saatanan saatana

En usko saatana parisuhteeseen!! kaikki vaan nykyään eroaa ja parisuhteessa tulee vain pelkkiä ongelmia!! Vittujen vittu. Parempi elää yksin mutta ei sekään ole hyvä. Eli kai voisin tappaa itseni!!
5908
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

ota rauhallisesti. Nykyään tuntuu siltä että parisuhde on se ainut asia joka tuo elämään onnen, muttei se näin ole.
Kuuntele kokeneempaa joka sanoo että kaksi asiaa menee parisuhdehuolien edelle, toinen on terveys ja toinen on mielekäs duuni ja siitä saatava elanto.
Nää kun on kunnossa, niin sitten voi ruveta miettiin, minkälaiseen suhteeseen viitsii panostaa.

Ihminen on ennenkaikkea yksilö.

Äänestä
  • Jep kyllä mä olen samaa mieltä, parisuhteet yliarvostettuja. itse valitin aina miten kauheeta olla sinkku, sitten löysin ihanan miehen, ei sitte ollutkaan niin ihanaa, erottiin ja huomasin miten ihanaa on olla sinkku!
    voin tapailla kaikkia, kaverit kulkee hyvin, opiskelu sujuu ja elämä hymyilee!
    jos parisuhteita ei löydy. älä lähde ittees tappamaan !

    Äänestä

Ei parisuhde ole elämisen aihe, mutta elämässä voidaan elää parisuhteessa tai sitten parittakin. Tosin ihmisen ei ole hyvä olla yksin.

Joka tapauksessa ensin olisi oltava oma mieli jotenkin tasapainossa ja elämä jotensakin kunnossa, ennenkuin pystyy olemaan osapuolena terveessä parisuhteessa.

Jos suhde menee aina pieleen, kannattaa miettiä sitäkin, onko isä-suhteessani tai äiti-suhteessani ollut kaikki ihan tasapainossa. Oliko jompi kumpi tai kumpikin vanhemmista poissaoleva, alkoholisti, hyljeksikö vai hylkäsikö kokonaan lapsensa tai perheensä, vai oliko väkivaltainen, jouduinko itse liian nuorena kantamaan vastuuta asioista, jotka olisi kuuluneet isän tai äidin kannettavaksi, jne. Näitä lapsuudesta juontavia ongelmia helposti tulee sitten projisoitua vääristämään omaa parisuhdetta ja yleensäkin ihmissuhteita aikuisiällä. Tulee helposti syyteltyä aina kumppania, vaikka vika voi olla itsessä tai molemmissa, tai sitten tulee kotona opitun mallin mukaan toimittua parisuhteessa sellaisena alisuoriutujana, ettei sellaisen kanssa ole helppo kenenkään jaksaa.

Parisuhde sinänsä on hieno asia. Oikea Jumalan lahja! Se että jompi kumpi tai molemmat puoliskot ovat rikkinäisiä ihmisiä, ei tarkoita, että parisuhde ilmiönä olisi syvältä. Parisuhde parhaimmillaan tarkoittaa, että olemme toinen toisillemme avuksi tiellä, eikä suinkaan sitä, että revimme ja raastamme toisemme näännyksiin kaikenlaisilla epärealistisilla odotuksillamme.

Älä sinäkään suotta pyydä saatanaa avuksi, se on surkea auttaja, olethan sen jo varmaan huomannut. Lähesty mieluummin Jeesusta, jolle loppujen lopuksi onkin annettu kaikki valta taivaassa ja maan päällä.

Äänestä

Montaa sammakkoa sitä pitää kyllä pussata että sen prinssin löytää....

Kyllä se sieltä ajallaan, ihan varmasti.

Äänestä

kimuranttisia asioita nuo suhteet. Samalta minustakin tuntui joskus aikoinaan ennen miestäni, nykyään olen kyllä toista mieltä. Ehkä et ole vaan löytänyt sitä hengenheimolaistasi vielä, malttia vaan. Kyllä sellaisen varmasti tulet tapaamaan ajan kanssa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


parisuhde on pelkkää paskaa kirjoitti:

En usko saatana parisuhteeseen!! kaikki vaan nykyään eroaa ja parisuhteessa tulee vain pelkkiä ongelmia!! Vittujen vittu. Parempi elää yksin mutta ei sekään ole hyvä. Eli kai voisin tappaa itseni!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu