Olen 3 lapsen yh äitskä eikä mulla oo ollut mitään ns. varsinaista ehkäsyä käytössä pienimmän lapsen syntymän jälkeen(marraskuu-06),isä häipyi tytön ollessa ihan pieni,niin ei oo ollu tarvetta ehkäsylle. Muutamia seksikumppaneita on ollu,mutta aina nää satunnaiset,ns. yhen illan kumppanit,on käyttäny kondomia. Nyt vaan käyny niin,että oon ihan äskettäin tytön isän kanssa palannu yhteen(tosin asutaan eri kaupungeissa),vasta kerran nähty. Nyt ongelmana se,että mitä ehkäisyä käyttää niin kauan,että saan alotettua jonkun pysyvämmän ehkäsyn,ehkäsyneuvolassa aika 10.4.,jossa pitäis keskustella asiasta jne. Menkat on tosi säännölliset,28 pvää kierto ja menkat kestävät aina 5 pvää. Edelliset menkat alkoi siis 20.3. ja loppuivat 24.3. Näin säännölliset ovat olleet jo tosi kauan,eikä vaihteluita oo tapahtunu. Nyt vaan mietityttää,että mitä tässä tehdä,mitä ehkäisyä käyttää,aina ku kullan kans nähdään?? Kondomi ei innosta,kumpikaan meistä ei tykkää siitä,latistaa tunnelman,eikä tunnu hyvältä,luonnolliselta. :( Jos joku osais neuvoo ja auttaa?? Mitäs ny sitten tehä?? Vai pitääkö vaan pidättäytyä koko seksistä kokonaan?? ;(
Neuvojen tarpeessa...
Johanna****
3250
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Keskeytetty yhdyntä tai varmat päivät..ne ei ainakaan latista tunnelmaa.
Älä ihmeessä usko tollasta. Noista kumpikaan ei ole millään tavalla luotettava ehkäisy.
Ennen kuin alat edes harkita keskeytettyä yhdyntää tai "varmoja" päiviä niin sun pitäisi miettiä millainen ongelma ei-toivottu raskaus teille olisi. Jos sellaisen tapahtuminen ei maailmaa kaada niin siitä vaan. Muuten harkintaa peliin.
Sekä "varmoihin" päiviin luottavista että keskeytettyä yhdyntää käyttävistä pareista keskimäärin joka neljännelle tulee vahinkoraskaus vuoden kuluessa, jos muuta ehkäisyä ei käytetä.
http://keskustelu.suomi24.fi/terveys_show.fcgi?category=97&conference=1500000000000010&posting=22000000033834933