Odotan esikoistamme, joka syntyy huhtikuun lopulla. Bongasin mieheni nyt toistamiseen lähibaarista saman naisen kanssa. Mukana baarissa oli myös mieheni miespuolinen ystävä.
Mieheni on tutustunut naiseen kyseisessä baarissa ja selitti ettei ole hänestä kiinnostunut vaan halusi tutustuttaa naisen epätoivoiseen sinkku kaveriinsa.
Mieheni ei halua minun tapailevan toisia miehiä edes kaverina. Aluksi kun kysyin naisesta mieheni valehteli ettei nainen ollut hänen pöydässään, mutta itse näin naisen siinä. Oli myös yrittänyt valehdella ettei ole edes baarissa.
Uskoisinko ettei mitään ollut kyseessä ja mieheni ei ole itse kiinnostunut naisesta?
Mieheni on tutustunut naiseen kyseisessä baarissa ja selitti ettei ole hänestä kiinnostunut vaan halusi tutustuttaa naisen epätoivoiseen sinkku kaveriinsa.
Mieheni ei halua minun tapailevan toisia miehiä edes kaverina. Aluksi kun kysyin naisesta mieheni valehteli ettei nainen ollut hänen pöydässään, mutta itse näin naisen siinä. Oli myös yrittänyt valehdella ettei ole edes baarissa.
Uskoisinko ettei mitään ollut kyseessä ja mieheni ei ole itse kiinnostunut naisesta?
Vastaukset 21
Vanhimmat
oletteko te jo olleet pitkäänkin yhdessä.
Ja sitten tuohon kysymykseesi, tuota ihanko se siellä istuksii arkenakin? Mun mielestä teidän tilanne ei kuulosta ihan siltä miten tossa vaiheessa pitäisi olla.
Varmaan saat parhaan vastauksen kun kysyt itteltäs, että tätäkö sä haluut elämältäs. Susta tulee lapsenvahti ja äijä istuu baarissa?
Jos susta tuntuu, että kaikki ei oo kunnossa, niin juttele sen äijän kanssa, sen kanssa sun on nää asiat selvitettävä.
En saa häneltä luotettavaa vastausta. Istuskelun baarissa hän lupasi lopettaa, mutta jäi vaivaamaan tuo nainen. Oliko siihen ihastunut ja mitä siitä halusi, kun ei halua mulla olevan miespuolisia vanhojakaan ystäviä? Itse kuitenkin pitää oikeutenaan tutustua vieraisiin naisiin näköjään. Kysely ei auta. Sitä olen jo tehnyt ja tietysti sanoo ettei siinä ollut mitään. Luottaisitko itse?
Minäpä kerron miksi.
Sun vaihtoehdot lienevät sellaiset, että sä joko selvität asian puhumalla ja kertomalla äijälle millä reunaehdoilla sä jatkat teidän suhdetta.
Toinen vaihtoehto on, että jatkat kuten tähänkin saakka.
Kolmas vaihtoehto on, että annat äijälle monoo persille ja kasvatat lapsen yh:na.
Kyse ei ole siitä, mitä sun ukkos haluaa, vaan siitä mihin sä itse suostut ja mitä sä olet valmis nielemään. Päätös on sulla, ei kellään muulla.
Luottaisinko ite? Siis mihin naiseeni, jos olisin samanlaisessa tilanteessa kuin sä? Paha kuvitella itseäni sellaiseen tilanteeseen, mä en vaan sallisi sitä, vaan kertoisin vaihtoehdot joilla mun kanssa voisi jatkaa.
yhdyn tähän ihmettelyyn, että mistä helvetistä te löydätte näitä äijiä?
Eli olet sitä mieltä että äijä oli hakemassa itse seuraa naisesta? Luottaisitko sä tollaseen? Kysellyt olen mutta en saa vastausta. Tai vastaa ettei siinä ollut mitään. Luvannut baarit lopettaa ja näyttänytkin että on lopettanut. Jäi toi nainen vaan vaivaamaan...
baarista.
sitä, että ukko vaikuttaa kaikinpuolin epäluotettavalta paskiaiselta. Meinasitko, että tilanne tosiaan muuttuu kun penska pyörähtää maailmaan? Luulen, että sitten vasta baarissa istutaankin kun huuto ottaa hermoon ja emännältä ei saa edes pillua.
pysynyt pois ravintolasta. Että näyttää muuttuneen. Jos ei muutu niin tietysti jätän. Meinasin jo jättää ja sanoi tappavansa itsensä jos jätän. Mutta luottamuspula jäi. Toisaalta kun lapsi on jo tulossa niin onhan sitä helpompi kahdestaan hoitaa. Lisäksi rahatilanne on hänellä paljon parempi kuin mulla. Vaikea jäädä vaan mun tulolle lapsen kanssa. Mietin lähinnä voinko häneen enää luottaa. Jättäminen on vaikeempaa jos hän nyt säilyttää hyvät tapansa. Mutta jos ei ole luottamusta niin voihan sitä kylmän talous ja julkisivu kunnossa suhteen säilyttää jossa molemmat hoitaa lasta ja omistaa oman elämän.
Tuota kuinka usein tuo miehesi roikuu siellä lähiöbaarissa? Viikonloppuna vai/ja viikolla?
Satunnaisia viikonloppuiltoja lähiöbaarissa pitäisin kyllä ihan normaalina.
Miksihän miehesi katsoo tarpeelliseksi valehdelle, jos on istunut samassa pöydässä jonkun kanssa? Pelkääkö hän sinun reaktioita? Eikö hän saisi jutella vieraiden naisten kanssa? Miksei?
Itse olen todennut, että usein lähiöbaarin naisista on paremmin juttuseuraksi kuin lähibaarin miehistä, mutta makunsa kullakin.
Mitä viimeisillään raskaana oleva nainen tekee baarissa? Kenties vakoilemassa?
sun mielestä viimeisillään oleva nainen ei saa olla baarissa mutta hänen miehensä saa? Mitä jos synnytys alkaa? Onko oikein jättää viimeisillään oleva yksin. Kukakohan toimii kuskina sairaalaan?
Miksi mies sallii että hän puhuu vieraille naisille mutta naisella ei saa olla miespuolisia ystäviä? Se siinä onkin pointtina että miksi valehteli ja miksi sallii itselleen asioita mitä ei vaimolleen?
...kenenkään olevan maha pystyssä baarissa, siten aiheutti pientä hämmennystä. Nykyäänhän se tietenkin on ehkä jonkin verran hyväksyttävämpää, kun baarit ei ole täynnä tupakansavua.
Ja tuohon kuskin hommaan sanon samoin kuin vaimollenikin, että jos käy niin paska flaksi että synnytys alkaa juuri sinä iltana kuukaudesta, kun minä olen baarissa niin sitten mennään taksilla tai ambulanssi, no big deal.
Sitten kieltämisistä, sallimisista ja valehtelusta.
Jotkut vaan on niin ahdasmielisiä, mustasukkaisia, kaksinaismoralisteja tai jotain muuta sellaista, että tuo toiselta kieltäminen ja itselle salliminen on heille luontainen toimintamalli.... Mutta onko sinun kostoksi kiellettävä miestäsi puhumasta muille naisille kuin sinulle? Vai onko kyse jostain muusta kuin kostosta?
Etkö sinä voisi näyttää mallia miehellesi hyväksymällä se, että miehesi saattaa joskus jossain vaihtaa kuulumisia jonkun naisen kanssa.
Valehteleminenhan voi johtua siitä, että hän pelkää sinun reaktiota.....jotka voivat johtua mistä tahansa, sen tiedät vain sinä itse.
Mutta esimerkiksi mustasukkaisen puolison olen havainnut aiheuttavan kaikenlaista kummallista valehtelua. Toinen osapuoli ei uskalla enää kertoa mitään viattomimpiakaan asioita puolisolle, koska hän kehittelee niistä mitä ihmeellisimpiä kauhuskenaarioita (ainakin näin ulkopuolisen näkökulmasta).
ja kyllä mies on muakin kutsumassa mukaan mut enhän mä kehtaa mennä baariin viimesilläni. Sen takia en hyväksy sitä että hänkään käy kun olen viimeisilläni. Yhdessä on lapsi päätetty hankkia. Mut voinhan sit kun lapsi on syntynyt itse istua baarissa ja saa mies kokea miltä musta on tuntunut kun hän on vuorostaan lapsen kanssa.
