Saan käyttööni firman auton, jolla voin myös omia ajoja. Tästä palkkaani lisätään n.300e/kk josta maksan verot. Työnantajan mukaan maksan omista ajoista 0,20e/km. Olin luullut että tämä 0,20e lisätään palkkaan (jolloin maksan siitä verot), mutta työnantajan mukaan se vähennetäänkin palkasta.
Vähennetäänkö tuo 0,20 palkastani (johon juuri lisättiin se 300e)ennen verojen maksamista vai vähennetäänkö se vasta verojen maksamisen jälkeen?
vapaan(?) autoedun omat kilometrit
5
2467
Vastaukset
- Jaakkoaa
outoa, en ole tuollaisesta kuullutkaan
- tiedä mitä
autoa sillä 300 eur saa.Omani autoetu 680/kk lisättiin palkan päälle.Jos olisin halunnut niin olisin saannut verotusarvon verran lisää palkkaa.Eli nettona olisi tullut juuri se 680 eur/kk lisää käteen.Nyt olen ajannut muutaman kuukauden jo omalla.5 työsuhde (vapaa autoetu) autoa ja ei ikinä enää.Sain viime vuonna sen verran kovat mätkyt liikakilometreistä että vapaa autoetu loppui kohdallani.Nykyään olen eri työpaikassa enkä suostunut ottamaan autoetua vastaan.No en kylläkään aja enää 35,000 euron autolla mutta perille pääsen tällä omallanikin.
- auto tulossa
on se 1% uuden auton arvosta. lisäksi vapaaseen autoetuun lasketaan 300e(ikäryhmä C) tai 0,20e/kilometri lisää. Tässä omassa tapauksessa ongelma on juuri se että mielestäni minun palkkaani pitäisi lisätä joko se toinen 300e tai sitten 0,20e/km. Työnantajan mielestä taas palkkaan tulisi lisää vain se 1% auton arvosta ja 0,20e/km maksettaisiin suoraan hänelle ikään kuin bensakorvausta.
tuossa vielä linkki verosivuille http://www.vero.fi/
ja sieltä hakusanaksi "autoetu" - autollakin ajanut
auto tulossa kirjoitti:
on se 1% uuden auton arvosta. lisäksi vapaaseen autoetuun lasketaan 300e(ikäryhmä C) tai 0,20e/kilometri lisää. Tässä omassa tapauksessa ongelma on juuri se että mielestäni minun palkkaani pitäisi lisätä joko se toinen 300e tai sitten 0,20e/km. Työnantajan mielestä taas palkkaan tulisi lisää vain se 1% auton arvosta ja 0,20e/km maksettaisiin suoraan hänelle ikään kuin bensakorvausta.
tuossa vielä linkki verosivuille http://www.vero.fi/
ja sieltä hakusanaksi "autoetu"Kirjoituksessasi ei ole mitään järkeä.
- mutta harvinainen
Tuo saattaa olla ihan oikea menettelytapa. Eli ilmeisesti kyseessä on ennen -03 käyttöönotettu auto, jonka uushankintahinta oli n.34000 €. Tällöin auton hinnan perusteella määritelty autoetu on n. 300 €/kk. Lisäksi lasketaan joko 300 €/kk tai 0,20€/km. Näistä muodostuu koko autoedun määrä eli 300€ (1000km*0,20€)=500€/kk. Tästä normaalisti työntekijä sitten maksaa veron. Tämä vaihtoehto edellyttää aina ajopäiväkirjan tekemistä.
Lisäksi on mahdollista että työntekijä maksaa työnantajalle yksityisajoista saman 0,20€/km summan. Tällöin ko summa 200€/kk vähennetään autoedusta, joten lopullinen autoetu on n.300€/kk.
Tällainen laskentatapa on siis erittäin harvoin käytössä, koska se vaatii ajopäiväkirjan täyttämistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6507970Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4662256Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2322170- 1461735
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251242Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511232Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1041127Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65842Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.58782Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7744