Ekaa kertaa myymässä autoa, mitä pitää huomioida?

Mitä minun kannattaa auton myyjänä tehdä ettei myynnissä tule ongelmia. Autossa ja sen omistuksessa ei ole epäselvyyksiä - omalta osaltani olen siis rehellisillä aikeilla.

Mutta entä ostajat? Istun koeajolla mukana ja maksu käteisellä ettei tule ongelmia?
71150
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Älä unohda kauppakirjaa ja luovutustodistusta.

Äänestä

Moi,

-tarkista autosi oikea hinta esim. autotalli.com:sta tai nettiautosta.
-Mieti etukäteen paljonko olet valmis tulemaan hinnassa vastaan, jätä pyyntiin hieman tinkivaraa
-jos autossa on isompia vikoja, kerro niistä rehellisesti.
-mene koeajolle mukaan --> autoa ei varasteta, ja sillä ehkä ajetaan siistimmin.
-maksu joko tilisiirtona tai käteisellä, riippuu paljonko auto maksaa. Katso että rahat ovat tililläsi ennen auton luovutusta
-muista rek.otteet luovutusosa, siihen nimesi ja kaupan päivämäärä.

Äänestä
  • Ostaja voi vedättää rekisteröintiä ja rötöstellä parkkipaikoilla yms. sinun piikkiisi mielensä mukaan. Luovarilla pystyt osoittamaan omistuksen vaihtumisen ajankohdan.

    Äänestä

Seurattuani ja kyseltyänkin naisten autojen hinnoittelua ostomielessä, totean hintapyyntöjen olevan yläkantissa. Ei ole syytä pyytää samaa hintaa kuin liikkeet. Niillä on etuna auton otto vaihdossa ja osamaksukauppa ja joku kuluttajansuojakin.
Yksityinen joutuu tyytymään yleensä reilusti alempaan hintaa, ellei jollakin ole kova hinku ostaa juuri tuo auto suuresta tarjonnasta.
Useimmilla ostajilla on ennestään auto ja jos ei vaihto tule kysymykseen, vähenevät ostajaehdokkaat.
Halvahko auto olisi saatava käteisellä myydyksi - kalliimmassa siirto nettipankissa tilille, että se näkyy siellä. Osamaksulla hallintaoikeus siirtyy, mutta omistus säilyy myyjällä, kunnes kaikki on maksettu tai auto saatu takaisin.
Ostajia on monenlaisia. Jos hinta on muita edullisempi, voi joppari ostaa sen heti käteisellä. Nuorisolle tms voi muutaman satasen käsirahakin olla tiukassa saada autonostoon.

Äänestä
  • autokaupat ja nettiautossa pyydetään,niin myynti saattaa olla melko helppoa eikä tule hirveästi viimeisen hinnan kyselyjä.muista mainita että sinkkunainen myy,ja kahvit katsojille,D-KUPISTA.kyllä kauppa käy,innokkaimmat saattavat koeajaa useamman kerran viikossa.

    Äänestä

nainen? Lupaatko varmasti lähteä? Mitä autoa myyt?

Entä jos sittenkin antaisit myynnin jonkun kokeneemman tehtäväksi..

Äänestä

sä myyt jotain parempaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nainen ratissa kirjoitti:

Mitä minun kannattaa auton myyjänä tehdä ettei myynnissä tule ongelmia. Autossa ja sen omistuksessa ei ole epäselvyyksiä - omalta osaltani olen siis rehellisillä aikeilla.

Mutta entä ostajat? Istun koeajolla mukana ja maksu käteisellä ettei tule ongelmia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu