Olen viime aikoina huomannut että välini erääseen parhaista ystävistäni alkavat hiipua. Kai se on sen merkki kun sitä ei enää kiinnosta niin kuulumiseni, mielipiteeni tai ajatukseni? Ja sitten minua ärsyttää hieman juuri sellaiset muodolliset kysymykset että haluaisinko tavata samalla kun sillä on käyntiä täälläpäin, vaikka se antaa ymmärtää ettei sitä edes kiinnosta. Siis sen käytöksen perusteella. Kannattaako hiipuvaa ystävyyttä yrittää pitää yllä jos tuntuu ettei sillä ole mitään tarjottavaa? Itse haen muutakin kuin pelkkää hyvänpäiväntuttua ja harmistun kun se on kiinnostuneempi muista kavereistaan...
ystävyys hiipuu
4
868
Vastaukset
- fire_stone
Mun mielestä ystävät on aina ikuisia ja ystävyys kestää, ei se itsestään katoa ja välit katkea. Siihen varmasti on joku erittäin hyvä syy oltava jos ei sitä enää niin kiinnosta sun asiat. Kavereita voi olla vaikka kuinka paljon, mutta ystävät on paljon läheisempiä ja niitä ei välttämättä niin paljon ole. Ei siitä kannata harmistua jos se sun ystäväs kavereitaan näkee jos te olette kerta hyviä ystäviä. Ainakin kirjoitit, että välit erääseen parhaaseen ystävääsi alkaa hiipua. Onko se todellakin ystävä vai vaan kaveri.
- mietityttää
Mulla on vähän samanlainen tilanne,kun sulla eli oon oollu yli 20v ystävä ja viimeisen vuoden aikana on tullut kamalia riitoja,kun tämä toinen on alkanut (varsinkin humalassa)haukkuun mua ja kaikki on mun syytä ja sit kalastelee mun muita ystäviä ja morkkaa mua niille.Tarkemmin kun mietin niin milloinkaan ei kysy mitä mulle kuuluu tai puhu omista asioistaan ja sitten jos on yhteisiä miespuolisia ystäviä(huom ei mitään seurustelukumppaneita)ja jos puhun niille niin ihan kuin tää mun ystävä tulis mustasukkaiseks ja on jopa lyönyt mua.Olis kiva kuulla huoritteleeko teidän muiden ystävät teitä??Olen niin monta kertaa antanut anteeks ja iteskin pyytänyt vaikkei aina tunnu et olisin anteekspyynnön puolella siinä hetkessä.Anteeks voi antaa,mut unohtaa ei.Ystäväni selittää asiaa sillä mulle,ettei muista mitää,kun oli humalassa.Tämä mun ystävä on pitkälti yli 50v niin luulis jo tajuavan mitä ystävyys merkitsee,vaikka eipä hänellä ole paljon ystäviä sellasia todellisia.Mulla itsellä on pari hyvää ystävää ja kavereita paljon,tämän ystävän lisäksi.Sitten hän kärsii kun itse olen puhelias ja iloinen,olen joskus koittanut,että olen hiljaa niin sitten kysytään,että mikä mun on niin ettei sekään toimi..On mua neuvottu,ettei tollasen kaa pitäis olla missään tekemisis,joka nimittelee,tiedä sitten.En tarvitse sellaista ystäävää,jonka kans täytyisi vaan puhua "säistä" ja luulen kyllä,että meidän ystävyys loppuu kokonaan,on vaan ikävää,kun asutaaan pienellä paikkakunnalla ja törmäillään sit kuitenkin usein.20v on pitkä aika siinä oppii kyllä tuntemaan toisen.On raskasta pitää yllä tälläistä ystävyyttä.
- kiinnostunut ystävästäsi
riittävästi? Varmaan jollain tasolla olet, mutta olisiko ystävässäsi kaikkea jännää ja hassua, syvää, mielenkiintoista, jota voisi olla mukavaa tuntea?
Minulla on ainakin paljon ystäviä, joiden olon saan mukavaksi ja hauskaa on. Mutta aina en jaksa sitä. Että täytyy itse pinnistellä, organisoida ja olla kiinnostunut ja yrittää, keksiä kivoja juttuja ja muut voivat käyttäytyä kuinka ylimielisesti tai välinpitämättömästi tahansa.
No kyllähän saavat käyttäytyä ylimielisesti, tahallaan välinpitämättömästi ja ymmärtämättömästi, esitellä omia vääriä teorioitaan asioista etc. Sellaista on elämä ja siitäkin voi oppia jotain.
Mutta siitä ei seuraa hyvää mieltä, positiivisuutta, uutta energiaa ja elämän iloa, onnistumisia ja yhteisöllisyyttä, yhteisiä projekteja. Varsinkaan, jos sitä kestää hyvinkin pitkään.
Pitäisi vaihdella rooleja vähän välillä. Että aina ei itse tarvitse olla se aktiivi tai kiinnostunut.- anteeksi purkaus
Kaipasit aloitukseesi varmaan tilanteeseesi sopivia vastauksia, etkä tällaista valitusta. Anteeksi kovasti. Toivottavasti muut vastaukset auttoivat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455060Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1131594Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "481239Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella101189- 131123
81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171007Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy76969Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v3895Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah57779Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?27753