Ovatko luottamusmiehet todellisuudessa luottamusmiehiä? Mitä mieltä olette omista luottamusmiehistänne kun olette työntekijöinä jossain yrityksessä? Ajavatko he työntekijöiden etuja oikeasti?
Ainakin yrityksessä jossa työskentelen (2v ollut), niin luottamusmies kävelee ohi hallissa ja menee juttelemaan työntekijän "pikkupomojen" kanssa. Tämä luottamusmies ei koskaan tule kysymään meiltä tavallisilta duunareilta mitään. Meidän työpaikalla ei luottamusmies ole edes tullut esittelemään itseänsä kun aloitin työt.
Onko minun tehtävä luoda kontakti luottamusmieheen työntekijänä, vai luottamusmiehen minuun? Kertokaapas mielipiteitä, että miten teillä hommat toimii.
Kyllä mää voin tietysti mennä kertomaan noita mielipiteitäni tuonne pikkupomojen karsinaankin, silloin kun sitä luot.miestä näkee...
Luottamusmies
5
572
Vastaukset 5
- kyselijä?
Lisätään vielä että yleisellä tasolla homma toimii jotenkin, eli työntekijöiden puolta yritetään pitää yleisesti, mutta ei yksityisesti.
Työpaikalla on paljon nurinaa joka ei mene PLM:n korviin asti. Onko se sitten työntekijöiden omaa syytä?
Mielipiteitä? - voi kyllä
vaihtaa luottamusmiehen, mikäli hän ei toimi periaatteiden mukaisesti. Toki oikea tapa on, että luottamusmies toivottaa uuden työntekijän tervetulleeksi, samalla kyselee liittoasiat, ja muutenkin neuvoo, mistä hänet tavoittaa, jos asiaa on, ja vaikkei olisikaan, lisäksi luottamusmiehen KUULUU kysellä työkavereiden kuulumisia, josko olis jotakin, mistä haluaa puhua. t: pääluottamusmies.
- ovat
mulkeroita ja niistä kannattaa pysyä mahdollisiman kaukana.
- Työelämässä kaiken kokenut
Olen tuntenut muutamia luottamusmiehiä ja täytyy sanoa että heitäkin on moneen lähtöön.
Minun on hyvin vaikea unohtaa pääsiäisviikkoa vuonna 1999 eräässä lihanleikkaamossa.
Silloinen työpaikkani pääluottamusmieheni talutti minut "telotuspaikalle" ruokalan kapinettiin porukan kuulusteltavaksi. Muistan tuon murheellisen päivän kuin eilisen.
Hän uhkasi minua lopputilillä kysyen oikein nimeltä mainiten ja porukan kuulleen sanatarkasti näin: Mitä sanoo P...o, tai me teemme omat johtopäätöksemme.
Olin todella äärimmäisen tukalassa tilanteessa. Palaverin jälkeen sain kuulla että porukka uhkasi istua minut ulos työpaikastani pääluottamusmiehen johdolla.
Onneksi paikalla oli silloin maailman parhaimpiin kuuluva työtoverini, joka sillä hetkellä pelasti minut lopputililtä. Siitä olen hänelle hyvin kiitollinen.
Itse pääluottamusmies kehui saaneensa ylennyksen uusiin saappaisiin saman alueen liiton toimitsijaksi. Näin siis liitto palkitsee työtoverinsa lopputilillä uhkailijan.
- Anonyymi00005UUSI
Työskentelen erään venefirman listoilla aina silloin tällöin,niin olen huomannut, että firman ylivoimaisesti kieroin kaveri on NS.luottamusmies. läpeensä kiero omanedun tavoittelia joka puukottaa selkään aina kun on mahdollista.toivottavasti hänestä päästään pian eroon👊
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901419
Olivia Oras
"Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde74982- 47851
- 95805
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit67796Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o159733- 20689
MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(
MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku80630- 51622
- 53618