Kristuksen nöyryys, Filipp. 2:1-11

KRISTUKSEN NÖYRYYS
Filipp. 2:1-11
---
2:1 Jos siis on jotakin kehoitusta Kristuksessa, jos jotakin rakkauden lohdutusta, jos jotakin Hengen yhteyttä, jos jotakin sydämellisyyttä ja laupeutta,

2:2 niin tehkää minun iloni täydelliseksi siten, että olette samaa mieltä, että teillä on sama rakkaus, että olette sopuisat ja yksimieliset

2:3 ettekä tee mitään itsekkyydestä tai turhan kunnian pyynnöstä, vaan että nöyryydessä pidätte toista parempana kuin itseänne

2:4 ja että katsotte kukin, ette vain omaanne, vaan toistenkin parasta.

2:5 Olkoon teillä se mieli, joka myös Kristuksella Jeesuksella oli,

2:6 joka ei, vaikka hänellä olikin Jumalan muoto, katsonut saaliiksensa olla Jumalan kaltainen,

2:7 vaan tyhjensi itsensä ja otti orjan muodon, tuli ihmisten kaltaiseksi, ja hänet havaittiin olennaltaan sellaiseksi kuin ihminen;

2:8 hän nöyryytti itsensä ja oli kuuliainen kuolemaan asti, hamaan ristin kuolemaan asti.

2:9 Sentähden onkin Jumala hänet korkealle korottanut ja antanut hänelle nimen, kaikkia muita nimiä korkeamman,

2:10 niin että kaikkien polvien pitää Jeesuksen nimeen notkistuman, sekä niitten, jotka taivaissa ovat, että niitten, jotka maan päällä ovat, ja niitten, jotka maan alla ovat,

2:11 ja jokaisen kielen pitää tunnustaman Isän Jumalan kunniaksi, että Jeesus Kristus on Herra.

3

211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Varsinkin vainojen aikaan kristittyjen keskinäinen Hengen yhteys on tärkeää; sama rakkaus ja usko yhdistää heidät toisiinsa (1).

      Paavali toivoo hartaasti, että filippiläisten keskuudessa säilyisi edelleenkin rakkaus, sopu ja yksimielisyys vastustajia missään kohden pelkäämättä (1:28).
      On kartettava itsekkyyttä ja oman kunnian tavoittelua (3).
      On pidettävä toista parempana kuin itseään(3). On katsottava-ei ainoastaan vain omaa- vaan toistenkin parasta (4).
      Tämä on täysin tavallisen ihmisluonnon vastaista.
      Paavali ei tarkoitakkaan, että kuka tahansa kykenee näitä ohjeita noudattamaan.
      Tämä on mahdollista vain Kristuksen armon varassa.

      Siksi Paavali viittaa Kristuksen meille antamaan esimerkkiin.
      Hän suostui ”tyhjentämään itsensä”.
      Hän otti ”orjan muodon ja tuli ihmisten kaltaiseksi”, yhdeksi meistä (7). Kristus nöyrytti itsensä ja oli kuuliainen aina ristin kuolemaan asti (8).
      Siksi Jumala onkin koroittanut Hänet ja ”antanut hänelle nimen, kaikkia muita nimiä korkeamman” (9). Se nimi on Jumalan oma nimi JHWH.
      Kerran siihen nimeen pitää kaikkien polvien notkistuman (10).
      --
      Virsi 42
      1.
      On Jeesus nimi ihanin
      sielulle uskovalle.
      Se lohdun antaa vaivoihin,
      tuo rauhan ristin alle.

      2.
      Se rohkaisee ja puhdistaa
      ja hoitaa särkyneitä.
      Se uupuneita vahvistaa
      ja ruokkii nääntyneitä.

      3.
      Se nimi kallioni on
      ja linna luja Herran.
      Sen rikkaus on loputon,
      muu kaikki viedään kerran.

      4.
      Oi Jeesus, veli, ystävä
      ja paimen, kuninkaani
      ja tieni, koko elämä,
      sua kiitän, auttajaani.

      • lakkiluke

        Yleinen nimi tuo Jeesus (Jesus) espanjaa puhuvissa maissa. Samoin Maria. Lapselle voidaan antaa nimeksi mm. Jesus Maria tai Maria Jesus riippuen lapsen sukupuolesta.


      • lakkiluke kirjoitti:

        Yleinen nimi tuo Jeesus (Jesus) espanjaa puhuvissa maissa. Samoin Maria. Lapselle voidaan antaa nimeksi mm. Jesus Maria tai Maria Jesus riippuen lapsen sukupuolesta.

        http://www.kolumbus.fi/rov.o.peltola/ut/ut3g.html
        Lainaus rov. Olavi Peltolan kotisivuilta:

        ”Kristus Jeesus on kaiken yläpuolella, ikuisesti ylistetty Jumala (Room 9:5).
        Hän oli olemassa ennen ihmiseksi tuloa (Kol 1:17).
        Hänellä oli Jumalan muoto ja hän oli Jumalan vertainen (Fil 2:6).
        Hän on Jumalan olemuksen kuva (Hepr 1:3).
        Hän on Sana ja Sana oli Jumala ja oli Jumalan luona (Joh 1:1-2).

        Kristus ei pitänyt kiinni oikeudestaan olla Jumalan kanssa tasa-arvoinen (Fil 2:6; Room 1:4; 8:3).
        Hän luopui kaikesta, rikas tuli köyhäksi (2 Kor 8:9; Matt 8:20).
        Hän tuli ihmiseksi (Hepr 2:14; Joh 1:14; 1 Joh 1:2-3). Se merkitsi alentumista ja orjan muodon ottamista (Hepr 2:17,18; 4:15; Jes 53:2-3). Jumalan Poika tuli nyt ihmisen pojaksi (Gal 4:4).
        Hän luopui omasta tahdostaan (Matt 26:39; Hepr 10:9) ja oli kuuliainen Isälle. Se merkitsi heikkoutta (2 Kor 13:4) ja ristinkuolemaa (Hepr 12:2). Kuolema on täysin vastakkaista iankaikkiselle Jumalalle (Room 6:23; Hepr 2:9; 5:7).
        Kristus ei kuollut omien syntiensä tähden, vaan Isän tahdosta meidän syntiemme tähden (1 Kor 15:3; Jes 53:5).

        Jeesus Kristus nousi kuolleista. Siinä riemullinen pääuutinen, jota julistetaan kaikkialla UT:ssa. Nyt Jumala on hänet korottanut yli kaiken (Fil 2:9).
        Emme vielä näe jokaisen notkistavan polviaan kunnioittamaan hänen nimeään. Kerran tulee se hetki. Silloin jokainen kieli tunnustaa, että Jeesus Kristus on Herra (Jahve) ja Isä Jumala saa kaikessa kunnian ja ylistyksen (2:10-11).

        Tässä on suurin ja väkevin voima maailmassa, rakkauden voima.
        Tämän Jumala on tehnyt rakkaudesta tätä maailmaa kohtaan (Joh 3:16). Siinä on seurakunnan täysin riittävä ja alati tyydyttävä voiman lähde”.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      85
      1788
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      120
      1204
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1070
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      62
      946
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      74
      866
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      81
      817
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      816
    8. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      810
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      46
      810
    10. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      773
    Aihe