Olen kohta 15-vuotias tyttö ja harkitsen vahvasti kulmakorua. Kuitenkaan, en tiedä oikein mitään lävistyksistä joten viitsisittekö te kertoa minulle jotain?
1. Mikä olisi sellainen pienin yksinkertaisin kulmakoru nimeltään? Ei rengasta, vaan joku suora.
2. Sattuuko laittaminen paljoa?
3. Miten paljon maksaa suunnilleen?
4. Miten vaikuttaa kulmakarvaan? Olen kuullut että siitä kohtaa ne karvat ei enää kasva yms.
5. Jos joskus päättää siitä luopua, millaiset arvet tai jäljet siitä jää?
6. Tulehtuuko helposti?
Ootte kivoja jos vastaatte :)
Kulmakoru
6
1203
Vastaukset
- mulla on kulmakoruu :D
GOOGLE. ei oo hankalaa,sieltä saat oikeat tiedot. lävistykset on hyvä hakusana.
- maksaa
kulmakoru maksaa NOIN 35-45 eur. Rengas on yleensä halvempi kuin tappi. Parantumisen kannalta tappi on parempi vaihtoehto, sillä se ei pääse liikkumaan yhtä paljon kuin rengas.
Kivun määrää voit arvioida kun laitat YouTubeen videon hakusanaksi Piercing. Voit tsekata lävistys videoita.
Kysymykseen kulmakarvoihin liittyen en osaa vastata, en myöskään mahdolliseen arpeen korun poistamisen jälkeen. Voit aina soittaa valitsemaasi lävistysliikkeeseen ja tiedustella mieltäsi askarruttavia asioita. Lävistäjän tulee osata vastata kysymyksiisi, jos näin ei ole, ei lävistystä kannata ottaa kyseisessä liikkeessä. Tyhmiä kysymyksiä ei ole!
Onnea uudelle lävistyksellesi! "1. Mikä olisi sellainen pienin yksinkertaisin kulmakoru nimeltään? Ei rengasta, vaan joku suora."
Joko tarkoitat banaania taikka tappia
"2. Sattuuko laittaminen paljoa?"
Ei satu, suhteellisen kivuton, sekin pieni kipu mikä siitä tulee kestää asiansa osaavan lävistäjän tehdessä vain alle sekunnin verran. Jälkeenpäin saattaa olla ärtynyt.
"3. Miten paljon maksaa suunnilleen?"
Itselläni maksoi 45 euroa, yleisesti ottaen maksaa 35-50 euroa, liikkeestä riippuen.
"4. Miten vaikuttaa kulmakarvaan? Olen kuullut että siitä kohtaa ne karvat ei enää kasva yms."
Kyllä ne karvat kasvaa vaikka siinä koru onkin.
"5. Jos joskus päättää siitä luopua, millaiset arvet tai jäljet siitä jää?"
Jos ei kasva ulos, niin sitten yleensä maksimissaan vain lävistysreiän kokoiset (eli hyvin pienet) arvet.
"6. Tulehtuuko helposti?"
Jos lävistyksen hoitaa kunnolla, niin ei. Vältä liian raskaita koruja, koruja joissa liian pitkä piikki, vaihda petivaatteita usein, ja n. 2 päivässä lämpimällä vedellä KUNNOLLA peset sen lävistyksen. EI DESINFIOINTIAINEITA! Ne vain kuivattavat lävistystä ja aiheuttavat uloskasvua. Jos lävistys sattuu tulehtumaan, tarkistuta se mieluiten lävistäjällä (n. 85 % tapauksissa "mätä" ollut vain kudosnestettä) ja hae apteekista ruokasuolaliuosta (kunnollista ei voi tehdä itse), ja sitä pidät sitten päivittäin n. 15-20 minuuttia lävistyksen päällä.- "täti"
Banaanikoru on minusta nätein ja niihin saa erivärisiä palloja. Googleta lävistyskorut.
Laittaminen sattuu sekunnin verran. Todella nopeasti ohi.
Hinnasta en nykyisin tiedä, mulle laitettiin v. 95 ja oli silloin 150 mk korun kanssa.
Kulmakarvat kasvaa normaalisti. Jos korun ottaa pois niin kulmakarvan alla on pieni huomaamaton "reikä".
Paraneminen oli ainakin mulla tosi hidasta.- aloittajaa
Kiitoksia kovasti kun vastailette, olette mukavia :) en kyllä tiennyt että noin paljon hoitoa vaatii :o...
- kiraaaaa
Auttakaa kulmakoru jaa kielikoru
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 875439
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804722Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1113027Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv882955Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p232564Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.612039Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska251976- 321523
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1141439- 1851328