nana

aion tatuoida itteeni rakkaani nimen japaniks tai kiinaks. mulla on jo kiinalainen tatska, joten se sopis ehkä tyyliin...mutta kiinalaisesta nimen kirjotuksesta en oikein löytäny mitään netistä ainakaan. japanilaisesta löysin, eli siis katakana ja hiragana, mutta ongelma on se, kun ekassa tavussa on kolme kirjainta, eikä löydy sille... no, jos jollaki olis vinkkejä tai hyviä osotteita, laittakaa tänne!!!

Kiitos kiitos
3398
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mun mielestä rakkaan nimeä ei pitäis tatuoida. Haluan ite tatuoinnin, ja mietin sen aihetta työpaikalla ääneen (esim mussukan nimee), niin työkaverini sanoi (sillä on tatskoja 4 kpl) että ei kannata. Se tuottaa huonoa onnea. Mut tosiaan, ei voi ikinä tietää varmasti miten käy mussun kans, vaikka ajatus on kyl kaunis.

Äänestä

Käyppäs kysymässä kiinalaiselta/japanilaiselta ravintolan pitäjältä miten se nimi kirjoitetaan kiinaksi/japaniksi, jos he eivät osaa auttaa, niin sit on käännöspalveluita joista varmaan saat apua ongelmaan.

Kaunis ajatus, mutta itse en ottaisi rakkaani nimeä tatuointina, mitä jos ero tulee, ainut vaihtoehto on silloin tatuoinnin poisto josta jää ruma-arpi tai sit vaan antaa nimen olla. Kiinan/japanin kielisessä tatuoinnissa on se hyväpuoli, että harvat ymmärtää mitä se tarkoittaa jos ei kerro.

Itsekkin muutama vuos sit pähkäilin saman asian kanssa, ja hylkäsin nimitatuoinnin juuri ton eromahdollisuuden takia, mutta otimme rakkaani kanssa molemmat kiinalaisen merkin rakkaus.

Äänestä

Kolmemerkkinen tavutus ei ole japaninkielessä ongelma; jos tarkoitat esim. että haluat tatuoida nimen Jukka se onnistuu kyllä, väliin tulee vain yksi pieni seuraavan tavun ensimmäistä kirjainta "kahdentava" merkki. Ulkomaiset nimet kirjoitetaan aina katakanalla, ei hiraganalla vaikka se olisikin usein kauniimpaa. Eräissä tietyissä tapauksissa (esim. Mika, yms.) japaniksi voidaan kirjoittaa kanjeilla nimet, jos nimi on mahdollinen japaninkielinen nimi. Toisaalta ongelma on silloin, että nimi voi olla Japanissa naisen nimi ja valittu kanjeilla kirjoitettu nimi tarkoittaa nimenomaan naisen nimeä. Toisaalta valintavaihtoehtoja voi olla useita, ja samalla tavalla lausuttavat, mutta eri tavalla kirjoitettavat merkit voivat tarkoittaa eri asioita. Katakanassa ja hiraganassa tätä ongelmaa ei ole, mutta ne eivät toisaalta näytä yhtä tyylikkäältä kuin kanjit. Kannattaa ehkä pyytää jotakuta yrittämään kääntää nimi kiinaksi jos mahdollista. Merkkien selitys ja vaihtoehdot(myös kombinaationa) kannattaa pyytää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


japanilainen ja kiinalainen... kirjoitti:

aion tatuoida itteeni rakkaani nimen japaniks tai kiinaks. mulla on jo kiinalainen tatska, joten se sopis ehkä tyyliin...mutta kiinalaisesta nimen kirjotuksesta en oikein löytäny mitään netistä ainakaan. japanilaisesta löysin, eli siis katakana ja hiragana, mutta ongelma on se, kun ekassa tavussa on kolme kirjainta, eikä löydy sille... no, jos jollaki olis vinkkejä tai hyviä osotteita, laittakaa tänne!!!

Kiitos kiitos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu