Voisko valtio tehdä sellaisen lain että jenkeillä ei sais olla teitä tukkimassa!ps.mut onneks on ohituskaistat!
jenkit pois!!!
20
3100
Vastaukset
- piste.
...
- Viskoosi78
Aja jenkillä! Ajaminen jenkillä on niin leppoisaa, ettei tarvi ylinopeutta kaasutella. Ei kiire mihinkään, kun vain nauttii maisemien vaihtumisesta ja moottorin kutkuttavasta murinasta.
- BigBadYankee
Suomalaisille kuumakalleille paras rauhoite maantiellä olisi antaa niille ajettavaksi jenkkiauto. Oma ajotyylikin on paljon sujuvampaa ja kohteliaampaa automaattilaatikon, ison vääntävän moottorin, hyvän ajo-ominaisuuden ja pitkällä matkalla toimivan cruisen ansiosta.
Kahta en vaihda - auton valmistusmaata ja vaihdetta.
- Nimetön
et oo varmaan ajanu koskaan jenkki autoa. osta ja nauti . itselläni oli eka jenkki 80-luvun lopulla .ja nyt ajelen astro vania tosin nykyisin ei ole minnekkään kiire kerkee 80 km/tunnissa ihan hyvin cruise päälle ja ilmastointi senkus ohjaat ja kuuntelet v6:sen murinaa ja katsot kaunista suomen niemeä
suosittelen kaikille epäilijöille ja EI NÄÄ NYKYISIN OLE MITÄÄN BENSA ROSVOJA oma kuluttaa maantiellä 8-9 litraa sadalle.- nimimerkkivan
kyllä se vaa on mukavan kuulonen korvallekki ku ison yli kuuenlitran tiisselikasin rykäsee käymää ja vaikkei se mikkää tehohirmu ookkaa nii voimaa on silti reservissä melko mukavasti, isollla autollaku ajelee nii muut väistää jos tullee vaikka risman parkkiksel vastaa, nokiaki pukkaa putkesta niimman perkeleesti, ennoo kyllä päivääkää katunu että ostin ja nyt viides vuosi menossa samalla kärryllä ja kilometrejäki kertyny itellä melkee 200 000tkm eikä loppua näy ja siis miksi tältä kansakunnalta täytyisi vielä riistää nautinto ajaa autolla hävittää ja siirtyä vaikka johki riisikippoo misä ei kehtaa ees pierasta ku sitte haisee viikon sille, eikä sielä mahu isompi mies istumaankaa...
- ripe_87
nimimerkkivan kirjoitti:
kyllä se vaa on mukavan kuulonen korvallekki ku ison yli kuuenlitran tiisselikasin rykäsee käymää ja vaikkei se mikkää tehohirmu ookkaa nii voimaa on silti reservissä melko mukavasti, isollla autollaku ajelee nii muut väistää jos tullee vaikka risman parkkiksel vastaa, nokiaki pukkaa putkesta niimman perkeleesti, ennoo kyllä päivääkää katunu että ostin ja nyt viides vuosi menossa samalla kärryllä ja kilometrejäki kertyny itellä melkee 200 000tkm eikä loppua näy ja siis miksi tältä kansakunnalta täytyisi vielä riistää nautinto ajaa autolla hävittää ja siirtyä vaikka johki riisikippoo misä ei kehtaa ees pierasta ku sitte haisee viikon sille, eikä sielä mahu isompi mies istumaankaa...
justiinsa näin! jenkeiltä pitäs poistaa kaikki vakuutusmaksut.. ajatelkaa miten paljo ne rauhottaa muuta liikennettä! hitaasti lipuva cadillac yms. rauhottaa paljo liikennettä ja ompa nätin näkönen.. ja ei pitäs mitään miljoonan euron patsaita pystyttää puistoja tukkimaan.. voi toki syyä sen 15l sataselle kevyestikki vaa säästääpä ihmishenkiä nii on se meitin mielestä hyvä diili
- Mikki Kansi
No kyllähän vähän jenkkikuskina toisinaan molottaa toisten puolesta katella, kun liikennevaloissa sattuu viereiselle kaistalle joku tavis kärry, jonka kuski siellä alkaa niska punottaen jo ryntäytellä moottoria, ja haastamaan kisaan. Että sellaista aggressiota tuntuu herättävän.
Sitten ne lähtee vihreisiin urku nurin ja vilkuilee taustapeiliin voitonriemunen ilme naamalla, kun ei viitti itse paljon turhaan rääkätä vanhustaan.. on kai vaikee tajuta, että 57 Chevy ei oo mikään nossivetonen saksanihme, jota mun puolesta saakin rääkätä ihan vapaasti, parempi kun laukeevat vaan nopeesti pois katukuvasta. - wi.ley
Mikki Kansi kirjoitti:
No kyllähän vähän jenkkikuskina toisinaan molottaa toisten puolesta katella, kun liikennevaloissa sattuu viereiselle kaistalle joku tavis kärry, jonka kuski siellä alkaa niska punottaen jo ryntäytellä moottoria, ja haastamaan kisaan. Että sellaista aggressiota tuntuu herättävän.
Sitten ne lähtee vihreisiin urku nurin ja vilkuilee taustapeiliin voitonriemunen ilme naamalla, kun ei viitti itse paljon turhaan rääkätä vanhustaan.. on kai vaikee tajuta, että 57 Chevy ei oo mikään nossivetonen saksanihme, jota mun puolesta saakin rääkätä ihan vapaasti, parempi kun laukeevat vaan nopeesti pois katukuvasta.Ihme kun noita Jenkkejä näy koskaan kolareissa?
Yleensä ne on noita poikkeuksetta mustia massatuotanto "autoja"(peämvee/vulva/(t)auti
jotka tuovat vaan lisää onnettomuustilastiohin.
Ja minka v**n takia niitten pitää näyttää toistensa kopioilta?
Eli laita vaan lippis syvemälle, päähän lastuta mopos ja kaahaa ittes rusinax.
Mutta ÄLÄ MUITA TAPA!
Ja älä ikinä osta Jenkkiä, et ole sen arvoinen vaan pelkkä Pelle!
- kunnon
päästövero vähän avittaisi asiaa. Olisi mielestäni täysin oikein, että korotettaisiin veroja oikein kunnolla vanhojen jenkkiautojen päästöjen mukaan.
Eiköhän alkaisi autokanta uudistua ja saisimme hengittää kaupan päälle vielä raittiinpaa ilmaa.- BadWolfIsHereAgain
Kunnon päästövero olis poikaa! Kun euro- ja japsitehtaat vasta opetteli ruiskumoottorien toimintaa, jenkeissä oli jo saastelaitteet keksitty muiden varusteiden lisäksi. Leimalla setä aina kehuu mun vanhan jenkin päästöjä, jotta "kun olis näillä euroautoilla edes uutena näin hyvät lukemat". Joku saappaan tai vulvan rohjake vie satasella reilusti enempi kuin mun jenkki ja päästöt on sen mukaset.
Kunnon päästövero pistäs kaikenmaailman karvanoppatojot ja obelixit paaliin. Maailma pelastus kun saatais laatuautoja liikenteeseen (= jenkkejä).
Jenkithän ne tuolla savuaa tiellä juu.... - Mikki Kansi
Olet varmaan iloinen, koska toiveesi on kuultu.
CO2 päästöihin perustuva, tai vanhimpien autojen kohdalla auton painoon perustuva, käyttömaksu kyllä ruoskii jenkkiharrastajia oikein kunnolla.
Myös bensiinin hinta (joista edelleen veroluonteisia maksuja > 75%) rokottaa näitä meidän vanhoja louskoja kivasti.
En tiedä sitten paljonko hengitysilma parantuu siitä, että nämä muutaman kesäkuukauden aikana silloin tällöin ajossa olevat komistukset katoavat pikkuhiljaa kokonaan katukuvasta. - V6Efi
jenkkien vihaaja äänessä. mitä päästöjä esim letukan moottorit on valmistettu jo 60 luvun lopusta tähän päivään käymään eko-bensalla eli 86% etanolii ja loput bensaa revi siitä laitappa siihen corollaasi samalla suhteella katotaan kuis kana pissii
- voihan v8
Käsittääkseni noita uudistuksia ei voi tehdä takautuvasti, eihän mullakaan ole jenkissä turvavöitä (-70)
- pöllyttäjä
kuules poika! valtio EI VOI tehdä semmoista, mistä ressukka unelmoit. Mitäs jos ehdotettaisikiin, että ne (ylensä mustat) paskat verotettas 10 x muut onetomuustilastojen perusteella? Alkaisko pännimään? Ja semmoinen laki EHDOTTOMASTI että ne karvanopat kaahareilta pois. Ja kyydissäolijat myös ettei turhia ihmishenkiä menetettäs. Ja vielä näille MIB-tyypelle rajoitin 120 (vai oisko sekin liikaa) ...
- hmmm...
Kirjoitit: "...jenkeillä ei sais olla teitä tukkimassa". Ja sinä vm. 1984 japsikotterollasi savuttaessasi saisit olla teitä tukkimassa, niinkö? Todennäköisesti tukit myös ohituskaistankin, joten älä viitsi yrittää käyttää sitä, se on katsos tarkoitettu ohittamiseen.
- mieltä
JEp.Kirjoittaja ilmiselvästi ajaa yleensä ylinopeutta. Asun alueella jossa pillit soi
vähän vähän väliä. arvaatte varmaan minkävärinen "auto" on asiakkaana.
V8 Power, jos sitä joskus tarvitaan (jää poitsut)
- wi.ley
ota yhteys kuntasi valtuustoon, mene kokoukseen ja esitä "asias". Varaudu naureskeluun!
Nothin'can beat cubic incheas - Vihreäpaholainen
Heh heh meinaatko ettei jenkkiauto kulje!?Et usko paljonko vääntöä löytyy..kaikkien ei tarvitse kaahata ylinopeuksia, vain näyttääkseen kuinka muovikottero kulkee..kuten mersujen ja bemareiden pitää näyttää...liikenneonnettomuuksiltakin varmasti vältyttäisiin jos otetaan jenkkiautosta mallia..Suvaitsevuutta kannattaisi ehkä enemmän harrastaa..
- <<<
1.FORD 1937
2.FORD 1938
3.FORD 1939
4.DODGE 1940
5.DODGE 1941
6.DODGE 1942
7.FORD 1943
8.FORD 1944
9.FORD 1945
10.FORD 1946
11.FORD 1947
12.FORD 1948
13.DODGE 1949
14.DODGE 1950
15.DODGE 1951
16.BUICK 1952
17.BUICK 1953
18.DODGE 1954
19.DODGE 1955
20.DODGE 1956
21.DODGE 1957
22.DODGE 1958
23.DODGE 1959
24.FORD 1960
25.FORD 1961
26.FORD 1962
27.DODGE 1963
28.FORD 1964
29.CHEVROLET 1965
30.CHEVROLET 1966
31.PLYMOUTH BARRACUDA 1967
32.PLYMOUTH BARRACUDA 1968
33.PLYMOUTH DUSTER 1969
34.PLYMOUTH DUSTER 1970
35.FORD MUSTANG 1971
36.FORD MUSTANG 1972
37.FORD MUSTANG 1973
38.FORD MUSTANG 1974
39.FORD MUSTANG 1966
40.FORD MUSTANG 1975
41.FORD MUSTANG 1976
42.FORD MUSTANG 1977
43.FORD PINTO 1974
44.DODGE ASPEN 1978
45.DODGE ASPEN 1979
46.FORD MUSTANG
47.FORD MUSTANG
48.FORD MUSTANG
50.PLYMOUTH BARRACUDA
51.PLYMOUTH BARRACUDA
52.DODGE CHARGER
53.DODGE CHARGER
54.CHEVROLET PICK-UP
55.CHEVROLET PICK-UP
56.DODGE MONACO
57.DODGE MONACO
58.PLYMOUTH BARRACUDA
59.PLYMOUTH BARRACUDA
60.CHEVROLET ALERO
61.CHEVROLET ALERO
62.FORD F150 PICK-UP
63.FORD F150 PICK-UP
64.FORD FAIRLINE
65.DODGE CHARGER
66.CHEVROLET SILVERADO
67.PLYMOUTH SATELITE
68.DODGE DART
69.DODGE DART
70.DODGE MONACO
71.DODGE MONACO
72.DODGE CHARGER
73.FORD MUSTANG
74.FORD TORINO
75.FORD MUSTANG
76.FORD MUSTANG
77.FI - amerikan rauta
uusi laki mikä kieltää ajamasta nyky ajan "autoilla" turhia romuja nekin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455110Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1151616Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella151389Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "481329- 131163
81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171037Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v41000Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy76989Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah59795Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?27783