Kulmakoru

necklacey

Olen kohta 15-vuotias tyttö ja harkitsen vahvasti kulmakorua. Kuitenkaan, en tiedä oikein mitään lävistyksistä joten viitsisittekö te kertoa minulle jotain?

1. Mikä olisi sellainen pienin yksinkertaisin kulmakoru nimeltään? Ei rengasta, vaan joku suora.
2. Sattuuko laittaminen paljoa?
3. Miten paljon maksaa suunnilleen?
4. Miten vaikuttaa kulmakarvaan? Olen kuullut että siitä kohtaa ne karvat ei enää kasva yms.
5. Jos joskus päättää siitä luopua, millaiset arvet tai jäljet siitä jää?
6. Tulehtuuko helposti?

Ootte kivoja jos vastaatte :)

6

1228

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mulla on kulmakoruu :D

      GOOGLE. ei oo hankalaa,sieltä saat oikeat tiedot. lävistykset on hyvä hakusana.

    • maksaa

      kulmakoru maksaa NOIN 35-45 eur. Rengas on yleensä halvempi kuin tappi. Parantumisen kannalta tappi on parempi vaihtoehto, sillä se ei pääse liikkumaan yhtä paljon kuin rengas.

      Kivun määrää voit arvioida kun laitat YouTubeen videon hakusanaksi Piercing. Voit tsekata lävistys videoita.

      Kysymykseen kulmakarvoihin liittyen en osaa vastata, en myöskään mahdolliseen arpeen korun poistamisen jälkeen. Voit aina soittaa valitsemaasi lävistysliikkeeseen ja tiedustella mieltäsi askarruttavia asioita. Lävistäjän tulee osata vastata kysymyksiisi, jos näin ei ole, ei lävistystä kannata ottaa kyseisessä liikkeessä. Tyhmiä kysymyksiä ei ole!

      Onnea uudelle lävistyksellesi!

    • "1. Mikä olisi sellainen pienin yksinkertaisin kulmakoru nimeltään? Ei rengasta, vaan joku suora."
      Joko tarkoitat banaania taikka tappia
      "2. Sattuuko laittaminen paljoa?"
      Ei satu, suhteellisen kivuton, sekin pieni kipu mikä siitä tulee kestää asiansa osaavan lävistäjän tehdessä vain alle sekunnin verran. Jälkeenpäin saattaa olla ärtynyt.
      "3. Miten paljon maksaa suunnilleen?"
      Itselläni maksoi 45 euroa, yleisesti ottaen maksaa 35-50 euroa, liikkeestä riippuen.
      "4. Miten vaikuttaa kulmakarvaan? Olen kuullut että siitä kohtaa ne karvat ei enää kasva yms."
      Kyllä ne karvat kasvaa vaikka siinä koru onkin.
      "5. Jos joskus päättää siitä luopua, millaiset arvet tai jäljet siitä jää?"
      Jos ei kasva ulos, niin sitten yleensä maksimissaan vain lävistysreiän kokoiset (eli hyvin pienet) arvet.
      "6. Tulehtuuko helposti?"
      Jos lävistyksen hoitaa kunnolla, niin ei. Vältä liian raskaita koruja, koruja joissa liian pitkä piikki, vaihda petivaatteita usein, ja n. 2 päivässä lämpimällä vedellä KUNNOLLA peset sen lävistyksen. EI DESINFIOINTIAINEITA! Ne vain kuivattavat lävistystä ja aiheuttavat uloskasvua. Jos lävistys sattuu tulehtumaan, tarkistuta se mieluiten lävistäjällä (n. 85 % tapauksissa "mätä" ollut vain kudosnestettä) ja hae apteekista ruokasuolaliuosta (kunnollista ei voi tehdä itse), ja sitä pidät sitten päivittäin n. 15-20 minuuttia lävistyksen päällä.

    • "täti"

      Banaanikoru on minusta nätein ja niihin saa erivärisiä palloja. Googleta lävistyskorut.

      Laittaminen sattuu sekunnin verran. Todella nopeasti ohi.

      Hinnasta en nykyisin tiedä, mulle laitettiin v. 95 ja oli silloin 150 mk korun kanssa.

      Kulmakarvat kasvaa normaalisti. Jos korun ottaa pois niin kulmakarvan alla on pieni huomaamaton "reikä".

      Paraneminen oli ainakin mulla tosi hidasta.

      • aloittajaa

        Kiitoksia kovasti kun vastailette, olette mukavia :) en kyllä tiennyt että noin paljon hoitoa vaatii :o...


    • kiraaaaa

      Auttakaa kulmakoru jaa kielikoru

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2205
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      65
      815
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      726
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      517
      716
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      615
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      580
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe