onko liivit

oikean kokoset

hikoilen siivous työssä,työ päivän päätyttyä rintojen alta ovat arat ja punaset.kiitos etu käteen vastausksista

4

528

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ole väärä

      ... mutta materiaali voi olla huono työhön, jossa joutuu hikoilemaan. Käytätkö esimerkiksi keinokuituisia tai kovin pitsisiä liivejä, ne voisivat hangata ja aiheuttaa ärsytystä, kun hiki ei pääse haihtumaan iholta. Puuvillaiset (tai pääosin puuvillaiset, eli puuvillasekoitetta olevat) liivit voisivat auttaa. Ja toki kannattaa myös tarkistaa se ympärysmitta. Ensimmäisenä tulisi mieleen, että käyttämäsi ympärysmitta on liian suuri, jolloin liivit pääsevät "pyörimään" ja hankaamaan.

      • ....

        Ympärysmitta voi olla myös selvästi liian pieni joten rintaliivit painavat "uran" ihoon.


    • puputupuna1

      Mulla kanssa tulee kuin punainen rengas rintojen alle, mutta ei selän puolelle. Ympärysmitta ei ole liiveissä liian suuri, ja liivitkin on sopivan kokoiset. Vaikka olen käyttänyt nyt tukikaarettomiakin liivejä, niin silti iho rintojen alla ärtyy. Itse luulen tämän johtuvan rintaliivien materiaalista. Siinä kun on jotain kuminauhamaista ainetta, ja luulen, että ihoni ei tykkää tästä aineesta.

    • vaihto?

      Kannattaisi ehkä kokeilla työpäivien ajaksi urheiluliivejä. Kuvittelisin, että ne hankaavat vähemmän, ja ovat ainakin suunnitellut niin, että hiki pääsee haihtumaan läpi eikä jää ihonpintaan ärsyttämään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6074
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4792
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      97
      3049
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      28
      2853
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2115
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1516
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1067
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1028
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      970
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      774
    Aihe