u u t t a a s e n n e t t a

iäkkäiden, yli 70-vuotiaitten määrä liikenteessä kaksinkertaistuu lähivuosina ja vuonna 2020 heitä pyörii mukana jo lähemmäksi puoli miljoonaa!
Ainoa mitä asialle voi tehdä, on varautua tuohon tosiasiaan: he liikkuvat kömpelömmin, hitaammin ja epäloogisemmin, mutta mukana ovat joka tapauksessa...
10580
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

alle 25 -vuotiaitten määrä liikenteessä toivottavasti puolittuu lähivuosina. Muutenkin kuin luonnollisen poistuman kautta.
He liikkuvat arvaamattomammin, nopeammin ja epäloogisemmin, mutta mukana ovat joka tapauksessa...

Äänestä
  • kolahtaa, vai miten se meni

    Äänestä

  • johon kalikka kirjoitti:

    kolahtaa, vai miten se meni

    niin, vai missä se oli, vai mikä se oli...

    Äänestä

mitä? meinaatko ettei viellä muka olis puolta miljoonaa yli 70-vuotiasta autoilijaa.autoilijoita kun on muuallakin kun suomessa.

Äänestä

Ei aina jaksa ymmärtää, miksi yleisillä teillä annetaan kaikenlaisten häiriköiden sotkea sujuvaa liikkumista.

Ensisijaisesti tulee mieleen ärsyttävät kuormurit ja pakut, jotka matelee alle 100.n ja ovat aina tukkona jonoja tekemässä.

Näille, japanilaisille autoille ja yli 30 sille kuskeille pitäisi sallia rajoitettu oikeus käyttää tietä vain hiljaisina aikoina, sillä yhteiskunta on rakentanut tieverkoston sujuvaa liikennettä varten, eikä kaikenmaailman palveluiden väärinkäyttäjille ja muiden häiritsijöille..

Äänestä
  • Ainahan eläkeukkeli niitä tapaa kun on menossa mökille tarkkailemaan vuodenaikojen vaihtelua. On kaahaajia ja kiilaajia ym koheltajia. Kaikilla ei voi olla kiire siihen kohta alkavaan myyntipalaveriin. Monet taitavat kiirehtiä Esson baariin kahville.
    Onneksi tulevaisudessa ajetaan enemmän meikäläisten ehdoilla, rauhallisesti ja sääntöjen mukaan.
    Pannaan vaan vakionpeussäädin liikennevirran mukaiseen vauhtiin.

    Äänestä

  • ...polttoaineensa suoraan jalostamolta, käyttää kaljansa itse ties mistä hakemillaan maltailla, hiivalla ja sokerilla (mahtaisiko puhdasta vettäkään tulla hanasta, kun vesilaitos ei saisi puhdistuskemikaalejaan), hakea maitonsa suoraan tilalta jne. jos ne kuormurit ja rekat tien päällä noin tympii.

    Me ammattikuljettajat olemme tien päällä TYÖKSEMME. Emme jonoja tekemässä tai huviksemme tukkimassa. Nykypäivänä kaupoissa ei ole käytännössä mitään varastoja. Se varasto on kumipyörien päällä ja "eioota" myydään monen tuotteen kohdalla jo kun yhden aamun kuorma sattuu olemaan muutaman tunnin myöhässä.

    Äänestä

2020 menovesi on jo niin kallista että saa rauhassa ajella jos vain rahaa löytyy.. ellei sitten ole keksitty halpaa vaihtoehtoa..

Äänestä
  • Hallitus ja eduskunta ajaa tätä maata
    pikkuhiljaa alas verotuksen keinoin.Varmaan joku salaliitto tai joku semmonen....

    Äänestä

mun faija ei ole koskaan ollut hidas, eikä noudattanut nopeusrajoituksia kuin silmälumeeksi, nyt kun alkaa 70-vuotta tulemaan täyteen, on se silmälumeeksi noudattaminenkin loppunut, on mutsin mukaan ihan sama, mitä siinä pyöreessä peltilätkässä on lukemia, faija ajaa joka tapauksessa reippaasta ja kuuntelee parhaimmillaan radiosta Heikki Sepän hurskastatelevia sössötyksiä samaan aikaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


.autoiluun kirjoitti:

iäkkäiden, yli 70-vuotiaitten määrä liikenteessä kaksinkertaistuu lähivuosina ja vuonna 2020 heitä pyörii mukana jo lähemmäksi puoli miljoonaa!
Ainoa mitä asialle voi tehdä, on varautua tuohon tosiasiaan: he liikkuvat kömpelömmin, hitaammin ja epäloogisemmin, mutta mukana ovat joka tapauksessa...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu