Onko avoin suhde mahdollinen?

Olen ollut nykyisen avovaimoni kanssa reilut 3 vuotta yhdessä ja meillä on 15kk vanha aivan ihana tyttö. Olen erittäin rakastunut avovaimooni, lapseeni ja yleensä meidän perheeseen. Tuntuu että ainut asia mikä minut saa aamulla hereille ja jaksamaan päivät on ihana perheeni.

Pari päivää sitten avovaimoni tuli sanomaan että hän haluaa harrastaa seksiä kerran vieraan miehen kanssa, haluaisi tavallaan pitää pienen tauon suhteessamme. Seksi ei ole toiminut hyvin lapsen syntymän jälkeen, vaikeaa löytää aikaa ja kun on aikaa niin se tehdään hirveessä kiireessä. Tuntui että elämäni musertui siihen paikkaan. En haluaisi jakaa häntä, mutta en haluaisi lopettaa suhdettamme. Sanoin hänelle että kokeile kerran, mutta jos haluat useamman kerran niin suhteemme on ohi.

Haluaisin kommentteja henkilöiltä jotka ovat kokeneet jotain vastaavaa.
- Voiko elämä jatkua normaalisti jos toinen haluaa lisämaustetta elämään tällä tavalla? Voiko tälläistä juttua unohtaa?
- Riittääkö koskaan yksi kerta vieraan kanssa, vai rupeaako sitä haluamaan lisää ja lisää?
- Voiko seksi vieraan miehen kanssa parantaa meidän seksielämää?
175528
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Sen vain täytyisi tapahtua siten, ettet tietäisi sellaista tapahtuneenkaan. Ihminen on jotenkin monimutkainen ja omistushaluinen. Jos mieheni kävisi vieraissa, en taatusti halua sitä tietää. Jos itse kävisin, olen varma, että kumppanini ei sitä halua tietää.

Vain maksullisen gigolon kanssa on mahdollista puhua mikä miellyttää ja vaikka koolla ei ole väliä, niin sellaisestakin voisi puhua.

Äänestä

hei!

Pidä avovaimostasi kiinni "tiukasti" jos rakkaus on tärkeää. Mä itse ajattelin vaan kokeilla kerran seksiä vieraan miehen kanssa. Oltiin kyllä chattailtu jo useamman kuukauden ajan ennen eka tapaamista. Kerta ei jäänyt yhteen ja kun tapaus tuli ilmi niin erottiin mieheni painostuksesta. Ajattelin silloin että ero on lopullinen ja niin varmaan mieskin ajatteli. No oltiin muutama kuukausi erillään, mutta rakastelimme kuitenkin aina tavatessamme. Eka kuukauden aikana emme kylläkään juuri olleet missään tekemisissä. Palasimme yhteen ,mutta varmasti mies miettii näitä asioita vaikkei niitä minulle kerrokaan. Hän sanoi että unohtaa hän voi muttei anteeksi antaa. En tiedä että kuinka kauan avioliittomme voi oikeesti toimi. Ollaan kuitenkin oltu yhdessä kohta lähemmäs 20 v. Mitään uutta vipinää tuo juttu ei kuitenkaan meidän petiin kyllä tuonut. elikkä olen sitä mieltä ettei kannata pettää toista.

Äänestä
  • ei antaa anteeksi. Mitenköhän tuollainen yhtälö on mahdollinen. Anteeksiantaminen on sitä paitsi oma valinta.

    Äänestä

  • voi, mutta.. kirjoitti:

    ei antaa anteeksi. Mitenköhän tuollainen yhtälö on mahdollinen. Anteeksiantaminen on sitä paitsi oma valinta.

    korjaus: anteeksi voi tapahtuneen aina antaa mutta unohdu se ei millään =)

    Äänestä

Meillä mieheni itse ehdotti että minä haen seksiä muualta, hän ei enää niin innostunut ja jotenkin häntä kiihottaa minä ja vieras! Loukkaannuin ja suutuin ensin syvästi. Sitten katsoin asiaa siltä kannalta että hän avarakatseinen, avioliittoa oli takana yli 10 vuotta ja olin sextaillut vain hänen kanssaan joten minäkin kiinnostuin.
Niinpä olen nyt säännöllisen epäsäännöllisesti käynyt muualla sextaamassa. Minulla on nykyään ns vakipano jota kutsuisin kyllä myös ystäväkseni. Parantanut meillä sänkytouhuja, mutta ei sitä varmasti tee jos toinen osapuoli esim. mustasukkainen. Ja itsekin aina välillä koen tilanteen epänormaaliksi. Mutta kukin tavallaan. Tarpeemme meillä kaikilla.

