Mitä mieltä?

"utelias"

En ole vielä ostanut Heaven and Hellin dvd:tä Live from Radio city Music hall. Onko dvd hyvä? Mikä on hyvää mikä huonoa?

2

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Teisti

      Erittäin hyvä tallenne, ei mitään huonoa sanottavaa.
      Osta ihmeessä. Olin itse Helsingissä katsomassa HH:n keikan.

    • megadet

      Mikäli Heaven And Hellin eli Mob Rules -albumin (1981) aikaisen Black Sabbathin alkukesän Suomen-keikat jäivät väliin, tämä viime maaliskuussa New Yorkissa tallennettu keikka korvannee ainakin osan tuosta menetyksestä. Tarjolla on pari tuntia Ronnie James Dion aikaista Black Sabbathia lähinnä Mob Rulesilta ja Heaven And Helliltä (1980), mutta mahtuu mukaan pari uuttakin biisiä. Meininki on pääosin erittäin hyvä eikä kappalevalinnoissakaan ole moittimista, mutta hetkittäin Dion laulu kuulostaa ihmeen väsähtäneeltä verrattuna siihen, miten hyvin kaikki toimi esimerkiksi Sauna Open Airissä.
      Kiekon soundipolitiikka on ensiluokkaista, mutta turhan monelle livelevylle tyypilliseen tapaan yleisön mylvintää on tallennettu mukaan melko minimaalisesti. Se ei toki juurikaan haittaa tahtia, sillä heti ykköslevyllä päästään monen huippuhetken, kuten The Mob Rulesin, In ja Voodoon, pariin. Huono ei ole myöskään ykkösosan päättävä uusi biisi The Devil Cried, jonka lopuksi kuullaan Vinny Appicen pakollinen rumpusoolo.

      Kakkoskiekolla ja etenkin sen loppupuolella meno paranee vielä muutamalla asteella, kun vuoron saavat sellaiset hevirockin klassikot kuin Die Young, Heaven And Hell ja Neon Knights. Niissä pääosaan nousee kitaravelho Tony Iommi, sillä seitsemääkymmentä käyvän Dion ääni alkaa osoittaa pienen pieniä väsymisen merkkejä. Komealtahan tuo toki edelleen kalskahtaa, mutta paremminkin se on irronnut.

      Heaven And Hell tarjoaa tällä lätyllään unohtumattomia hetkiä ennen kaikkea nostalgiannälkäisille hevifaneille. Livelevyjen kategoriassa kyseinen kiekko ei kuitenkaan yllä aivan elämää suurempien kokemusten kategoriaan, toisin kuin esimerkiksi Dion viime vuonna julkaistu DIO´s Inferno – The Last In Live -pläjäys. Joka tapauksessa sopii toivoa, että Heaven And Hell -kokoonpano nähtäisiin taas jonain päivänä Suomessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      5
      2732
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2571
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      9
      2259
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      44
      1865
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1443
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1433
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      176
      1155
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1144
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1053
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      938
    Aihe