mulle on sanottu että kun napsii e-pillereitä ja välipäivät tulee niin ehkäisyteho pysyy ja että voi harrastaa huoletta seksiä.
mutta miksi sitten yli 12 tunnin unohdus heikentää pillereiden tehoa ja suosittellaan käytettäväksi myös toista ehkäisykeinoa?
en vain ymmärrä...
mutta miksi sitten yli 12 tunnin unohdus heikentää pillereiden tehoa ja suosittellaan käytettäväksi myös toista ehkäisykeinoa?
en vain ymmärrä...
Vastaukset 3
Vanhimmat
välipäivien aikana kohdun limakalvo vuotaa pois, samalla ei tapahdu ovulaatiota ja vaikka tapahtuis, ei munasolu voisi kiinnittyä kohdun limakalvolle. (Sitä paitsi pillerien syöjillä ei edes tapahdu oikeaa ovulaatiota) Pillereillä "pakotetaan" kierto säännölliseksi, jolloin varmat päivät on oikeesti varmoja päiviä, eikä epäsäännöllisiä kiertoja ole.
Eikä lääkefirmat toisaalta halua vastuulleen pillerien syöjien omien mokien takia alkavia raskauksia...
Vain ensimmäisen viikon unohdus laskee pillereiden tehoa. Taukoviikon 7 päivän aikana pillerit pystyvät ehkäisemään ovulaation tapahtumisen. Jos unohtaa liuskan alussa pillerin, keinohormonit eivät enää välttämättä pystykään ehkäisemään ovulaation tapahtumista. Myöhemmillä viikoilla liuskasta unohdus ei enää aiheuta ehkäisytehon laskua, koska takana on vähintään 7 oikein syötyä pilleriä. Se riittää estämään munasolun kypsymisen ja irtoamisen.
Et taida ymmärtää sitäkään, että on turha tehdä uusia aloituksia joka päivä tästä samasta aiheesta. Vanhojakin keskusteluita saa lukea!