onko väliä

milloin vaihtaa

napakorun ottamisen jälkeen sen ensimmäisen korun johonkin toiseen? onko siinä jotain sellaista aikaa, että kannattako sen antaa parantuu kunnolla muutaman kuukauden?

6

286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ononn

      Itse kannattaa vaihtaa vasta sitten kun lävistys on täysin parantunut, lävistäjä voi vaihtaa korun n. parin kk:n kuluttua pihtejä apuna käyttäen.

      • se välttämätöntä

        lävistäjällä vaihtaa, voiko sen vaihtaa yhtä hyvin ite?


      • itekki ihan hyvin
        se välttämätöntä kirjoitti:

        lävistäjällä vaihtaa, voiko sen vaihtaa yhtä hyvin ite?

        ite aina vaihan kaikki lävärit ite,ei siinä mun mielestä lävistäjää tarvita.Mutta vaihan vasta sitten kun se on täysin parantunut,jos lähdet liian aikasin vaihtamaan,nii se edistää uloskasvun riskiä.Mun mielestä toiki tieto pitä olla sulla jo hallussa,koska sen lävistyksenki olet jo hankkinut.


    • vaan

      ei sillä oo oikeestaan mitään väliä millon sen vaihtaa (ei siihen mitään pihtejä ekoina kuukausinakaan tarvita), KUNHAN se koru on oikeeta materiaalia. senpä takia suosittelisin että ostaisit sen lävistäjältä, että saisit varmasti kunnon korun. noita on kaiken maailman pilipalinettikauppoja joista saat paskalaatusen likasen korun. jos kuitenkin sellasen ostat ni käy ees klaavauttamassa se jossain liikkeessä, maksaa yleensä 5e. materiaali pitäis olla titaania (tai kirurginterästä), ei missään nimessä hopeeta. ja jos haluut jonkun korun mistä roikkuu jotain, ni suosittelisin oottaa että lävistys on n. vuoden vanha.

      • kirjotus oli toi

        "käy ees klaavauttamassa se jossain liikkeessä, maksaa yleensä 5e. materiaali pitäis olla titaania (tai kirurginterästä), ei missään nimessä hopeeta."

        Vähän aikaa ihmeteltyäni tota kir.terästä tajusinki, et oliki aprillipäivä.

        Siinähän oli siis ihan väärinpäin. Hopee ja teräs oliki vaihtanu paikkaa. Kirurginteräseräs on siis myrkkyä!

        Klaavaa vasta sit, ku joku on käyttäny korua.

        Tais olla läväriliikkeen mannekiinipelle kirjottamassa?


      • kirjotus ja isäntä

        "käy ees klaavauttamassa se jossain liikkeessä, maksaa yleensä 5e. materiaali pitäis olla titaania (tai kirurginterästä), ei missään nimessä hopeeta."

        Vähän aikaa ihmeteltyäni tota kir.terästä tajusinki, et oliki aprillipäivä.

        Siinähän oli siis ihan väärinpäin. Hopee ja teräs oliki vaihtanu paikkaa. Kirurginteräseräs on siis myrkkyä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      92
      5931
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4772
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      93
      3001
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      26
      2790
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      25
      2046
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1496
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1047
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1018
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      950
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      754
    Aihe