Lomalle Karjalaan

Millaisia kokemuksia on pohjois-Karjalan eri SFC-alueista? Etsimme lapsiperheelle sopivaa lomapaikkaa kuukaudeksi, ja alle kouluikäisille olisi hyvä olla toimintapaikkoja alueella tai lähistöllä, ja tietysti hyvälaatuinen ja turvallinen uintimahdollisuus.
Joensuu, Lieksa alue, tai vielä pohjoisemmaksikin, on tavoitteena ja tarkoitus on käydä myös Kolin kulttuurimaisemia katselemassa. Myös vinkit muiden vaunupaikkojen osalta ovat tervetulleita, ei ole välttämättä oltava SFC-alue.
Karavaanarit.fi on tuttu, en tarvitse enää linkkejä sinne.
151185
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Kiihtelysvaarassa on ihan laatuisa alue, missä saunatkin ovat uusittuja kun paloi pari vanhaa pois. Rekiniemi Pielisen takana on myös asiallinen, mutta pääasiassa varttuneemmalle väelle.
Lieksan Timitraniemikin on ihan mukaava paikka (ei SFC)
MUTTA suositan kuotenkin edullisista alueista Kesälahteä (Imatran ja Joensuun puoliväli)
Jos sulla on alle kouluikäisiä, niin ylivertaisia alueista ovat Kesälahden Ruokkeen lomakylä ja Mäntyrannan leirintäalue. Loivat hiekkarannant ,lapsiystävälliset alueet ja henkilökunta mukavaa.
Ei ole sattumaa, että pienessä kunnassa on 4 suurta leirintäaluetta. Paikat ovat koistavia perustaa tukikohta. Siitä on hyvä tehdä päiväretkiä eri suuntiin esim Savonlinna 70 km ja Joensuu 100 km, Kiteelle vain 40 km. Kaikissa noissa riittää nähtävää. Vue lapset vaikka joensuun perhospuutarhaan.

Äänestä
  • Siellä Papinniemessä on hienot. matalat ja turvalliset hiekkarannat. Vie lapset Kiteelle, missä on suomen suurin pienoisrautatie.
    Ja savonlinnaan lötsyjä syömään ja höyrylaivaristeilylle. Ne on lasten mieleen.

    Äänestä

  • Uukuniemeä kirjoitti:

    Siellä Papinniemessä on hienot. matalat ja turvalliset hiekkarannat. Vie lapset Kiteelle, missä on suomen suurin pienoisrautatie.
    Ja savonlinnaan lötsyjä syömään ja höyrylaivaristeilylle. Ne on lasten mieleen.

    meinaten sitä pienoisrautatietä toiminnassa

    Äänestä

Timitraniemeä ei voi suositella kenelekkään. Maisemat on hienot mutta siinä kaikki. Epäsiistiä ja -ystävällistä. Kallista. Vieressä sentään kiva uimaranta, ei ihan turhaan poikettu.

Äänestä

Älä mene lasten kanssa Hietajärvelle. Alue on sisäpiiri alue ja vieraat aistii sen. Juopottelu alueeksi hyvä.

Äänestä
  • Ja höpöhöpö, Hietajärvi on yksi Suomen parhaita SFC alueita. Jossa hienot uudet huolto -ja sauna tilat. Maksut ovat todella edulliset 18€ vrk, johon sisältyy valosähkö ja saunat miehille ja naisille on omat saunat. Ja varmasti löytyy oma aika, sillä saunat ovat käytössä klo 17.00-22.00 ja kesä lauantaisin myös savusauna. Ja lapsille on hieno uimaranta sekä muuta tekemistä. Ja isännät ottava vieraat ystävälisesti vastaan opastaen. MIKÄÄN SISÄPIIRI ALUE !!!

    Äänestä

Ruokkeen lomakylässä Kesälahdella on loistavat hiekkarannat lasille ja järvi on niin puhdas, että vesi on juomakelpoista. Tuo on ylivoimainen valinta lapsiperheelle. Suihkut ja vessat on siistit.

Äänestä

Kyllä nyt kelpaa olla Puruveden rannalla, kun veden lämpökin on joka päivä sen 25 C.

Äänestä

Keski-Karjalassa riittää aurinkoa ja kirkkaita uimavesiä. Eikun järveen kaulaa myöten.

Äänestä

Pohjois-Karjalassa on pelkästään hyviä SFC-alueita. Tavallisista alueista kartan ainakin Koitereen helmeä, mutta Kolin ympärillä on monta siistiä aluetta.

Äänestä

Rauhallinen sekä siisti paikka on myös Koli Freetime. Siitä on hyvä käydä itse Kolilla, Kolinportissa ja vaikka Juukassa tulikivilouhimon tuliaisia ostamassa.

Äänestä

Tulipahan reissattuja suvella Kylmäkoskella ja Toijalassa.

Äänestä
  • Ei se Toijalan yövankila vedä vertoja Pohjois-Karjalan puhtaalle luonnolle

    Äänestä

Syyskuun puolivälissä Ilomantsiin. Mitä nähtävyyksiä suosittelette ?

Äänestä
  • No Parppeinvaaran karjalaistalossa pitää käydä syömässä perinneruokia ja ostajan nähden leivottuja karjalanpiirakoita ja vtruskoja. Ortodoksinen kirkko on myös näkemisen arvoinen.
    Sitten vaan sinne viinimyymälään ostamaan Hermannin mustaviinimarjamehua tai vähän tömäkämpää kuohuviiniä tms ja namia.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 26 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


vaununvetäjä kirjoitti:

Millaisia kokemuksia on pohjois-Karjalan eri SFC-alueista? Etsimme lapsiperheelle sopivaa lomapaikkaa kuukaudeksi, ja alle kouluikäisille olisi hyvä olla toimintapaikkoja alueella tai lähistöllä, ja tietysti hyvälaatuinen ja turvallinen uintimahdollisuus.
Joensuu, Lieksa alue, tai vielä pohjoisemmaksikin, on tavoitteena ja tarkoitus on käydä myös Kolin kulttuurimaisemia katselemassa. Myös vinkit muiden vaunupaikkojen osalta ovat tervetulleita, ei ole välttämättä oltava SFC-alue.
Karavaanarit.fi on tuttu, en tarvitse enää linkkejä sinne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu