Olen harkitsemassa silikonien ottoa. Itsellä b-kupin rinnat, jotka hieman roikkuvat imetyksestä johtuen. Te jotka olette olleet jo leikkauksessa (imettäneet naiset), pitikö samalla tehdä kohotus, vai kohosiko tarpeeksi pelkillä silikoneilla? Varmaan riippuu siitä minkä kokoinen implantti tulee ja kuinka pahasti roikkuu. Toiveissa olisi c-kuppi...
Tyhjä B-kuppi
Kohotusta?
5812
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
hmm.. jätin silikonit väliin ja tein vain kohotuksen.. muuten sama kuppi kuin sinulla. Ei ne tissit isot ole mutta ainakaan ei roiku ja tärkeintä et ne on silti omat.. en tiedä miksi en voi sietää silareita =( Helpommalla varmaan olisi päässyt jos ne olisi laittanut, mutta luonne ei antanut periksi.
Pienet rinnat minulla on todella, mutten anna niiden mihinkään korjaukseen, koska pienet rintani ovat silti normaalit ja hyvänmuotoiset, nännitkin. Olen synnyttänyt ja imettänyt 2 lasta.
En silti tuomitse tai arvostele silikonia valitsevaa naista rintoihinsa. Valinta on heidän. Luen plastiikkakirurgiaa mielenkiinnosta ja toisesta syystä. Meitä naisia on monenlaisia, erilaisuus on rikkautta. Tsemppiä!
Kaksi lasta imetetty ja ex-kauniista rinnoista jäljellä vain nahka, rauhaset ja vähän rasvakudosta. Kohotuksella saisin varmasti muodon takaisin kauniiksi, mutta haluan rintoihin myös sitä pyöreyttä ja täyteläisyyttä, jota minulla oli ennen lasten saantia.
Päätös on jokaisen oma ja täysin henkilökohtainen. Rintani on pieni ja "raskaan mallinen", mutta lääkärit (olen konsultoinut useampaa) ovat sitä mieltä, että nykyisillä kohottavilla anatomisilla implantilla saa takaisin kauniin muodon, ei tarvita kohotusta.
Suosittelen, että käyt tapaamassa leikkaavaa lääkäriä ja pyydät rehellistä mielipidettä.
Tsempiiä sinulle!
parin lapsen jälkeen... Olen itse menossa laittamaan tissit kuntoon silikoneilla. Kohotusleikkausta ei tarvita, koska tänä päivänä tarjolla olevat anatomiset implantit kohottavat rintaa juuri oikealla tavalla. Tietysti on paljon rinnasta kiinni ja siitä kuinka paljon se roikkuu. Oma rintani on mielestäni roikkuva ja raskaan mallinen. Tällaisen palautteen olen saanut pariltakin suomalaiselta kirurgilta, joita olen konsultoinut. Oma tavoitteeni on maltillinen C-kuppi.
Jokainen tekee itselleen, minkä parhaaksi katsoo ja mikä tuntuu itsestä hyvältä. Ymmärrän, jos ei halua laittaa sisäänsä vierasta esinettä ja teettää vain kohotuksen. Itse haluan takaisin myös sen iän ja imetysten myötä kadotetun täyteläisyyden.
Sinun kannattaisi varata aika kunnon konsultille, ts. leikkaavalle plastiikkakirurgille ja pyytää rehellinen lausunto rinnoista ja toimenpiteestä.
Tsemppiä!
Toi eka viesti ei heti näkynytään tässä ohjelmassa, joten vastaukseni on kahteen kertaan..