onko uushopea parempaa kuin tavallinen ,onko se
oikeaa hopeaa,tuotteessa ei leimoja.HM:llä myös myytiin hopeametallia,onko se oikeaa hopeaa,kunoli niin halpaa
hopea
7
2037
Vastaukset
- Uuspeili
Täytyyhän sen olla aitoa, kun niinkin suuri ketju sitä myy. Ei niillä ole varaa mokata pikkuasioissa. Uushopea on siitä hyvä, että sitä ei tarvitsekaan leimata. Riittää kun myyjä vakuuttaa sen olevan uushopeaa. Hopea on metallia, jotta siinäkin ovat oikeassa.
Mistä moiset epäilyt? - Materiaali-anssi
Ihan hauska juttu, mutta "uushopeassahan" ei hopeaa ole laisinkaan. Toinen nimitys materiaalille on alpakka. Oikeampi ja tarkka nimitys olisi oikeastaan "nikkelisinkki".
http://shop.hm.com/fi/?action=viewshoppingwindow&dept=DAM_ACC_SMY
"nikkelitestatut" = on testattu ja nikkelin (ja koboltin, kromin,...) määrä korkeaksi todettu. Sinänsä ei valehdella, vaan peitellään totuutta. Aikaisemmin k.o. firma mainosti postimyyntiluettelossaan korvakoruja "hopeametallisiksi". TUKES:n otettua yhteyttä asian tiimoilta, on "hopeametalli" muuttunut "hopean väriseksi metalliksi"...
Niin, ja Anssi on ollut tämän kauppaketjun korvakorujen aiheuttamien ongelmien kanssa usein tekemisissä: kaksi viimeisintä tapausta olivat aiheuttaneet ihon rikkoontumisen ja voimakkaan verenvuodon korvan rei`issä.
Ilmeisesti toimintamalli onkin testata nikkeli asiakkaiden (etupäässä nuorten) korvilla. Ainakaan mitään testitulosta ei yrityksellä ollut kysyttäessä esittää. - uushopea ei ole hopeaa
Mm. hopea-aterimina myydään uushopeisia eli alpakkaisia aterimia. Hopea on ihan eri juttu, niin aterimissa, pöytähopeissa kuin koruissa.
Uushopeaa ei leimata, koska se ei ole hopeaa. - hadvenna
en usko että on oikeeta jos ei leimoja näy.
- vaan näin:
Alle 10 g tuotteita ei ole pakko leimata ja uushopea ei ole miltään osalta hopeahiukkastakaan sisältävä. Uushopea=nikkeli sinkki kupari. Leimassa (jos sellainen on) on tavallisesti ALP tai UH, mahdollisesti valmistajan nimikin.
Hopeasta löytyy ainakin pitoisuusleima (yleensä 830 tai 925) ja valmistajan/maahantuojan nimileima. Siis, kun tuote on yli 10 grammaa.
T. M-anssi
- hopea asiantuntija
kun hopea tummunut, ostaa hopea puhdistusliina, kiillottaa hopea koruja kanssa. Jos hopea väri muuttuu valkoisempaa kuin aiemmin, niin se on aito.
http://www. korukyla.fi - HopeaNainen
Hyvä hopea on 925
www.myprecious.fi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1721147
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132867- 84793
- 51738
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?37561Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55549Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä296538Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t216500Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45492- 49487