Oon hommannu ton kirjan 'aamuin/illoin' mutta mä en osaa niitä liikkeitä!
jotenki ne selitetään aika monimutkaisesti..
Kenelläkään kokemusta? vinkkejä?
en jaksa selata koko viestihistoriaa läpi, niin siks pistän uuen. :)
kiitos jo etukäteen.
jotenki ne selitetään aika monimutkaisesti..
Kenelläkään kokemusta? vinkkejä?
en jaksa selata koko viestihistoriaa läpi, niin siks pistän uuen. :)
kiitos jo etukäteen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
mäkin tilasin ton callantics unelma vartalo 30päivässä..kuulostaapa lupaavalta..onkos täällä ketään jolla olis ihan omakohtaista kokemusta?
...vasta 5krt tehnyt. Toki tuloksia ei vielä näy, mutta liikkeiden teko ei tuon kirjan mukaan ole ainakaan minulle tuottanut ongelmaa. Lähtötaso on vain alhainen; ensimmäiset eivät ole kipeyttäneet kuin käsivarsien allit. Jos muistan, ilmoittelen tänne sitten kun on enemmän tehtynä.
Itsellä on callanetics kirja ihannevartalo 30 päivässä. Tammikuussa aloitin tekeen liikkeitä ja sama vika oli mulla, että vaikka kuvat ja selostukset niin en oikein ymmärtänyt miten liikkeet tehdään. Mulla on aina ollut hahmottamisen kanssa paljon vaikeuksia. No, jotenkin liikkeitä vain sitten tein ja varmaan ei mennyt ihan oikein, koska tuloksia ei tullut. Mulla oli tuo tammikuu muutenkin painon kanssa ihan jumissa. Sen kyllä huomasin, että alussa kun niitä vatsalihasliikkeitä pystyis huohottaen pari vain tekemään, niin kyllä vatsalihakset vahvistui (jossain kaukana tuolla rasvakerroksen alla), jaksoin nimittäin tehdä niitä paremmin. Toistomäärät kyllä tuntuivat hirvittäviltä. Lopetin ohjelman teon kun oli kulunut jotain 27 päivää, kun kyllästyin liikkeisiin ja siihen, että mitoissa ei pienentynyt mitään. Nyt olen muutaman kerran viikossa tehnyt jotain jumppaliikkeitä (ei callaneticsiä), että vatsalihakset pysyis jonkinlaisessa kunnossa. Tosin noiden monen sadan vatsaliikkeen jälkeen tuntuu niin typerältä tehdä vaan vähän liikkeitä. Pääpaino mulla on liikunnassa juoksussa, joka kyllä maistuu hyvin, mutta pitäis kyllä saada ylävartaloon kiinteyttä, joten jumpata tarttis vaan jaksaa niitä alueita ahkerasti. Olen kyllä lukenut, että monet ovat callaneticsillä saaneet hyviä tuloksia. (Itse olen tälläinen mutaatio, ettei samat keinot toimi kuin muilla:) Yksi tuttavani muuten kävi kansalaisopiston callaneticsissa ja on nykyään tosi timmissä kunnossa.