mid --> mp3

Eli osako joku neuvoa, miten saisin midi muodossa olevan kappaleeni muutetua mp3:seksi?
6193
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Miksi haluat sen Mp3:ksi? Vie paljon enemmän tilaa, ja laatu kärsii

Äänestä

muuta se .mid loppu tälläseksi .mp3

Äänestä

Onpas täällä taas avuliasta porukkaa. Tässä kuitenkin ainoa oikea tapa.

Käytät varmasti midi kappaleiden soittamiseen äänikortin äänipiiriä. Silloin tee näin

Käynnistä joku äänen nauhoitus ohjelma, esim windowsin Sound Recorder jos ei muuta ole. Tarkista äänikortin mikseristä että Recording kohdassa on valittuna joku tyyliin "midi" tai sitten "mix" tai vastaava

Sitten käynnistät nauhoituksen ohjelmasta, ja laitat midi kappaleen soimaan. Kun kappale on valmis, pysäytä nauhoitus.

Sinulla on nyt WAV päätteinen tiedosto levyllä. Tämän WAV tiedoston sitten pakkaat MP3:ksi sopivalla ohjelmalla.

Äänestä
  • joo koitetaan, kiitos.

    Äänestä

http://earth.prohosting.com/saxguru/
Tuolta imaise TiMidity
Freeware-softa joka osaa muuttaa midit suoraan waviksi, mp3:ksi, ogg:ksi ja joihinkin muihinkin muotoihin.

Jos haluat parempaa laatua, kuin mukana tulevalla soundfontilla saa, lataa sieltä sivun alareunasta parempi soundfont-paketti.

Äänestä
  • joo kiitos!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


donkey kirjoitti:

Eli osako joku neuvoa, miten saisin midi muodossa olevan kappaleeni muutetua mp3:seksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu