Haluan pettää, koska

j63man

vaimokin petti, ja vielä 8 kk ajan... useaan kertaan...

Niin täytyyhän siinä olla 'jotain', vaikka hän on toisin väittänyt.

Tosin hän on selitellyt sitä parisuhteen hiipumisella ja arkistumiselle.

Olen täysin samaa mieltä hänen kanssaan, joten voinen tehdä samoin.

Olen muutamien kuukausien ajan kuunnellut hänen selityksiään tapahtuneesta, ja miten meidän suhde voi nyt parantua, jos muuttumme... Mutta kun tuntuu, että vain minun pitäisi muuttua?
Hän keskittyy vain tapahtuman unohtamiseen, niin on sanonut minullekin, 'koita unohtaa'... mutta ei unohdu.

Silläkö se lähtee millä se on tullutkin?

Kiinnostaa tietää, mikä se 'juttu' siinä on... enkä saa varmaan sitä muuten selville kuin kokeilemalla?

36

3503

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • omaa lääkettä

      Laitappa vaimo maistamaan omaa lääkettään.

      • kgfs

        miksi alentua toisen tasolle?


      • En käsitä
        kgfs kirjoitti:

        miksi alentua toisen tasolle?

        Jos joku lyö minua, lyön takaisin. Jos joku pettää minua, petän takaisin. Jos minua satutetaan, satutan kahta pahemmin kostoksi. Jos minulle ollaan mukavia, myös minä olen mukava.

        Ei minulla ole minkäänlaista intoa leikkia moraalisesti ylempää.


      • Pikkuvaimo
        En käsitä kirjoitti:

        Jos joku lyö minua, lyön takaisin. Jos joku pettää minua, petän takaisin. Jos minua satutetaan, satutan kahta pahemmin kostoksi. Jos minulle ollaan mukavia, myös minä olen mukava.

        Ei minulla ole minkäänlaista intoa leikkia moraalisesti ylempää.

        Niin justiinsa. Pettämisessä on turha rueta siksi paremmaksi osapuoleksi - siis paremmaksi, uskollisemmaksi. Antaa vaan lääkkeen maistua ja se on sitten suhteen koetuskivi, että selvitäänkö siitä ja kuinka siitä selvitään.
        Milloin tuntuu niin pahalta, että "tarttis tehdä jotakin" suhteelle. En usko ,että kukaan menee pettämisestä ohi olankohautuksella...


    • kokenut

      Pettämään lähteminen siksi että toinen petti ensin on todella yleinen moka. Siitä ei seuraa mitään hyvää, ei itselle, ei suhteelle, ei sille ulkopuoliselle, jonka kanssa sänkyyn päätyy. Parempi miettiä haluaako nykyistä suhdetta ylipäänsä jatkaa sen jälkeen kun toinen on pettänyt, onko mitenkään mahdollista kyetä luottamaan kumppaniinsa enää. Suhde perustuu luottamukseen. Kun se on kerran menetetty, on todella vaikea ansaita luottamusta uudelleen, ja kuulostaa vähän siltä, ettei kumppanisi edes yritä ansaita anteeksiantoa ja luottamusta vaan pyrkii vain siirtämään oman syyllisyytensä sinun kannettavaksesi sanomalla miten Sinun tulisi muuttua, jotta hän ei pettäisi uudelleen. Ei hyvältä vaikuta, mutta päätä itse. Jos päädyt eroon, sen jälkeen on hyvin aikaa ja mahdollisuuksia kierrellä muissa kukissa rehellisesti, avoimesti ja itselle kovin pahaa hallaa tekemättä.

    • itsesi

      Olet ilmeisesti jo päättänyt lähteä pettämään.
      Mutta älä lähde suinpäin sotaan. Anna ensin itsellesi aikaa rauhoittua, että et tee mitään tyhmyyksiä, mitä katuisit jälkeen päin.

      Etsi ainakin kumppaniksi sellainen nainen, josta todella pidät ja kenen kanssa viihdyt.

      Älä ota sitä kenet satut saamaan. Siitä ei jää
      kuin huono jälkimaku.

      Mutta parhaassa tapauksessa voit löytää uuden elämänkumppaninkin, sellaisen joka ei petä.

      • jgf

        jos haluat elämänkumppanin joka ei petä, et todellakaan löydä sitä ihmisestä joka suostuu kanssasi pettämään nykyistäsi...


    • mutta ei tullut...

      ...mieleenkään mennä pettämään itse. En todellakaan alentunut hänen tasolleen. No, luottamushan siinä meni. Ensi reaktio oli se, että nyt p*rkele erotaan, mutta sitten pari viikkoa mietin asiaa ihan rauhassa (mies muutti vähäksi aikaa kotoamme pois siskonsa luo). Kuitenkin joka tapauksessa rakastin/rakastan miestäni edelleen, ei niitä tunteita voi mihinkään monen vuoden jälkeen yhtäkkiä heittää (en ainakaan minä). Sovimme, että käymme parisuhdeterapiassa juttelemassa asiasta ja yritämme jatkaa yhdessäoloa. Luottamus ei niin vain palaudu. Mutta olemme edelleen yhdessä ja tein itselleni selväksi sen, että jos haluan jatkaa niin on annettava anteeksi toiselle tekonsa (unohtaahan ei sitä koskaan voi, mutta ei siitä kuitenkaan pidä joka päivä muistuttaa, siinä ei voita mitään). Ja miehen oli myös osoitettava uudelleen, että on rakkauteni ja luottamukseni arvoinen (ei muuten ihan hevillä pysty siihen, mutta on yrittänyt pettämisen jälkeen tosissaan). Pikku hiljaa ollaan menossa kokoajan parempaan suuntaan, mutta töitä suhteen eteen on aina tehtävä ilman tuollaisia pettämisiäkin. Tästä tapauksesta on nyt kaksi vuotta aikaa (ollaan nyt tilanteessa, että voi häneen jo luottaakin)... Sen kuitenkin olen sanonut, että jos vielä pettää niin se on sitten siinä. Tsemppiä sulle, mutta muista, että ei se kosto mitään auta, ei siitä sulle tule edes hyvää oloa, päinvastoin.

    • Neuvoja.

      niin pettäisin ja jättäisin.

    • Pikkuvaimo

      Jos olisin sinä, pettäisin ja pettäisin toisenkin kerran ja katsoisin mitä sitten tapahtuu. Mun mies on pettänyt koko avioliittomme ajan ja minä kiltti vaimo kotona hoitelen lapsia ja kotia ja ukko panee vierasta.... Voi että harmittaa, etten ole pettänyt. Paljonko se auttaa, että olen ollut puhtoinen kuin mikä... Samat lääkkeet vaan käyttöön. Olen ollut kovin sinisilmäinen eikä mieheni jäänyt kiinni pettämisisistää kuin vasta vuosien päästä ja useampi nainen.

      Olisi minullakin ollut ottajia, mutta kun piti olla niin uskollinen..... Oikein pilleri polvien välissä.

    • j63man

      Kiitos kannustavista kommenteista.

      Sitähän minäkin tässä ajattelin, että nyt on aika heittää viimeisetkin moraalin riippeet nurkkaan ja alkaa toteuttaa myös omia toiveitaan...

      Nyt on kai aika, ja myös hyvä syy pitää vähän rietasta elämää ilman sitoumuksia.... Ei muuten edes omatunto kolkuta... tämähän on melkein kuin 'luvallista'... :) ... Enkä minä mitään elämänkumppania ole nyt hakemassa... Mutta saa kai sitä hauskaa pitää...vai?

      Täällä siis katseenkestävä, hyvin toimeentuleva, 44 v. hoikka, 178/74 mies Hgistä. Haluavat naiset laittakaa mailia j63man@gmail.com , niin keksimme yhdessä varmasti jotain molempia tyydyttävää tekemistä tai vähintään rakentavaa keskustelua asian tiimoilta. PS. Olen kova kirjoittamaan kunhan vain sopiva kumppani löytyy.

      • asiaan

        oletko valmis ottamaan eron vaimostasi?


      • eräs n

        Että voisit olla samnlainen petturi kuin vaimosi:(


      • j63man
        asiaan kirjoitti:

        oletko valmis ottamaan eron vaimostasi?

        miettinyt vakaasti sitäkin vaihtoehtoa, koska tapahtumat eivät selvästikään katoa mielestäni...eikä tilanne ole kehittynyt toivottuun suuntaan 4 kk aikana paljastumisen jälkeen.

        Tulevaisuuttemme jatkaa on aika huteralla pohjalla. Luottamuksen kannalta on selvästi vaikeinta. Se ei taida palautua koskaan.

        Vaikka tilapäisesti nyt vaikuttaa asiat toimivan, niin se ei tunnu todelliselta. Isoja kysymysmerkkejä, joihin en ole saanut vastauksia on mielessä vähän väliä.


      • j63man
        eräs n kirjoitti:

        Että voisit olla samnlainen petturi kuin vaimosi:(

        ...eräs n ... ?


      • j63man
        eräs n kirjoitti:

        Että voisit olla samnlainen petturi kuin vaimosi:(

        ristiriitaisia ja epätoivoisia tunteita... ehkä en olekaan 'oikea petturi'

        ... mutta johonkin tätä pahaa oloa pitää välillä purkaa.... ehkä parempi tänne kuin jonnekin muualle.


    • tiina*

      Itse olen läpikäynyt psykologit ja perheneuvojat. Ajatellut eroa miehestäni jo vuosia, koska vuorovaikutus ei toimi alkuunkaan. Tosiasia on se, että minulla on paha olla, koska mieheni on sellainen kun on! Toista ei voi muuttaa, mutta ei kannata sinnitellä/taipua itsekään loputtomiin. Meillä ei ole mitään yhteistä. Olen hoitanut 20 v aikana lapset ja kaikki kotityöt. Mieheni on kova kommentoimaan sanojani, mutta tosiasiassa (hienovaraisesti) mitätöi kaiken mitä sanon. Tai ohittaa. Tai sanoo "juu, tottakai haluan myös niin... joskus" Olen odottanut nyt 10v parempaa tulevaisuutta - ei ole tullut. Sitä mitä todella haluan, on toimiva, vuorovaikutteinen parisuhde. Aion erota.

      Ehkä vaimosi yrittää kusettaa itseään tai sitten hän etsii itseään. Mutta 8kk kestäneen pettämisen jälkeen on ainakin minun melko mahdoton tajuta MIKSI vakisuhdetta enää pitäisi jatkaa... Jos sinäkin vielä HALUAT pettää, niin... Enpä tiedä. Oikeastaan suosittelen, että teet sen. Se ei nimittäin unohdu koskaan itseltäsikään - kuten ei vaimosi pettäminenkään. Mutta vähintä mitä siitä voi saada, on varmuus teidän suhteen toimimattomuudesta? Tosin teillä näen toivoa toistenne uudelleen kohtaamisesta: Keskustelette vaimosi pettämisestä.

      • mjm

        Tsemppiä sulle Tiina* !
        Kirjoitit tosi järkevästi punnittua puhetta!


      • mjm

        Tsemppiä sulle Tiina* !
        Tosi järkevää ja punnittua puhetta!

        Aloittajalle:
        Ensin eroon nykyisestä, sitten vasta uudet kujeet...


    • pikkuvaimo

      Kostoksi pettäminen ei välttämättä jälkikäteen tunnu enää niin hyvältä jutulta. Mieheni oli aikoinaan maksullisen naisen kanssa ja minä kostoksi kännissä suutelin toisen miehen kanssa. Sänkyyn en onneksi mennyt. Sain pelästä suutelusta itselleni sellaisen moraalikrapulan, että ei ole tosikaan.

      Se, minkä tiedän sisimmissäni olevan väärin, ei siitä miksikään muutu, vaikka teko olisikin jollain tapaa muka "oikeutettua". Mieheni ei edes pitäny koko suutelu-tapausta pettämisenä tai sen kummepana juttuna. Mutta minussa särkyi tuon suutelun jälkeen jotain ja tuo pieni "hairahdus" muutti minua (eikä ainakaan parempaan suuntaan), koska en voi sitä antaa itselleni anteeksi. Ihmeellistä on se, että miehelleni annoin anteeksi hänen sekoilunsa.

      Parempi on tehdä niinkuin oma sydän sanoo.

    • ajatuksia sinulle

      kannata kostoksi pettämistä. Pakolla tehty on itselleen pahan aiheuttamista. Minusta sinun kannattaa odottaa rauhallisesti. Kun ihastut johonkin naiseen, niin punnitset paljonko haluat olla uskollinen ja paljonko haluat jotain exrtakivaa itsellesi. Yleensä extrakivan valitseminen on helpompaa. Väliaikainen ilo ja sitäkin suurempi moka, kun jäät jutusta kiinni. Sitten voit selitellä omat juttusi. Ehkäpä sinäkin haluaisit mieluummin vain unohtaa.

      Eikä tosiaankaan ole niin, että vain sinun pitäisi muuttua. Minäkin kärvistelin sen syyllisyyden kanssa pitkään. Sitten tajusin, ettei minulla ole siihen suuria mahdollisuuksia. Minut joko hyväksytään näin, tai sitten ei hyväksytä.

    • laraleemei

      mieheni petti 7 kuukautta minua, tai ainakin täsä ajasta olen tietoinen...meinasin kostaa ja iskeä ensimmäisen miehen baarista, joka vstaan kävelee...en sitä kuitenkaan tehnyt, koska en halua päätyä samaan pettäjien alakastiin. Olen rehellinen ja aito, aikuismaiseen rakkauteen kykenevä ihminen, enkä halua tästä muuttua. Älä muutu sinäkään, jos petät häntä, petät myös itsesi ja kadut sitä jälkeenpäin, se kun muuttaa ihmisen lopullisesti. tsemppiä:)

    • samaa

      Samanlaisia ajatuksia on minullakin.
      Mies on pettänyt minua kahden naisen kanssa ja olen antanut anteeksi, mutta en unohtanut.
      Eniten sattui hänen suhteensa nuoreen naiseen (20v. miestäni nuorempi).
      Tuota suhdetta hän piti yllä kaksi vuotta ja saimme välillä lapsenkin.

      Olemme edelleen yhdessä ja hän on ollut kiltti ja uskollinen - VIIMEINKIN.
      Silti en voi koskaan unohtaa.
      Mielessä käy usein että lähden pettämään itsekin.
      Tähän asti se on jäänyt ajatuksen tasolle.
      En tiedä kestäisinkö itseäni enää sen jälkeen,
      tilanne vain luultavasti pahentuisi.

      Olen aina pitänyt itsestäni huolta ja seksielämämme on ollut loistavaa.
      Silti hänen piti saada vierasta.
      Tiedän että saisin kenet vain haluan jos lähtisin "tyrkylle".
      Ja mieskin tietää sen...

      • sälli

        Vaimoni rakastui toiseen n. 10v sitten. Sitä kesti useita vuosia ja se sattui todella lujaa.
        Ja sattuu edelleenkin, vaikka rakkaus toiseen onkin mennyt ohitse jo vuosia sitten.
        Ei siitä meinaa päästä yli millään. Eikä luottamusta tahdo saada millään takaisin. Sitä tahtoo vaan pakostakin miettiä, että miksei sama voisi toistua uudestaankin.
        Itse en myöskään lähtenyt koston tielle. Ajattelin, että kulissia on pidettävä yllä lasten ja talon takia. Meillä on kolme upeata tytärtä, ja heitä ajattelin ja heidän parastaan.
        Kyllä mullakin ottajia olisi ollut, olen ihan kohtuullisen näköinen kaveri.
        Olen kuitenkin tekemääni ratkaisuun tyytyväinen, yhteiselo sujuu arkisen rauhallisesti nykyisin ilman riitoja ja lapset on kasvaneet, vanhin jo muutti omilleenkin.
        Mutta onhan se myönnettävä että jotain suhteestamme nykyään puuttuu....
        Aika näyttää kuinka käy.
        On vaan niin paljon menetettävänä jos eroaisi.

