Tatskan aihe

Kertokaapa onko tatuointien tyyleillä jotain merkitystä tai voiko jostain tulla ongelmia ulkomailla.
Itse ajattelin keltti-tyylistä kuvaa, jossa vaakunamallinen keskiosa ja reunoilla tribaaleja.
Onko sillä tyylillä jotain merkitystä jossain maassa, tai liittyykö siihen jotain mikä aiheuttaa muilla muutakin asennekomplikaatioita, kuin pelkästään tatskan takia.
5655
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ei kannata murehtia tollasia. Ei nykyään enää ole mitään tollasia "merkitseviä"-tatuointeja. Joskus ehkä on ollut, mut ei enää. Ota mitä haluat.. itsesi vuoksihan sen otat??!!

Äänestä

Eipä tyyleillä ole mitään merkitystä nykyään, joissakin tapauksissa kuvien sisältö voi aiheuttaa reaktioita (jotain ihmisryhmää laukkaavaa tekstiä jne), mutta niitäkään ei tule, jos kuva valitaan hyvällämaulla.

Äänestä
  • Itellä vasemmassa olkavarressa yhdistelty muutama itelle tärkeä symboli joista ensimmäisenä todennäköisesti pistää silmään n.5cm halkaisijaltaan oleva pentagrammi. Eipä siitäkään ole ihmeemmin kommentteja tullut, paitti joiltain viikonloppuhevareilta tyyliin "eiks toi pitäs olla kärki alaspäin?" Nekin loppunut kun on selittänyt mikä siinä on ideana.

    Äänestä

Kyllä kadut jossain vaiheessa jos nyt menet ottamaan voi-niin-trendikkään keltti/tribal-tatskan. Julistat vain olevasi ajatteluun kykenemätön laumasielu.

Jos otat tatuoinnin, pidä huoli että se on takuulla persoonallinen ja tyyliltään ajaton. Muuten muutaman vuoden päästä vaan nolottaa kun staili on auttamattoman passé.

Äänestä
  • on kuitenkin se että se miellyttää kantajaansa, oli se sitten trendikäs tahi ei. aina kannattaa kuitenkin pyrkiä yksilöllisyyteen ja ottaa selvää mitä esimerkiksi kelttikuvio tarkoittaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


peepee kirjoitti:

Kertokaapa onko tatuointien tyyleillä jotain merkitystä tai voiko jostain tulla ongelmia ulkomailla.
Itse ajattelin keltti-tyylistä kuvaa, jossa vaakunamallinen keskiosa ja reunoilla tribaaleja.
Onko sillä tyylillä jotain merkitystä jossain maassa, tai liittyykö siihen jotain mikä aiheuttaa muilla muutakin asennekomplikaatioita, kuin pelkästään tatskan takia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu