Vakinaistuin työpaikkaan, johon en hirveästi hinkunut. Hain työtä, koska nykyinen on määräaikaista ja jatkuisikin määräaikaisena pitkään. No, nyt nykyinen pomo kuuli vakinaistamisestani ja sanoi, että sinulla olisi ollut kyllä ihan varmasti tulevaisuus täällä meilläkin. Ja tämä työ on se, mitä HALUAISIN sydämestäni tehdä - ainut vika on määräaikaisuus. Lohduttakaa mua :-(((( !!
Väärä vai oikea paikka?
vaimitähäh???
91261
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Anteeks mutta mä en tajunnut tosta yhtään mitään. Sä vakinaistuit tuopaikkaan mut lähdit muualle, mut sit pomo sanoikin et oisit voinutkin olla töissä täällä. PIIPAAPIIPAA
Olen määräaikaisessa työssä. Työ on sisällöltään aivan ihanaa, en parempaa voisi toivoa. Vakinaistusta ei kuitenkaan ole luvassa lähivuosina, mutta ehkä 4 vuoden päästä.
Määräaikaisuus v-tuttaa siinä määrin, että hain puolitosissani vakipaikkaa toisesta firmasta ja sain sen. Lupasin ottaa sen myös vastaan.
Jatkan nykyisessä määräaikaisessa työssä vielä pari kuukautta. Nyt tämän määräaikaisen työn pomo sanoi, että mulla olisi ehdottomasti ollut tulevaisuus myös täällä.
Vaikeita valintoja siis, ja sen vuoksi olen nyt paskana. Valitsin pelkuruuden, en uskaltanut enää jatkaa riskillä. En ollenkaan tiedä, teinkö oikein vai väärin.
Selkisikö yhtään?
Niin jos sä saat nykyisestä määräaikaisesta 20e/tunti ja siitä mahdollisesta uudesta paikasta 5e/tunti. niin sit jatkat siinä nykyisessä määrispaikassa. haha.
Pitääks sun tehdä tästä noin vaikeata, olet selvästi nainen :)
Palkka itse asiassa nousee vakipaikassa kolmosella alkavaksi, mutta mulle on aika tärkeää että viihdyn työssäni.
Kyllä, olen nainen.
eli että mielelläsi jäisit heidän palvelukseensa, mutta määräaikaisuus pelottaa. Jos he kerran ovat niin varmoja, että töitä sinulle riittää, niin mikseivät sitten voisi vakinaistaa samantien?
en tiedä mikä ois??
Näin sen järkeilin itsekin. Ja nimiä ei ole papereissa, vielä ehtivät vakinaistaa jos haluavat :)
Noin on tapana sanoa kun toinen on lähdössä. Silloin ollaan kohteliaita. Ympäripyöreillä lupauksilla sinut saadaan jäämään. Mutta eipä vain vakinaistamista näy, eikä palkkakaan nouse. Lähdet tietysti! Älä edes mieti.
tee samoja virheitä kuin minä. Työkavereihin kuitenkin kyllästyy jossain vaiheessa ja määräaikaisena olet aina vaaravyöhykkeenä. Tästä syystä itsekin haluan nykyisestä määrä-aikaisesta työpaikastani pois. Vakituisena uudessa työpaikassasi voit ainakin vaikuttaa työilmapiirin eri tavalla.
:D