pitkään työttömänä noi 38 ei pääse töihin.
ei kannata edes hakea kannatta
poikkeus lääkärin koulutus juristi opettaja
sairaan hoitaja mutta tavallinen puupää
ei pysty opiskelemaan kyseiseen tehtäviin
eli kansii unohtaa eikö vain
38vuotta + ei pääse töihi
4
303
Vastaukset
- osa-aikainen
Riippuu paljon siitä mille alalle haet. Itse olen yli 40v enkä ole toivoani menettänyt. Olen osa-aika työssä ja haen kokoaikaista. Mielestäni olet vielä hyvän ikäinen työmarkkinoilla. Kun alkaa meneen yli 40 niin silloin on jo vaikeampaa työllistyä mutta ei mahdotonta.
- ...itsesi
Jos jotakin osaa hyvin, kannattaa harkita yrittäjyyttä.
Itse yli 40 -vuotiaana en saanut enää minkäänlaisia töitä monen vuoden säännöllisen hakemisen jälkeen, vaikka takana oli aivan esimerkillinen ura ja vaativia johtotehtäviä. Tai ehkä nimenomaan juuri siksi, kuten monesta asiayhteydestä tuli myöhemmin ilmi :-)
Nyt olen jo jonkin aikaa työllistänyt itseni asiantuntijayrittäjänä ja yllätys yllätys, suurin asiakaskunta on ne yritykset, joihin aikaisemmin olin hakenut töihin enkä tullut valituksi.
Tapoja on monia. Teen itse asiassa samoja hommia kuin olisin noissa yrityksissä tehnyt vakituisena työntekijänäkin. Tosin paremmalla ansiotasolla :-)
Miinuspuolena on ehkä yrittämisen normaalit riskit tämäntyyppisessä toiminnassa; tulevaisuuteen ei näe kovin pitkälle ja myyminenkin on tullut kantapään kautta opeteltua.
Jaksamista elämään, toivotteleepi itsekin paljonkin täällä aiemmin "pyörinyt". - koulutus
...itsesi kirjoitti:
Jos jotakin osaa hyvin, kannattaa harkita yrittäjyyttä.
Itse yli 40 -vuotiaana en saanut enää minkäänlaisia töitä monen vuoden säännöllisen hakemisen jälkeen, vaikka takana oli aivan esimerkillinen ura ja vaativia johtotehtäviä. Tai ehkä nimenomaan juuri siksi, kuten monesta asiayhteydestä tuli myöhemmin ilmi :-)
Nyt olen jo jonkin aikaa työllistänyt itseni asiantuntijayrittäjänä ja yllätys yllätys, suurin asiakaskunta on ne yritykset, joihin aikaisemmin olin hakenut töihin enkä tullut valituksi.
Tapoja on monia. Teen itse asiassa samoja hommia kuin olisin noissa yrityksissä tehnyt vakituisena työntekijänäkin. Tosin paremmalla ansiotasolla :-)
Miinuspuolena on ehkä yrittämisen normaalit riskit tämäntyyppisessä toiminnassa; tulevaisuuteen ei näe kovin pitkälle ja myyminenkin on tullut kantapään kautta opeteltua.
Jaksamista elämään, toivotteleepi itsekin paljonkin täällä aiemmin "pyörinyt".Itse opiskelen nyt ammattia työvoimakoulutuksessa. Tällä hetkellä sanotaan, että alan tilanne on hyvä, mutta onko se sitä vuoden kuluttua, ei voi tietää, koska laskukausi antaa jo merkkejä. Mutta minulla on jo valmiina yritysidea, joka ei liity tähän koulutukseen kovinkaan paljon. Pistän vähän pesämunaa joka kuukausi syrjään sitä varten, en laske minkään yhteiskunnan avustuksen varaan. Meneehän siinä yhteiskunnan rahaa hukkaan, mutta menkööt. Minä en halua olla työtön, joten sitten epätoivoissani teen mitä vaan, paitsi työpanostani en palkatta kellekään anna, olen siihen liian hyvä. Toinen (tai kolmas, oikeastaan aika varteenotettavakin) vaihtoehtoni on lähteä ulkomaille.
- koulutus, edellinen
koulutus kirjoitti:
Itse opiskelen nyt ammattia työvoimakoulutuksessa. Tällä hetkellä sanotaan, että alan tilanne on hyvä, mutta onko se sitä vuoden kuluttua, ei voi tietää, koska laskukausi antaa jo merkkejä. Mutta minulla on jo valmiina yritysidea, joka ei liity tähän koulutukseen kovinkaan paljon. Pistän vähän pesämunaa joka kuukausi syrjään sitä varten, en laske minkään yhteiskunnan avustuksen varaan. Meneehän siinä yhteiskunnan rahaa hukkaan, mutta menkööt. Minä en halua olla työtön, joten sitten epätoivoissani teen mitä vaan, paitsi työpanostani en palkatta kellekään anna, olen siihen liian hyvä. Toinen (tai kolmas, oikeastaan aika varteenotettavakin) vaihtoehtoni on lähteä ulkomaille.
Niin, olen siis yli nelikymppinen ja olen mm. merkonomi ja vähän muutakin entuudestaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6507970Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4662256Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2322170- 1461735
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251242Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511232Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1041127Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65842Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.58782Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7744