Tiedän että mies oli naisen seurassa koska näin ikkunasta ja miehen ystävä kertoi. Hän piti mieheni käytöstä tyhmänä.
Lisäksi mies haluaa että mä hylkäisin miespuoliset kamuni, mut nyt en ainakaan niin tee...
"Mut voinhan sit kun lapsi on syntynyt itse istua baarissa ja saa mies kokea miltä musta on tuntunut kun hän on vuorostaan lapsen kanssa."
Aika näyttää kumpi teistä maltaa poistu kotoa, kunhan pienokainen syntyy....
"Mut voinhan sit kun lapsi on syntynyt itse istua baarissa ja saa mies kokea miltä musta on tuntunut kun hän on vuorostaan lapsen kanssa."
Jos oikeasti tuosta baarista istumisesta meinaatte skaban pistää pystyy, kun lapsi on syntynyt, niin sä oot ihan varma häviäjä. Mikäli olet vähänkään normaaleilla äidin vaistoilla varustettu.
Toisaalta voihan siinä käydä niinkin, että lapsirakas mies heittää baareissa jatkuvasti notkuvan mamman pihalle ja pitää lapsen itsellään.
Toivottavasti aikuistutte....pian.
Miestä tuntematta on tietty vaikea sanoa mitään hänen motiiveistaan, mutta kyllähän tuo valehtelu hiukan kuulostaa arveluttavalta (jollet sinä sitten nalkuta niin paljoa ettei mies uskalla kertoa totuutta). Satunnaisessa baarissakäynnissä tai muiden naisten kanssa juttelussahan ei sinänsä ole mitään pahaa, mutta kyllä mulla napsahtais jos äijä tavan takaa istuskelis jossain lähipubissa ja minä olisin vatsa pyöreänä kotosalla. Mä en muutenkaan jaksais mitään pubipekkaa katsella.
Kysy mieheltä suoraan asiasta. Kerro pelkosi miehelle avoimesti ja jollei hän ole halukas keskustelemaan, niin tee siitä omat johtopäätöksesi mutta älä anna toisen kohdella sinua ihan miten sattuu. Hänestä on tulossa lapsesi isä ja luulisi sen olevan baarissaistumista arvokkaampaa...
Kun mä en ole valittanut naisista vaan mies on valittanut miehistä. Sitten tekee itse niin. Toisekseen voidaan molemmat käydä välillä baarissa mutta silloin kun olen viimeisillään se ei mielestäni ole reilua kun lapsi on yhdessä päätetty hankkia. On kaiken lisäksi käynyt aika usein baarissa. Mut vois kai sitä sit ite kostaa ja juosta baareissa kun lapsi on syntynyt ja tutustua uusiin miehiin.
Älytöntä ylipäätään tuomita viimesillään olevat naiset baareissa mut ei niiden miehiä.
Kostamisesta ei seuraa koskaan mitään hyvää. Teille on tulossa lapsi ja tärkeintä on ajatella lapsen hyvinvointia. Lapsi ei takuulla voi hyvin kodissa, jossa vanhemmat kilpailevat siitä kumpi juoksee enemmän baarissa...
Mä en tuomitse ketään baarissaistumisesta, jokainen tehköön kuten parhaaksi näkee mutta en mä välttämättä kyllä ymmärrä sitäkään mitä varten viimeisillään raskaana olevan täytyy baareissa rampata. Mä itse pysyttelisin mielihyvin poissa baareista jo senkin takia, etten kokis mielekkääksi altistaa syntymätöntä lastani niille vaaroille, joita saattaa olla ympäristössä jossa on paljon arvaamattomia humalaisia. Ehkä liioiteltua, mutta kokisin sen noin.
Mä oon vähän huono kommentoimaan tuohon miesten baarissakäymiseen tarkemmin. Mies, jota tällä hetkellä tapailen, ei viihdy baareissa juurikaan ja uskoakseni viihtyisi vielä huonommin jos tulisin raskaaksi, mutta en kieltäis häntä menemästä jos häntä joskus huvittaisi mennä. Se on eri asia, jos se olisi joka viikonloppu sama homma, kuukaudesta toiseen...
Mikä ihme tuossa baareissa käymisessä muuten on, että siitä voi tulla niin paljon ongelmia pariskuntien välille? Miten tuollasta asiaa ei saada sovittua niin että se sopii kummallekin? Ja miksi ylipäätään heittää hynttyyt yhteen sellaisen kanssa, joka on ihan eri aaltopituuksilla baarissakäymisen suhteen? Kertokaa mulle kun mä en oo ikinä tajunnu näitä baarissakäyntiongelmia.
siistii antaa periksi nyt, toteaa vain kylmästi " ei tästä mitään tuu" ja lähtee kävelemään. Painaa oven kiinni perässään.
Teillä on selkee luottamuspula, en mie tiiä miten sellasen parantaa. Molempien pitäs vissiin haluta sitä yhdessä.
Voi olla että miehen on helpompi valehdella sulle kun ottaa ne syytökset vastaan mitä siun päässä liikkuu.
Ja sie kiellät nyt siis miestä menemästä baariin ja sen pitäs pysyy sinun oikkujen alaisuudessa? Eli toisin sanoen tahdot lyhentää liekaa missä miestäs juoksutat. Sekö parantaa tilanteen.
Pitäs teidän miettii pariin kertaan kannattaako teidän ees olla yhdessä ollenkaan.
ei ole helppo erota. Se että baarissa voidaan mun mielestä tietysti käydä vuorotellen, mutta juuri kun vaimo on viimeisillään se ei musta ole kovin reilua. Kai sitä jokainen jaksa muutaman viikon olla baareista pois? Yhdessä on päätetty lapsi hankkia.
Lisäksi mua ei häiritse toisten naisten kanssa juttelu vaan se että mulla ei ole samoja oikeuksia, eikä mies halua mun pitävän miespuolisia kamujani. Eikä halua mun juttelevan muiden miesten kanssa baarissa. Lisäksi se valehtelu teki sen etten tiedä voiko häneen luottaa.
"ku minä en pysty niin et mee sitten sinäkää. " Eli molempien pitäs kyräillä vaan kotona ja katella toistenne naamoja. Yhdessä se hankitaan mut nainen sen raskauden kantaa, ja mies kärsii siitä sit siinä sivussa. Ei se oo reilua... tiedän.
Voisko siellä kotona olla jotain sellasta joka ajaa miehen kapakkaan, ihan vaan vaikka juttelemaan mukavia.
Mitä sie nyt niitä oikeuksia kysymään... Suomi oli ainaki viimeks ku katoin niin vapaa maa. Mie en ainakaa selviis elämästä puhumatta naisille missään. Oli se sit vaikka baari.
Tuo valehtelu oli sille se pienimmän riesan tie. Ja se ois säästyny sillä yhdeltä saarnalta. Siks se ehkä sen teki.
Se raskausaika vaan voi olla miehelleki vähän rankkaa. Jos se on sitä sulle niin se heijastuu kyllä miehenki elämään. Sulla kolottaa selkää ja hormonit toimii omaa rataansa. Miehen vaan pitäs sopeutua ja olla kiltti sekä kultanen kaikkiin niihin oikkuihin nähden. Ei ne tietty kaikille tuu. Jotki pääsee siinä suhteessa ihmeen helpolla, mut jotku ei saa nukuttua loppuaikana ja muutenki on kipeetä ja kolottaa niin ne antaa miehelle täyslaidallisen.
Miehen elämä ei oo muuttunu siinä määrin ku siun. Vaan nyt sie vaatisit siltä sellasta tasaverosta muutosta siks ku sie oot pieniinpäin. Ihanku sie olettasit sen hommaavan itelleen keinomahan ja te vertailisitte kokemuksia siitä mitä se on... Evoluutio ei vaan näin oo suunnitellu.
Jätä se.