lihava

poika..........

olen 15 vuotias poika, mitoiltani 88/168, eli minulla on runsaasti ylipainoa. laskin että kulutukseni per päivä on 3000-3500 kcal, riippuen aktiivisuusluokastani.

kuitenkin luettuani laihdutuskeskusteluja, kaikissa suositellaan 1200-1500 kcal diettiä? enkö siis laihdu, vaikka söisin vain 2500 kcal päivässä, vaikka se on kuitenkin alle kulutukseni?

kiitos vastauksista:)

1

273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sodyen

      Laihdut kyllä. tuo 1200-1500 on mitoitettu lähinnä minimaalimääräksi, eikä kenenkään kannattaisi sitä alittaa. Paras laihdutustahti on syödä 500 kaloria vähemmän kuin peruskulutuksesi on ja sen lisäksi harrastaa jonkin verran liikuntaa. Silloin laihtuu vähintään puoli kiloa viikossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      5
      2752
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2581
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      18
      2297
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      46
      1875
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1453
    6. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1453
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1163
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1144
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1063
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      948
    Aihe