Äänestä
  • #Meillä mieheni itse ehdotti että minä haen seksiä muualta, hän ei enää niin innostunut ja jotenkin häntä kiihottaa minä ja vieras! Sitten katsoin asiaa siltä kannalta että hän avarakatseinen,#

    Suoraan sanoen pervo se mun mielestä tommonen mies on joka omalle muijalle tollasia ilkeää ehdottaa. Hyi hitto. Moni sika-äijä on pilannu yhtä monta herkkää mimosaa, niin ku tässäki ny ...

    #Minulla on nykyään ns vakipano jota kutsuisin kyllä myös ystäväkseni.#

    Syvä huokaus. Ja everybodys happy now?

    Äänestä

parisuhdetta, sillä vain lisätään ongelmia.

Parisuhdetta pystyy jatkamaan ja antamaan anteeksi, mutta tapahtunutta ei unohda koskaan. Luottamuksen joutuu uudestaan rakentamaan ja puolisoaan katselee sen jälkeen "uusin silmin".

Suosittelen keskustelemista ja oikeiden syiden miettimistä ja mikäli parina ei kykene "syntyihin syviin paneutumaan", niin avun hakemista perheneuvolasta.

Äänestä
  • Kyllä se niin taitaa olla että syrjähypyn pystyy antamaan anteeksi, mutta sitä ei voi koskaan unohtaa.

    Hyvinkin paljon tässä asiassa pännii se, että olin tehnyt selkeitä tulevaisuudensuunnitelmia meidän perheelle ja nyt tuntuu että ne kaikki romuttui. Nyt ei viitti ostaa edes uutta sohvaa kotiin, sillä ajattelen että kohta asun yksiössä ja hoidan siellä lastani puolet viikosta. Sisustetaan siis oma yksiö kivaksi, jippii.

    Näköjään ikinä ei saisi luottaa toisen henkilön läsnäoloon liikaa, pitäisi pystyä olemaan "sopivasti" itsenäinen. Tässä tilanteessa pitäis pystyä olemaan "perusäijä", joka nauttii kun muija sanoo että saan kokeilla toisia naisia, mutta valitettavasti olen parantumaton romantikko.

    Äänestä

  • oikeassa olet kirjoitti:

    Kyllä se niin taitaa olla että syrjähypyn pystyy antamaan anteeksi, mutta sitä ei voi koskaan unohtaa.

    Hyvinkin paljon tässä asiassa pännii se, että olin tehnyt selkeitä tulevaisuudensuunnitelmia meidän perheelle ja nyt tuntuu että ne kaikki romuttui. Nyt ei viitti ostaa edes uutta sohvaa kotiin, sillä ajattelen että kohta asun yksiössä ja hoidan siellä lastani puolet viikosta. Sisustetaan siis oma yksiö kivaksi, jippii.

    Näköjään ikinä ei saisi luottaa toisen henkilön läsnäoloon liikaa, pitäisi pystyä olemaan "sopivasti" itsenäinen. Tässä tilanteessa pitäis pystyä olemaan "perusäijä", joka nauttii kun muija sanoo että saan kokeilla toisia naisia, mutta valitettavasti olen parantumaton romantikko.

    romantikot kohtaa. Kuten edellisessä viestissäni kirjoitin anteeksi voi antaa, mutta jotain herkkää ja kaunista särkyy, jota ei koskaan takaisin saa.

    Minun mieheni edustaa ilmeisesti tuota "perusäijää", hän ei ensin millään käsittänyt käytöstäni. Halusin puhua ja selvittää mikä oli pielessä. Surra ja itkeä. Olen päässyt asian yli ja jatkanut elämää, mutta uskoni kaiken kestävään ja sitoutumiseen on mennyttä. Mieheni ihmetteli mitä suren, kun en ole menettänyt mitään.

    Aika kuitenkin haavat arpeuttaa ja rakastan samaa miestä edelleen, vaikka en enää katsele "ruusunpunaisin lasein".

    Äänestä

  • oikeassa olet kirjoitti:

    Kyllä se niin taitaa olla että syrjähypyn pystyy antamaan anteeksi, mutta sitä ei voi koskaan unohtaa.

    Hyvinkin paljon tässä asiassa pännii se, että olin tehnyt selkeitä tulevaisuudensuunnitelmia meidän perheelle ja nyt tuntuu että ne kaikki romuttui. Nyt ei viitti ostaa edes uutta sohvaa kotiin, sillä ajattelen että kohta asun yksiössä ja hoidan siellä lastani puolet viikosta. Sisustetaan siis oma yksiö kivaksi, jippii.

    Näköjään ikinä ei saisi luottaa toisen henkilön läsnäoloon liikaa, pitäisi pystyä olemaan "sopivasti" itsenäinen. Tässä tilanteessa pitäis pystyä olemaan "perusäijä", joka nauttii kun muija sanoo että saan kokeilla toisia naisia, mutta valitettavasti olen parantumaton romantikko.

    "Seksi ei ole toiminut hyvin lapsen syntymän jälkeen, vaikeaa löytää aikaa ja kun on aikaa niin se tehdään hirveessä kiireessä."

    Kerroit myös, että ainoa asia mikä sinua pitää liikkeessä, on perhe. Oletko masentunut, onko sinulla jokin henkilökohtainen ongelma? Teillä on suhteessanne muukin kuin seksiongelma. Totta kai pieni lapsi rajoittaa seksin harrastamista ja vähentää kahdenkeskistä aikaa, mutta ei tuon elämänvaiheen pitäisi antaa kaataa koko suhdetta, koska tuota vaikeaa aikaa kestää vain muutama vuosi. Ensimmäinen ja parisuhde on tunnetusti riskialtis asia. Kahdenkeskistä aikaa kannattaa yrittää tietoisesti järjestää ja parin välistä kipinää pitää tietoisesti yllä, jos haluaa ettei "kasveta erilleen".

    Se on surullista, jos vaimollesi seksi on niin tärkeää, että hän on valmis uhraamaan vaikka koko suhteen sen takia. Minusta sinun ei olisi missään tapauksessa kannattanut suostua, jos et kerran hyväksy asiaa. Uskon että se tietää teidän suhteellenne lopun alkua, jos vaimosi menee harrastamaan seksiä vieraan miehen kanssa. Kerro se vaimollesi, ettei hän sentään ole siinä luulossa, että sinä pystyt elämään sen asian kanssa, kun kerran et pysty.

    Äänestä

Se on varmaan tätä nykyaikaa,kun millään ei ole mitään väliä.
Ei se ainakaan parisuhdetta paranna,päinvastoin.
Miksi olla parisuhteessa jos sitä pysty elämään.

Äänestä
  • Pettäminen loukkaa ja haavoittaa aina tunnetasolla toista. Aivan turha urputtaa että se oli vaan seksiä, ei merkinnyt mitään.
    Terveessä parisuhteessa ei tarvitse edes miettiä tollasia "vakipano" kuvioita, se on ihan sekopää touhua.
    Kun eletään perhe-elämää, silloin on viimeistään pikkuhiljaa tajuttava tämä ettei silloin enää käyttäydytä kuin poikamies tai sinkkulikka. Paitsi että jotkut ei yksinkertaisesti tajua (vaan kysytään oikein lupa siltä kumppanilta että ehi, enkö mä ees kerran vois kiksauttaa vierasta), ja silti pitää hinguta parisuhteeseen johon eivät kykene,
    sen sijaan että pysyisivät vapailla markkinoilla hakemassa jatkuvaa vaihtelua kun kupoli ei kestä vastuullista aikuisuutta ja arkea.
    Ala säästää vain sohvaa varten ihan viileesti ja anna lupa toteuttaa seksuaalitarpeitaan ihan vapaasti vaik loppuelämän.
    Sun sohvalle on kuule vielä jonoksi asti naisia, jotka tajuaa ajatella myös sen toisenkin tunteita ja sitä muksua siinä, eikä etupäässä omia himotuksiaan.
    Että oikeasti todella rasittaa tollaset itsekkäät paskiaiset jotka halventaa maailman kauneimman asian. Rakkauden.

    Äänestä

  • suoraan...... kirjoitti:

    Pettäminen loukkaa ja haavoittaa aina tunnetasolla toista. Aivan turha urputtaa että se oli vaan seksiä, ei merkinnyt mitään.
    Terveessä parisuhteessa ei tarvitse edes miettiä tollasia "vakipano" kuvioita, se on ihan sekopää touhua.
    Kun eletään perhe-elämää, silloin on viimeistään pikkuhiljaa tajuttava tämä ettei silloin enää käyttäydytä kuin poikamies tai sinkkulikka. Paitsi että jotkut ei yksinkertaisesti tajua (vaan kysytään oikein lupa siltä kumppanilta että ehi, enkö mä ees kerran vois kiksauttaa vierasta), ja silti pitää hinguta parisuhteeseen johon eivät kykene,
    sen sijaan että pysyisivät vapailla markkinoilla hakemassa jatkuvaa vaihtelua kun kupoli ei kestä vastuullista aikuisuutta ja arkea.
    Ala säästää vain sohvaa varten ihan viileesti ja anna lupa toteuttaa seksuaalitarpeitaan ihan vapaasti vaik loppuelämän.
    Sun sohvalle on kuule vielä jonoksi asti naisia, jotka tajuaa ajatella myös sen toisenkin tunteita ja sitä muksua siinä, eikä etupäässä omia himotuksiaan.
    Että oikeasti todella rasittaa tollaset itsekkäät paskiaiset jotka halventaa maailman kauneimman asian. Rakkauden.

    ne jotka ajattelevat noin eivät pysty rakentamaan mitään pysyvää elämässä jossain vaiheessa elämää kaikki ne kaverit jotka ovat sinkkuja nyt niin joko alkohosoituvat tai muuta ja toiset vakiintuvat. jäljelle jää ne jotka ovat yksin tai elävät kevyt suhteessa joka jossain vaiheessa kuluttaa loppuun kukaan näistä kevyt suhteissa elävistä ei pärjää hyvin esittää voi jotain muuta.

    Äänestä

  • suoraan...... kirjoitti:

    Pettäminen loukkaa ja haavoittaa aina tunnetasolla toista. Aivan turha urputtaa että se oli vaan seksiä, ei merkinnyt mitään.
    Terveessä parisuhteessa ei tarvitse edes miettiä tollasia "vakipano" kuvioita, se on ihan sekopää touhua.
    Kun eletään perhe-elämää, silloin on viimeistään pikkuhiljaa tajuttava tämä ettei silloin enää käyttäydytä kuin poikamies tai sinkkulikka. Paitsi että jotkut ei yksinkertaisesti tajua (vaan kysytään oikein lupa siltä kumppanilta että ehi, enkö mä ees kerran vois kiksauttaa vierasta), ja silti pitää hinguta parisuhteeseen johon eivät kykene,
    sen sijaan että pysyisivät vapailla markkinoilla hakemassa jatkuvaa vaihtelua kun kupoli ei kestä vastuullista aikuisuutta ja arkea.
    Ala säästää vain sohvaa varten ihan viileesti ja anna lupa toteuttaa seksuaalitarpeitaan ihan vapaasti vaik loppuelämän.
    Sun sohvalle on kuule vielä jonoksi asti naisia, jotka tajuaa ajatella myös sen toisenkin tunteita ja sitä muksua siinä, eikä etupäässä omia himotuksiaan.
    Että oikeasti todella rasittaa tollaset itsekkäät paskiaiset jotka halventaa maailman kauneimman asian. Rakkauden.

    viesti! Tuntui kerrankin hyvältä lukea kunnon miehen kanta.

    Äänestä

  • suoraan...... kirjoitti:

    Pettäminen loukkaa ja haavoittaa aina tunnetasolla toista. Aivan turha urputtaa että se oli vaan seksiä, ei merkinnyt mitään.
    Terveessä parisuhteessa ei tarvitse edes miettiä tollasia "vakipano" kuvioita, se on ihan sekopää touhua.
    Kun eletään perhe-elämää, silloin on viimeistään pikkuhiljaa tajuttava tämä ettei silloin enää käyttäydytä kuin poikamies tai sinkkulikka. Paitsi että jotkut ei yksinkertaisesti tajua (vaan kysytään oikein lupa siltä kumppanilta että ehi, enkö mä ees kerran vois kiksauttaa vierasta), ja silti pitää hinguta parisuhteeseen johon eivät kykene,
    sen sijaan että pysyisivät vapailla markkinoilla hakemassa jatkuvaa vaihtelua kun kupoli ei kestä vastuullista aikuisuutta ja arkea.
    Ala säästää vain sohvaa varten ihan viileesti ja anna lupa toteuttaa seksuaalitarpeitaan ihan vapaasti vaik loppuelämän.
    Sun sohvalle on kuule vielä jonoksi asti naisia, jotka tajuaa ajatella myös sen toisenkin tunteita ja sitä muksua siinä, eikä etupäässä omia himotuksiaan.
    Että oikeasti todella rasittaa tollaset itsekkäät paskiaiset jotka halventaa maailman kauneimman asian. Rakkauden.

    Aniharvassa ovat varmasti ne ihmiset jotka kykenevät aidosti ja omasta halustaan avoimeen suhteeseen, se on jo ihme jos kaksi tällaista ovat yhdessä. Joku saattaa toki moiseen järjestelyyn suostua alisteisessa ja riippuvaisessa suhteessa. Itse ainakin tiedostan että suhde on loppu, vaikka sen lopettaminen veisi hengen, mikäli toinen tai minä kävisin vieraissa.

    Äänestä

käymään vieraissa, kyllä hän tulee takaisin jos se on tarkoitus. Jos et päästä häntä, hän menee salaa, tämä tosiasia, kokemuksesta sanon.

Jos sinä pyytteettömästi rakastat häntä, kestät hänen vieraissa käyntinsä. Voitte tehdä myös sopimuksen, että kumpikin kokeilette vierasta, silloin olette ns. tasoissa.

Meidän suhde parani vieraissa käynnin jälkeen, koska sen jälkeen huomasimme, että ei se kielletty hedelmä ollutkaan sen makoisampaa.
ja olemme onnellisesti yhdessä yhtä kokemusta rikkaampana.

Äänestä

Jos toista todella rakastaa, niin kyllä kestää.
Vieraissakäyminen ei ole pettämistä kun asiasta kerran voi puhua ja sopia pelisäännöt.

Itselläni on rakastaja ja rakastan avomiestäni todella paljon. Kun suhteeni rakastajani kanssa oli katkolla, rakkaus ja seksi omankin avomieheni kanssa olivat tosi tiukilla. Kun taas saan välillä käydä tutussa turvallisessa toisessakin sylissä, huomaan miten paljon rakastankaan omaa miestäni. Miten helppa meidän yhteiselomme on ja saumatonta.

Nyttemmin myös avomieheni on käynyt vierailla. Ja voi sitä seksin nälkää minkä vierassyli hänessäkin herättää.

Omiin kokemuksiini perustuen siis uskon, että avovaimosi ehdotus oman seksielämänne hoitamiseksi ei ole huono. Ja vaikka sivusuhteesta tulisi kestäväkin, niin ei kukaan paikkaasi ole välttämättä viemässä. Puhumalla selviää kaikista asioista. Ihana lukea, että jotkut toisetkin keskustelevat näistä asioista kumppaninsa kanssa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Elämä kaatuu syliin... kirjoitti:

Olen ollut nykyisen avovaimoni kanssa reilut 3 vuotta yhdessä ja meillä on 15kk vanha aivan ihana tyttö. Olen erittäin rakastunut avovaimooni, lapseeni ja yleensä meidän perheeseen. Tuntuu että ainut asia mikä minut saa aamulla hereille ja jaksamaan päivät on ihana perheeni.

Pari päivää sitten avovaimoni tuli sanomaan että hän haluaa harrastaa seksiä kerran vieraan miehen kanssa, haluaisi tavallaan pitää pienen tauon suhteessamme. Seksi ei ole toiminut hyvin lapsen syntymän jälkeen, vaikeaa löytää aikaa ja kun on aikaa niin se tehdään hirveessä kiireessä. Tuntui että elämäni musertui siihen paikkaan. En haluaisi jakaa häntä, mutta en haluaisi lopettaa suhdettamme. Sanoin hänelle että kokeile kerran, mutta jos haluat useamman kerran niin suhteemme on ohi.

Haluaisin kommentteja henkilöiltä jotka ovat kokeneet jotain vastaavaa.
- Voiko elämä jatkua normaalisti jos toinen haluaa lisämaustetta elämään tällä tavalla? Voiko tälläistä juttua unohtaa?
- Riittääkö koskaan yksi kerta vieraan kanssa, vai rupeaako sitä haluamaan lisää ja lisää?
- Voiko seksi vieraan miehen kanssa parantaa meidän seksielämää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu