kirjoittaa, ja kun on niitä helv.... kokemuksia... :)
Kyllä säestyksen kanssa menevä nuotin viereinen laulu on karmivampaa kuin ilman säestystä. Kontrasti kun on silloin niin suuri laulajan ja taustan kanssa. Miten se säestys muka peitää? Sehän vaan lisää epävireyttä, kun soi eri sävellajeista ja atmosfääreistä kuin laulajan hoilotus. Tosin, suoraan korvaan mölistynä on joka tapauksessa karmein vaihtoehto..