Riippuvuus Imovaneista/stilnocteista?

Olen syönyt stilkkareita ja imovaneja epäsäännöllisesti usean vuoden ajan pari kertaa viikossa ja nyt unettomuuden pahentuessa viimeiset kolme kuukautta joka päivä.
Onko teillä kokemuksia siitä missä vaiheessa näihin syntyy riippuvuus? Entä miten vierottautuminen onnistuu, entä vieroitusoireet?
Kiitos etukäteen vastauksistanne!
6877
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

kaksi viikkoa ylittävän säännöllisen käytön jälkeen. Eli suositeltava äärimmäinen takaraja joka päiväiselle käytölle on kolme viikkoa ja silloinkin voi viekkareita jo ilmetä, kun lopettaa. Vierotusoireista en unilääkkeissä tiedä, koska en ole koskaan ottanut sitä riskiä, että jäisin niihin koukkuun, koska siitä seuraava unettomuus olisi varmasti paljon pahempaa, kun ns. normaali unettomuus.

Stilnoct on aikalailla bentson kaltainen lääke, joten oireet voi olla hyvinkin ikäviä. Imovanesta en tiedä, että mitä viekkareita siihen voi kuulua, muuta kun unettomuus ja rauhattomuus. Itselläni on siis kokemusta ainoastaan opiaatti- ja bentsoriippuvuuksista (kipulääke ja rauhottava).

Vähennys kannattaa suunnitella päivittäisen annoksen mukaan. Eli jos käytät yhtä stilnoctia iltaisin ni sit puolitat annoksen pariksi viikoksi ja jos mahdollista ni sit vielä puolitat sen puolikkaan viikoksi ennen kokonaan lopettamista. Jos annos on kuitenkin isonpi kun tuo pakkausselosteen maksimi yksi tabletti ni sitten vähenät esim. kahdesta tabletista 1.5 tblettiin ja sitä yhteen jne. Eli yhtä tablettia isommissa annoksissa aloitetaan vähennys puolikkailla. Sama systeemi imovanen kanssa. Näin voit välttyä fyysisltä viekkareilta, mutta unettomuus taitaa olla aika väistämätön paha. Se ei kuitenkaan kestä ikuisesti.

Kannattaa kuitenkin mielummin lopettaa nukahtamislääkkeitten käyttö ajoissa ja kärsiä hetki unettomuudesta, kun että sietokyky lääkkeeseen alkaa nousta ja kohta menee useanpi nappi illassa, eikä nekään enää nukuta. Siitä tilasta vierottautuminen on paljon ilkeämpää.

Äänestä
  • Tuossa kerroit hyvin fyysisen riippuvuuden, mutta toinen tarina onkin sitten se psyykkinen riippuvuus!!

    Äänestä

käyttänyt Imovanea monta vuotta päivittäin, mutta nyt syön mirtazapiinia enkä ole kaivannut.

Äänestä
  • Mirtazapiiniin. Sillä saan syvän unen ja aamulla olo on tosi virkeä. Paljon parempi "unilääke" kun mikään muu. Sillä nukkuu oikeesti koko yön, kun se ei sekota päätä niinku oikeet uni- ja nukahtamis lääkkeet. Se auttaa saamaan luonnollisen unen, kun kemiallinen unihan ei oikeasti virkistä.

    Äänestä

  • Tipi81 kirjoitti:

    Mirtazapiiniin. Sillä saan syvän unen ja aamulla olo on tosi virkeä. Paljon parempi "unilääke" kun mikään muu. Sillä nukkuu oikeesti koko yön, kun se ei sekota päätä niinku oikeet uni- ja nukahtamis lääkkeet. Se auttaa saamaan luonnollisen unen, kun kemiallinen unihan ei oikeasti virkistä.

    Elvis aikoinaan, eli kunnon ropit millä äly aivan mäellä ja toiset ropit, millä pääsi kunnon vauhtiin...;) No, leikki leikkinä, mutta sitä tosiasiaa ei pysty kiertään, etteikö koko elämä olisi osittain kemiaa, sen monessa muodossa...=)

    Hyvää pääsiäistä ja välttäkää kemiallisesti valmistettuja pääsiäismunia, mitä lie yllätyksiä täynnä...;) Luomua suuhun...;)

    Äänestä

kokemuksesta puhun. Itse puolitin lääkkeen, reilun viikon jälkeen lopetin kokonaan.
Ei mitään vieroitusoireita erikseen tullut, vaikka takana oli reilu kahden vuoden säännöllinen käyttö.
Se on niin yksilöllistä, kuten olet jo lukenutkin vastauksista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kokemuksia.. kirjoitti:

Olen syönyt stilkkareita ja imovaneja epäsäännöllisesti usean vuoden ajan pari kertaa viikossa ja nyt unettomuuden pahentuessa viimeiset kolme kuukautta joka päivä.
Onko teillä kokemuksia siitä missä vaiheessa näihin syntyy riippuvuus? Entä miten vierottautuminen onnistuu, entä vieroitusoireet?
Kiitos etukäteen vastauksistanne!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu