eli mihinkäs liittoon mun kannatais liittyä kun aloitan vuoden työn kirjastossa,eli kaupungin palkkaamana.pamissa on aika kallis %??kertokaas joku halpa vaihtoehto!!
mihin liittoon?
14
1380
Vastaukset
- lexia
Eli n.s.loimaan kassa jonne maksat jonkin verran palkastasi.Googlella netistä löytyy??Niillä ei tarvetta mainostamiseen niin ei tule tuo nimi mielenn mutta eiköhän sen joku tiedä ja vois paremmin ilmoittaa.
- Kosmonautti
Se kassa on YTK, Suomen suurin kassa tällä hetkellä.
- siin
ytk ois vissiin aika halpa, siin ei kyl oo mitään virkistys toimintaa.mut se on halpa
- juu
eikä vitun demareita. et elätä sorsia!
- delir
ymmärsin että ytk:hon ei voi liittyä jos on kaupungilla tai valtiolla töissä, tai seurakunnalla.
- Monessa
Ottavat nykyisin myäs valtion ja kuntien työntekijät. Seurakuntaa ei oteta. Liity ihmeessä, jos et ole todella aktiivinen ja halua käyttää mahdollisia ammattiliiton etuisuuksia. Jos et niitä käytä, miksi sitten niistä toisten puolesta maksaisit ja ylläpitäisit huikeaa byrokratiaa huipulla. Kassasta saat työttömyysturvan ilman turhuuksia.
- Tommy
YTK:n voi liittyä kaikki paitsi päätoimiset yrittäjät ja valtion kirkon palvelukses olevat.
- Pätkätyöläinen
kuntapuolen liittoja ovat mm. KTV ja KVL. Molemmat löytyvät netistä www.ktv.fi ja www.kvl.fi. Molemmista on kertynyt kokemusta ja hyviä ne ovat kummatkin. Nykyisin olen yksityisellä työssä, mutta edelleen KTV:n jäsen koska työsuhteeni on määräaikainen eikä tulevaisuudesta ole tietoa. Jäsenmaksu on 1,45 % palkasta mikä ei ole paha ottaen huomioon jäsenedut mm. lomatoiminta, koulutus. Huomaathan, että suoraan työttömyyskassaan liittymällä (esim. YTK) et saa rahallisten etuuksien lisäksi mitään liiton tarjoamia etuja, esim. oikeusapu riitatilanteessa. Ammattiliitot puolustavat meidän pienten etuja (mm. palkkaus) työmarkkinoilla. Työttömyyskassat eivät sitä tee.
- vesar
Liity kunta-alan työntekijöiden ammattiliittoon ja työttömyyskassaan. Kaupunginkirjaston työntekijänä olet kuntatyöntekijä.
- Likka
Myös on olemassa KVL eli kunnalisvirkamiesliitto (eikä tarvi olla virkaa työsopimussuhdekin kelpaa)
KVL:n prosentti on pieni ja oman alueesi jäsenyhdistys ottaa oman osan sen liiton prosentin päälle. Tai voit liittyä myös vain KVL:n työttömyyskassaan jolloin maksat vain kassanjäsenmaksun, mutta silloin et ole oikeutettu liiton tarjoamaan edunvalvontaan.
tutustu sivuilla: www.kvl.fi
- miina
Kyllä taas huomaa kuinka annetaan huonoa informaatiota.
Te YTK:n kannattajat älkää sitten parkuko kun meillä teetetään 6 pv mittaista viikkoa,kesälomalta ei heru paluurahoja, sairaspalkkoja ei heru ym. kun kerran ette omaa parastanne ymmärrä,te sen aikaan saatte omalla toiminnallanne.
Ytk ei pidä pienen työntekijän puolta,työttmyys avustuksen sieltä kyllä saat.
Täytyy muistaa,että se on työnantajien perustama kassa,ei suinkaan liitto.
Kyllä tavallisen työntekijän pitäisi ymmärtää omaa etuansa ajoissa.Eli liittykää kunnon ammattiliittoihin,se maksaa vähän enemmän,saat kuitenkin jäsenmaksun verotuksessa vähentää ja tunnet kuuluvasi siihen porukkaan joka kantaa vastuunsa tulevaisuudesta. - proo
Liity toki YTK kassaan. Se on HALPA ja sillä saa SAMAN työttömyyskorvauksen kuin kalliista liitoista!
PAM on tunnetusti kurja liitto joka ei edes aja jäsentensä etuja, kalliskin lisäksi.
Siksi massaeromisia ko. liitosta...
Myös liitoissa voi liittyä VAIN kassaan jolloin maksu on vain murto-osa siitä mitä maksaa kassa liittojäsenyys.
Liittoon siis ei tarvitse/kananta liittyä, mutta kaikkien kannattaa liittyä työttömyyskassaan esim YTK.- delir
käsitin ettei ytk:hon voi liittyä jos on kunnalla tai kaupungilla töissä ja minä olen. mietin tässä tuota ktv:tä mutta en saa mistään liittymislomakkeita, netistä ei onnistunut... eikä täältä löydy aluetoimistoa
- Ktv:n ltm
delir kirjoitti:
käsitin ettei ytk:hon voi liittyä jos on kunnalla tai kaupungilla töissä ja minä olen. mietin tässä tuota ktv:tä mutta en saa mistään liittymislomakkeita, netistä ei onnistunut... eikä täältä löydy aluetoimistoa
Eikös sielä oo luottamusmiehiä keneltä pyytää jäsenyys kaavaketta, aina kun meille tulee uus henkilö töihin niin vien em. prosyyrin hänelle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 865352
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h784714Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1113017Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv872948Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p232514Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.612039Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska251966- 321523
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1141439- 1851328