Kulmakoru

necklacey

Olen kohta 15-vuotias tyttö ja harkitsen vahvasti kulmakorua. Kuitenkaan, en tiedä oikein mitään lävistyksistä joten viitsisittekö te kertoa minulle jotain?

1. Mikä olisi sellainen pienin yksinkertaisin kulmakoru nimeltään? Ei rengasta, vaan joku suora.
2. Sattuuko laittaminen paljoa?
3. Miten paljon maksaa suunnilleen?
4. Miten vaikuttaa kulmakarvaan? Olen kuullut että siitä kohtaa ne karvat ei enää kasva yms.
5. Jos joskus päättää siitä luopua, millaiset arvet tai jäljet siitä jää?
6. Tulehtuuko helposti?

Ootte kivoja jos vastaatte :)

6

1152

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mulla on kulmakoruu :D

      GOOGLE. ei oo hankalaa,sieltä saat oikeat tiedot. lävistykset on hyvä hakusana.

    • maksaa

      kulmakoru maksaa NOIN 35-45 eur. Rengas on yleensä halvempi kuin tappi. Parantumisen kannalta tappi on parempi vaihtoehto, sillä se ei pääse liikkumaan yhtä paljon kuin rengas.

      Kivun määrää voit arvioida kun laitat YouTubeen videon hakusanaksi Piercing. Voit tsekata lävistys videoita.

      Kysymykseen kulmakarvoihin liittyen en osaa vastata, en myöskään mahdolliseen arpeen korun poistamisen jälkeen. Voit aina soittaa valitsemaasi lävistysliikkeeseen ja tiedustella mieltäsi askarruttavia asioita. Lävistäjän tulee osata vastata kysymyksiisi, jos näin ei ole, ei lävistystä kannata ottaa kyseisessä liikkeessä. Tyhmiä kysymyksiä ei ole!

      Onnea uudelle lävistyksellesi!

    • "1. Mikä olisi sellainen pienin yksinkertaisin kulmakoru nimeltään? Ei rengasta, vaan joku suora."
      Joko tarkoitat banaania taikka tappia
      "2. Sattuuko laittaminen paljoa?"
      Ei satu, suhteellisen kivuton, sekin pieni kipu mikä siitä tulee kestää asiansa osaavan lävistäjän tehdessä vain alle sekunnin verran. Jälkeenpäin saattaa olla ärtynyt.
      "3. Miten paljon maksaa suunnilleen?"
      Itselläni maksoi 45 euroa, yleisesti ottaen maksaa 35-50 euroa, liikkeestä riippuen.
      "4. Miten vaikuttaa kulmakarvaan? Olen kuullut että siitä kohtaa ne karvat ei enää kasva yms."
      Kyllä ne karvat kasvaa vaikka siinä koru onkin.
      "5. Jos joskus päättää siitä luopua, millaiset arvet tai jäljet siitä jää?"
      Jos ei kasva ulos, niin sitten yleensä maksimissaan vain lävistysreiän kokoiset (eli hyvin pienet) arvet.
      "6. Tulehtuuko helposti?"
      Jos lävistyksen hoitaa kunnolla, niin ei. Vältä liian raskaita koruja, koruja joissa liian pitkä piikki, vaihda petivaatteita usein, ja n. 2 päivässä lämpimällä vedellä KUNNOLLA peset sen lävistyksen. EI DESINFIOINTIAINEITA! Ne vain kuivattavat lävistystä ja aiheuttavat uloskasvua. Jos lävistys sattuu tulehtumaan, tarkistuta se mieluiten lävistäjällä (n. 85 % tapauksissa "mätä" ollut vain kudosnestettä) ja hae apteekista ruokasuolaliuosta (kunnollista ei voi tehdä itse), ja sitä pidät sitten päivittäin n. 15-20 minuuttia lävistyksen päällä.

    • "täti"

      Banaanikoru on minusta nätein ja niihin saa erivärisiä palloja. Googleta lävistyskorut.

      Laittaminen sattuu sekunnin verran. Todella nopeasti ohi.

      Hinnasta en nykyisin tiedä, mulle laitettiin v. 95 ja oli silloin 150 mk korun kanssa.

      Kulmakarvat kasvaa normaalisti. Jos korun ottaa pois niin kulmakarvan alla on pieni huomaamaton "reikä".

      Paraneminen oli ainakin mulla tosi hidasta.

      • aloittajaa

        Kiitoksia kovasti kun vastailette, olette mukavia :) en kyllä tiennyt että noin paljon hoitoa vaatii :o...


    • kiraaaaa

      Auttakaa kulmakoru jaa kielikoru

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      467
      4034
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1692
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      116
      1526
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1474
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1408
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      60
      1375
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      52
      1316
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      1229
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      44
      1079
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      34
      1078
    Aihe