        Mutta on kiva huomata, että muitakin löytyy, jotka eivät ole lähteneet kostoksi pettämään.


      • edellinen kirjoittaja
        sälli kirjoitti:

        Vaimoni rakastui toiseen n. 10v sitten. Sitä kesti useita vuosia ja se sattui todella lujaa.
        Ja sattuu edelleenkin, vaikka rakkaus toiseen onkin mennyt ohitse jo vuosia sitten.
        Ei siitä meinaa päästä yli millään. Eikä luottamusta tahdo saada millään takaisin. Sitä tahtoo vaan pakostakin miettiä, että miksei sama voisi toistua uudestaankin.
        Itse en myöskään lähtenyt koston tielle. Ajattelin, että kulissia on pidettävä yllä lasten ja talon takia. Meillä on kolme upeata tytärtä, ja heitä ajattelin ja heidän parastaan.
        Kyllä mullakin ottajia olisi ollut, olen ihan kohtuullisen näköinen kaveri.
        Olen kuitenkin tekemääni ratkaisuun tyytyväinen, yhteiselo sujuu arkisen rauhallisesti nykyisin ilman riitoja ja lapset on kasvaneet, vanhin jo muutti omilleenkin.
        Mutta onhan se myönnettävä että jotain suhteestamme nykyään puuttuu....
        Aika näyttää kuinka käy.
        On vaan niin paljon menetettävänä jos eroaisi.

        Mutta on kiva huomata, että muitakin löytyy, jotka eivät ole lähteneet kostoksi pettämään.

        Just se tasainen ja rauhallinen arkielämä on kaikkein parasta!
        Ja kun on yhteen ihmiseen tutustunut pohjamutia myöten,
        niin eipä sitä halua vaihtaa vaikka ottajia olisi.
        Matka yhteen ihmiseen on mielenkiintoinen ja koko elämän mittainen.
        Ei sitä "urakkaa" jaksa tehdä uudelleen jonkun toisen kanssa.

        Ja myönnettävä on että tunnen olevani vahvoilla suhteessamme koska en ole pettänyt.
        On rauhoittavaa tietää että pärjäisin ilman miestänikin.
        En enää pelkää jos hän pettää uudelleen, mutta yhteiselo loppuisi siihen.
        Enää en antaisi anteeksi.
        Näyttää kuitenkin siltä että miehellä ei ole aikomustakaan enää lähteä vieraisiin,
        sen verran rankkaa se oli aikoinaan myös hänelle itselleen,
        siitä oli hauskanpito kaukana.


      • kaikki puuttuu
        sälli kirjoitti:

        Vaimoni rakastui toiseen n. 10v sitten. Sitä kesti useita vuosia ja se sattui todella lujaa.
        Ja sattuu edelleenkin, vaikka rakkaus toiseen onkin mennyt ohitse jo vuosia sitten.
        Ei siitä meinaa päästä yli millään. Eikä luottamusta tahdo saada millään takaisin. Sitä tahtoo vaan pakostakin miettiä, että miksei sama voisi toistua uudestaankin.
        Itse en myöskään lähtenyt koston tielle. Ajattelin, että kulissia on pidettävä yllä lasten ja talon takia. Meillä on kolme upeata tytärtä, ja heitä ajattelin ja heidän parastaan.
        Kyllä mullakin ottajia olisi ollut, olen ihan kohtuullisen näköinen kaveri.
        Olen kuitenkin tekemääni ratkaisuun tyytyväinen, yhteiselo sujuu arkisen rauhallisesti nykyisin ilman riitoja ja lapset on kasvaneet, vanhin jo muutti omilleenkin.
        Mutta onhan se myönnettävä että jotain suhteestamme nykyään puuttuu....
        Aika näyttää kuinka käy.
        On vaan niin paljon menetettävänä jos eroaisi.

        Mutta on kiva huomata, että muitakin löytyy, jotka eivät ole lähteneet kostoksi pettämään.

        Jotakin suhteestanne puuttuu...
        Siitä puuttuu juuri tuo luottamus.
        Et varmaan uskalla enään täysillä rakastua vaimoosi, koska olet koko ajan varuillasi.
        Mutta jokainen taplaa tyylillään.


      • j63man
        kaikki puuttuu kirjoitti:

        Jotakin suhteestanne puuttuu...
        Siitä puuttuu juuri tuo luottamus.
        Et varmaan uskalla enään täysillä rakastua vaimoosi, koska olet koko ajan varuillasi.
        Mutta jokainen taplaa tyylillään.

        "Et varmaan uskalla enään täysillä rakastua vaimoosi, koska olet koko ajan varuillasi"

        Oikeastaan, siitä on tosiaan kyse, ... nyt sitä on kokoajan aika varuillaan omien tunteidensa kanssa, ... Joo, ei ihan uskalla, kun kokee että luottamusta on käytetty väärin hyväksi.

        Oikeastaan nyt aika vaikea antaa mitään rakkauden lupauksia, kun tuntuu että niillä ei ole aiemmin ollutkaan mitään merkitystä... Sitä on tullut aika varautuneeksi.


      • sälli
        edellinen kirjoittaja kirjoitti:

        Just se tasainen ja rauhallinen arkielämä on kaikkein parasta!
        Ja kun on yhteen ihmiseen tutustunut pohjamutia myöten,
        niin eipä sitä halua vaihtaa vaikka ottajia olisi.
        Matka yhteen ihmiseen on mielenkiintoinen ja koko elämän mittainen.
        Ei sitä "urakkaa" jaksa tehdä uudelleen jonkun toisen kanssa.

        Ja myönnettävä on että tunnen olevani vahvoilla suhteessamme koska en ole pettänyt.
        On rauhoittavaa tietää että pärjäisin ilman miestänikin.
        En enää pelkää jos hän pettää uudelleen, mutta yhteiselo loppuisi siihen.
        Enää en antaisi anteeksi.
        Näyttää kuitenkin siltä että miehellä ei ole aikomustakaan enää lähteä vieraisiin,
        sen verran rankkaa se oli aikoinaan myös hänelle itselleen,
        siitä oli hauskanpito kaukana.

        Just se tasainen ja rauhallinen arkielämä on kaikkein parasta!
        Ja kun on yhteen ihmiseen tutustunut pohjamutia myöten,
        niin eipä sitä halua vaihtaa vaikka ottajia olisi.
        Matka yhteen ihmiseen on mielenkiintoinen ja koko elämän mittainen.
        Ei sitä "urakkaa" jaksa tehdä uudelleen jonkun toisen kanssa.

        Lainasin tuon kirjoituksestasi.
        AIVAN-JUURI NOIN ITSEKIN AJATTELEN. JUST NOIN.

        Mutta kun en oikein tiedä vaimosta. On jotenkin etäinen-hän.
        Ja kun työskentelee vielä miehisellä alalla ja alalla joka vaatii reipasta ja rempseää otetta.
        On siinä maailmassa erilainen kuin kotioloissa.
        Ja tilaisuuksia on yllin kyllin, jos niin haluaa....
        Ja kun on joskus jo halunnut.

        No täytyy vain koettaa uskoa ja luottaa. Olla valoisin mielin. (joskus vaikeaa)


      • Ne suhteet, ne suhteet.......
        j63man kirjoitti:

        "Et varmaan uskalla enään täysillä rakastua vaimoosi, koska olet koko ajan varuillasi"

        Oikeastaan, siitä on tosiaan kyse, ... nyt sitä on kokoajan aika varuillaan omien tunteidensa kanssa, ... Joo, ei ihan uskalla, kun kokee että luottamusta on käytetty väärin hyväksi.

        Oikeastaan nyt aika vaikea antaa mitään rakkauden lupauksia, kun tuntuu että niillä ei ole aiemmin ollutkaan mitään merkitystä... Sitä on tullut aika varautuneeksi.

        Moi,
        luin "kiirastulestasi", loukkaantumisestasi kumppaniisi sekä saamastasi palautteesta. Jotkut ovat todellakin seuranneet Dr.Phil-ohjelmaa. Vaikuttaa populaaripsykologialta, mut tapaukset otetaan elävästä elävästä, joten se jos mikä pistää miettimään myös omaa elämää.

        Oletko mahdollisesti tehnyt kaikkesi suhteen pelastamiseksi? Oletko ajatellut, ett ei kannattaisi tehdä päätöksiä tilanteessa jolloin olet tunnepitoisesti herkässä tilassa?

        Koeta välttää kiirehtimistä tehdessäsi päätöksiä joiden seurauksien kanssa elät todella pitkään ja jotka vaikuttavat itsesi, vaimosi sekä lastenne elämään, jos teillä lapsia on.

        Jos elät tunnepitoisella vuoristoradalla olisko parempi yrittää pitää jalat tiukasti maassa ja tarkastella asioita rationaalisen objektiivisesti?
        Kuten jo olet todennutkin varautuneisuudestasi mainitessasi.

        Jos aiot erota tai harkitset sitä, sinun olis kai hyvä selvittää itsellesi oletko ansainnut eron? Olematta vihainen, haavoittunut/loukkaantunut ja sitä kautta hakeutua eroon suhteestä. Ett voit katsoa itseäsi peilistä silmiisi, katsoa lapsiasi silmiin ja todeta ett teit kaikkesi pelastaaksesi suhteen mut se ei onnistunut.

        Elääkö suhteenne vain toisen kautta? MIkä suo tämän parasiittimaisen olemassaolon kustannuksellasi? Se tuskin toimii pitkällä tähtäimellä. Jos voit, koeta tehdä kaikkesi suhteenne pelastamiseksi.


      • lainaus
        Ne suhteet, ne suhteet....... kirjoitti:

        Moi,
        luin "kiirastulestasi", loukkaantumisestasi kumppaniisi sekä saamastasi palautteesta. Jotkut ovat todellakin seuranneet Dr.Phil-ohjelmaa. Vaikuttaa populaaripsykologialta, mut tapaukset otetaan elävästä elävästä, joten se jos mikä pistää miettimään myös omaa elämää.

        Oletko mahdollisesti tehnyt kaikkesi suhteen pelastamiseksi? Oletko ajatellut, ett ei kannattaisi tehdä päätöksiä tilanteessa jolloin olet tunnepitoisesti herkässä tilassa?

        Koeta välttää kiirehtimistä tehdessäsi päätöksiä joiden seurauksien kanssa elät todella pitkään ja jotka vaikuttavat itsesi, vaimosi sekä lastenne elämään, jos teillä lapsia on.

        Jos elät tunnepitoisella vuoristoradalla olisko parempi yrittää pitää jalat tiukasti maassa ja tarkastella asioita rationaalisen objektiivisesti?
        Kuten jo olet todennutkin varautuneisuudestasi mainitessasi.

        Jos aiot erota tai harkitset sitä, sinun olis kai hyvä selvittää itsellesi oletko ansainnut eron? Olematta vihainen, haavoittunut/loukkaantunut ja sitä kautta hakeutua eroon suhteestä. Ett voit katsoa itseäsi peilistä silmiisi, katsoa lapsiasi silmiin ja todeta ett teit kaikkesi pelastaaksesi suhteen mut se ei onnistunut.

        Elääkö suhteenne vain toisen kautta? MIkä suo tämän parasiittimaisen olemassaolon kustannuksellasi? Se tuskin toimii pitkällä tähtäimellä. Jos voit, koeta tehdä kaikkesi suhteenne pelastamiseksi.

        hyvinpä osaat sinäkin dr philisi.
        toisiksi alimmainen kappale taitaa olla melkein suora sitaatti ko. ohjelmasta. sinun ois pitänyt laittaa se lainausmerkkien sisään.

        ei vaan hyvää tarkoitat.


      • FrostedHeart
        j63man kirjoitti:

        "Et varmaan uskalla enään täysillä rakastua vaimoosi, koska olet koko ajan varuillasi"

        Oikeastaan, siitä on tosiaan kyse, ... nyt sitä on kokoajan aika varuillaan omien tunteidensa kanssa, ... Joo, ei ihan uskalla, kun kokee että luottamusta on käytetty väärin hyväksi.

        Oikeastaan nyt aika vaikea antaa mitään rakkauden lupauksia, kun tuntuu että niillä ei ole aiemmin ollutkaan mitään merkitystä... Sitä on tullut aika varautuneeksi.

        olen yrittänyt selittää miehelleni, joka petti kymmenisen kk:tta sitten.

        Mies on katunut, pitänyt kuin kukkaa kämmenellä ja sanonut kerta toisensa jälkeen rakastavansa, mutta kun se "rakastan sinua" vain juuttuu omaan kurkkuun.

        Tuntuu, etten halua asettaa itseäni alttiiksi samalle tuskalle, jos pettäminen toistuisi, näyttämällä tunteeni ja kertomalla rakkaudestani.

        Vaikeaa, kun mies odottaa ja toivoo, että alkaisin jälleen luottaa, mutten itse tiedä voinko enää koskaan luottaa.


      • Emma
        lainaus kirjoitti:

        hyvinpä osaat sinäkin dr philisi.
        toisiksi alimmainen kappale taitaa olla melkein suora sitaatti ko. ohjelmasta. sinun ois pitänyt laittaa se lainausmerkkien sisään.

        ei vaan hyvää tarkoitat.

        Iloitsen, että palstalla luetaan ja reagoidaan!!


    • honey....

      Mielestäni parisuhteen yksi kulmakivistä on ehdottomasti luottamus ja kun sen kerran menettää niin sitä on vaikea saada takaisin, valitettavasti :( sillä mustasukkaisuus tulee kuvioon entistä voimakkaampana ja se viimeistään tuhoaa suhteen.....
      Olen kyllä sitä mieltä, että harva pari pääsee yli koko pettämisjutuista...ainainen epäilys tuo tuskaa.

    • periaatteistasi

      Heips
      Vaikutat niin fiksulta ja mukavalta mieheltä, että sinulla on varmasti paljon ottajia.
      Ei sinun tarvitse alentua pettämisen tasolle.

      Niinhän se on, että toisen arvon huomaa vasta, kun sen menettää. Vaimosi varmaan tajusi nyt miten hyvän ja kunnollisen miehen on menettämässä.

      Hyviä ja kunnollisia miehiä on nykyisin harvassa.
      Ja, jos sellaisen löytää, kannattaa pitää siitä kiinni. Maailmassa on paljon naisia, jotka arvostavat juuri sinunlaistasi miestä.
      Älä pilaa sitä varsinkaan vaimosi takia. Ei
      varmaan ole sen arvoinen.

    • Emma

      Moi,

      Millainen keskustelukulttuuri on teidän perheessänne? Oletteko harkinneet perheterapiaa?
      Siellä saattaisi jotkut solmukohdat avautua.

      • Jaana Jii

        Että siinä vaiheessa jos alkaa parisuhteessa ahistaa siinä määrin että jonkinsortin terapeutin ovea kolkutellaan, niin mies vaihtoon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      650
      7961
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      466
      2248
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      232
      2149
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      1716
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1231
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1230
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      99
      1118
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      840
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      768
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      737
    Aihe