diapam vieroitusoireet

Minkähänlaisia vieroitusoireiden kokemuksia teillä on ? Olisin kiinnostunut niistä ,koska vertaisin niitä omiin viekkareihini ,jotka tuntuu kaatuvan päälle. Kiitos etukäteen(auttakaa kärsivää, että miten jatkaa)
1410491
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Unettomuutta, hikoilua, kylmä kuuma vaihteluja yms. Bentsoja ei sais lopettaa seinään, kuten varmaan tiedätkin. Tarvis tiputella pikkuhiljaa ne alas. Seinään lopetus voi olla jopa vaarallista. Jos sulla on mitä tahansa bentsoa ( Rivatrill, tenox, oxepam, xanor ), niin ota ja vähennä päivä päivältä määrää pienemmäksi.

Äänestä
  • lukiessani ajttelin, että ihan sama on masennuslääkkeen kanssa siinä, että lopettamisen jälkeen tunteet tulee takaisin. On tosiaan, kuin verhot avautuis, kokee iloa ja surua, jotka kuuluvat elämään.

    Sen takia en käsittäkään, että lääkärit on joka vaivaan työntämässä masennuslääkkeitä, kaiken laisista kivuista alkaen. Eikö heillä ole tietoa, miten ne turruttaa ihmisen tunne-elämän. Ei se ole normaalia, ettei tunne mitään, söi sitten bentsoja tai masennuslääkkeitä.

    Lääkkeitten lopettamisessa vaikuttaa motivaatio. Sama asia on tupakoinnin kanssa, jos päätös on vahva, vieroitusoireet on olemattomia.
    Tietysti tämä on yksilöllista, eikä päde kaikkiin.

    Äänestä

  • ihfoa kirjoitti:

    lukiessani ajttelin, että ihan sama on masennuslääkkeen kanssa siinä, että lopettamisen jälkeen tunteet tulee takaisin. On tosiaan, kuin verhot avautuis, kokee iloa ja surua, jotka kuuluvat elämään.

    Sen takia en käsittäkään, että lääkärit on joka vaivaan työntämässä masennuslääkkeitä, kaiken laisista kivuista alkaen. Eikö heillä ole tietoa, miten ne turruttaa ihmisen tunne-elämän. Ei se ole normaalia, ettei tunne mitään, söi sitten bentsoja tai masennuslääkkeitä.

    Lääkkeitten lopettamisessa vaikuttaa motivaatio. Sama asia on tupakoinnin kanssa, jos päätös on vahva, vieroitusoireet on olemattomia.
    Tietysti tämä on yksilöllista, eikä päde kaikkiin.

    On käynyt mielessä yrittää lopettaa xanor,mutta kun
    on todella paha paniikkihäiriö ja sosiaalinen fopia
    niin jos lääkkeestä pääsis eroon niin se tauti tulis takaisin ja sen takia annan olla.

    Äänestä

  • xanorista kirjoitti:

    On käynyt mielessä yrittää lopettaa xanor,mutta kun
    on todella paha paniikkihäiriö ja sosiaalinen fopia
    niin jos lääkkeestä pääsis eroon niin se tauti tulis takaisin ja sen takia annan olla.

    sairautta ole vaan ongelma.

    Äänestä

  • mitään kirjoitti:

    sairautta ole vaan ongelma.

    Niin tuota neurologin toteama tahdosta riippumattoman hermoston häiriö johon auttaa vain
    xanor plus sepram joo.Myöhemmin psykiatri muunsi
    sen paniikkihäiriöksi kohta 20v.

    Äänestä

Mulla meni 6kk joka tai joka toinen päivä 1-3x5mg. Riippuen olotilasta. Sitten kesken ulkomaan reissun loppu lääkkeet ja voi herra mitä siitä seuras:

Viikko sohvalla, oksentaen, ripuloiden, kylmät - kuumat tunteet, metallin maku suussa, vatsahapot nousi keuhkoihin kurkkutorvea pitkin ja hengitin nekin keuhoihin, joka aiheutti lähes ympäri vuorokautista polttelua kehkoissa, kramppeja, päässä ihmeellistä painettä/kautta sähkön tunnetta, ajatukset juoksee asiasta toiseen yms yms.

Kaikista vittumaisinta oli kuitenki kun noi kaikki yhdisti unettomuuteen. Itselläni ei oo moinen koskaan vaivannut ja nyt noiden oireiden kans sain senkin herkun kokea.

Onneksi sain paikalliselta tohtorilta pari loratsepamia, jotka auttoivat nukkumaan ja sitä kautta olo alkoi loppu lopuksi helpottuun.

Äänestä

Tulipa nopeasti kirjoitettu lista. Lisätään vielä yleinen heikotus ja huimaus, joka teki esim. raittiissa ilmassa kävelyn lähes mahdottomaksi. Tuntu et kokoajan meinas pyörtyä.

Äänestä

Tarkoitus ei olekaan lopettaa noinkin jatkuvaa käyttöä kerralla.

Äänestä

Taudista pitää saada tieto mistä saisaus johtuu, eikä syödä lääkkeitä ,kun lääkäri käskee. Raha ratkaisee, siinä potilas on toisella sijalla. Jonkun hivenaineen puutos voi aiheuttaa monenlaisia sairauksia, siltä se paraneminen alkaa.

Äänestä
  • Ei kaikki osaa ulkomaan kieltä.

    Äänestä

Kauan kauan sitten olin päihdekatkolla ja siellä oli joku lääkärin luento, juuri bentsoista.
Oli puhetta vieroitusoireista joita voi tulla. Yhtenä oli maininta suklaan himosta.
En olisi sitä uskonut mutta itselläni oli muutama vuosi sen jälkeen bentsoista vieroitus ja yllättäen, himoitsin suklaata ja kyllä sitä ostin ja söinkin pienen hetken.

Toki oli myös unettomuutta, levottomuutta, hikoilua. En enää edes muista kaikkia oireita kun siitä on niin kauan.

Äänestä

Älkää ottako koskaan diapameja nk.ei muitakaan ,eivät tuo lohdutusta.Vievät halut,aiheuttavat tunnottomuutta yms.enempi haittaa kuin hyötyä.Ei ole lääke kuin tyrmäävä pilleri että et tee mitään.Annostus oli 5mg vrk,lopussa 2mg (Y) Minä selvisin voittajana.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


laritus kirjoitti:

Minkähänlaisia vieroitusoireiden kokemuksia teillä on ? Olisin kiinnostunut niistä ,koska vertaisin niitä omiin viekkareihini ,jotka tuntuu kaatuvan päälle. Kiitos etukäteen(auttakaa kärsivää, että miten jatkaa)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu