onko uushopea parempaa kuin tavallinen ,onko se
oikeaa hopeaa,tuotteessa ei leimoja.HM:llä myös myytiin hopeametallia,onko se oikeaa hopeaa,kunoli niin halpaa
hopea
7
2025
Vastaukset
- Uuspeili
Täytyyhän sen olla aitoa, kun niinkin suuri ketju sitä myy. Ei niillä ole varaa mokata pikkuasioissa. Uushopea on siitä hyvä, että sitä ei tarvitsekaan leimata. Riittää kun myyjä vakuuttaa sen olevan uushopeaa. Hopea on metallia, jotta siinäkin ovat oikeassa.
Mistä moiset epäilyt? - Materiaali-anssi
Ihan hauska juttu, mutta "uushopeassahan" ei hopeaa ole laisinkaan. Toinen nimitys materiaalille on alpakka. Oikeampi ja tarkka nimitys olisi oikeastaan "nikkelisinkki".
http://shop.hm.com/fi/?action=viewshoppingwindow&dept=DAM_ACC_SMY
"nikkelitestatut" = on testattu ja nikkelin (ja koboltin, kromin,...) määrä korkeaksi todettu. Sinänsä ei valehdella, vaan peitellään totuutta. Aikaisemmin k.o. firma mainosti postimyyntiluettelossaan korvakoruja "hopeametallisiksi". TUKES:n otettua yhteyttä asian tiimoilta, on "hopeametalli" muuttunut "hopean väriseksi metalliksi"...
Niin, ja Anssi on ollut tämän kauppaketjun korvakorujen aiheuttamien ongelmien kanssa usein tekemisissä: kaksi viimeisintä tapausta olivat aiheuttaneet ihon rikkoontumisen ja voimakkaan verenvuodon korvan rei`issä.
Ilmeisesti toimintamalli onkin testata nikkeli asiakkaiden (etupäässä nuorten) korvilla. Ainakaan mitään testitulosta ei yrityksellä ollut kysyttäessä esittää. - uushopea ei ole hopeaa
Mm. hopea-aterimina myydään uushopeisia eli alpakkaisia aterimia. Hopea on ihan eri juttu, niin aterimissa, pöytähopeissa kuin koruissa.
Uushopeaa ei leimata, koska se ei ole hopeaa. - hadvenna
en usko että on oikeeta jos ei leimoja näy.
- vaan näin:
Alle 10 g tuotteita ei ole pakko leimata ja uushopea ei ole miltään osalta hopeahiukkastakaan sisältävä. Uushopea=nikkeli sinkki kupari. Leimassa (jos sellainen on) on tavallisesti ALP tai UH, mahdollisesti valmistajan nimikin.
Hopeasta löytyy ainakin pitoisuusleima (yleensä 830 tai 925) ja valmistajan/maahantuojan nimileima. Siis, kun tuote on yli 10 grammaa.
T. M-anssi
- hopea asiantuntija
kun hopea tummunut, ostaa hopea puhdistusliina, kiillottaa hopea koruja kanssa. Jos hopea väri muuttuu valkoisempaa kuin aiemmin, niin se on aito.
http://www. korukyla.fi - HopeaNainen
Hyvä hopea on 925
www.myprecious.fi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko262215Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy162163Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä1631782Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-82241283Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1241251Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m861134Vauvat syntyvöät vihan lapsina?
Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O661065Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.
Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.98934Unelma tilanne
Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j70862- 80853