Autovero poistuu!

?+?+?+?+?

Koskas se autovero poistuu?

Kumma kun täällä ei ole aiheesta keskustelua.

6

961

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nyt niin kumma ole.

      Tyhjästä on paha nyhjästä.

      • poistuu kaikki

        Ihan varmasti poistuu. Siitä on sentäs niin monta kertaa ollut pomminvarmaa tietoa päivämäärineen kaikkineen. Ei voi olla väärää tietoa.

        Moni muukin vero kohta poistuu, sitä varmemmin jos vero koskee rikkaita. Köyhiltä viedään vain palvelut, terveys ja koulutus. Tasapuolista nääs.


    • heh heh heh

      Minä en maksa vuotuista käyttömaksua. Helpotus sekin, kun se kerran nousee roimasti 2010.

      • 2010

        poliisit ei kerkiä muuta tekeen ku nyppiin autoista kilpiä:)


    • puolittunut

      Autovero on jo pudonnnut vähäpäästöisissä perheautoissa lähelle 15%. Jos käy Saksasta ostamassa pari-kolme vuotta vanhan keskikokoisen dieselin 10 t€:lla, niin jaksaahan sen parin tonnin autoveron maksaa. Saman verran rahaa menee jo 2 hengen Thaimaan lomamatkaan.

    • Pikatsu

      Lopullisesti autovero poistuu viimeistään Joulukuun 31 päivä 2015.

      Siirtymäkauden ajan 31.12.2010- 31.12.2015
      alkaen 31.12.2010 autovero muuttuu niin että 50% on autoveroa ja 50% käyttömaksua joka perustuu saastepäästöihin ja hiilidioksidipäästöihin mitattuina grammoina kilometriä kohti sekä polttoaineen kulutukseen litroina sataa kilometriä kohti laskettuina.

      Alunperin eu komissio esitti että jo alkaen 1. Joulukuun 31 päivään 2008 olisi autoverosta olisi peritty 25% käyttömaksua joka olisi perustunut co2 päästöihin ja loput 75% autoveroa.
      alkuperäinen ehdotus autoverotuksesta http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:52005PC0261:FI:HTML

      Mutta eu parlamentti teki muutoksia joten lopullinen hyväksytty muoto on että 2 Joulukuun 31 päivään 2010 mennessä hiilidioksidipäästöihin, polttoaineen kulutukseen ja saastepäästöihin pohjautuvien verotulojen osuuden on oltava vähintään 50% vuotuisista käyttöveroista saatavista kokonaisverotuloista.

      Parlamentin hyväksymä teksti http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT TA P6-TA-2006-0334 0 DOC XML V0//FI

      Käsittely eu:ssa http://ec.europa.eu/prelex/detail_dossier_real.cfm?CL=fi&DosId=193089#380301

      Joulukuun 31 päivään 2015 asti niissä jäsenvaltioissa, joissa rekisteröintiverot on pidetty voimassa, sovelletaan asteittaista ja vähittäistä veroeriyttämistä, jonka perustana on kunkin yksittäisen henkilöauton saastepäästöt ja hiilidioksidipäästöt mitattuina grammoina kilometriä kohti sekä polttoaineen kulutus litroina sataa kilometriä kohti laskettuina direktiivissä 1999/100/EY säädettyjen vertailuarvojen mukaisesti
      Joten lopullisesti autovero muuttuu siis pelkäksi käytönverotukseksi viimeistään 31.12.2015 alkaen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4088
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2310
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    10. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      756
    Aihe