Ihme ja kumma tosiaan

Keskustelu alkaa olla ihmeellistä. Esim. Karavaanareiden ajonopeus ketjussa on laskurin mukaan 8 viestiä, laskin ne ja löysin 24 kpl. Uusi viesti ilmoitettiin klo 15:11 viimeksi vaan yhtään ei ole tältä päivältä.????

Jos ne haistattelut ennen olivat hieman yliampuvia niin nyt ei enää voida näköjään keskustella, ainoastaan pelkkää asiaa eikä vissiin, jos muiden mielipiteisiin on luottamista, aina sitäkään.

Veikkaan, että moni muukin kuin haistattelijat alkaa kyllästyä tynkäkeskusteluun. Olisi taas aika muuttaa toimintatapoja, voihan tähän "kuristukseen" palata jos on tarvis.

15

1437

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaanari

      On todella ikävää lukea joku hyvä aiheeseen liittyvä hyvä kirjoitus ja hetken kuluttua todeta sen kadonneen bittiavaruuteen.
      Nykyinen moderaattori on saanut paljon aikaan ja valitettavasti miltei ainoastaan huonoa.
      Jonkin verran keskusteluja on aloitettu tuonne automatkailuosioon ja siellä on linkki ehdotukseen joka koskee kokonaismuutosta ja uuden palstan perustamista.

    • kummallista ...

      tosiaan. Jos oli sairasta meno täällä viime syksynä ja loppuvuonna, niin onko tämä nyt sitten potilaan tervehtymistä? Hampaatonta ja särmätöntä turhanpäiväistä kirjoittelua, linjatonta moderointia, suurin osa kirjoittajista joko häipyneet tai ovat häipymässä. Ei tällainen ole mitään keskustelua ja mielipiteiden vaihtoa.

    • Kummajainen...

      Miksi ihmeessä tällainen holhoava meininki? Jos viesti tai vestiketju ei kiinnosta, jätä se lukematta. Näin yksinkertaista se on. "Kieltolaki" on tässäkin aikansa elänyt. Ei se aikanaan tuonut sitä muutosta, jota sillä yritettiin yrittää.

      Mutta mutta, taitaapi olla niin, että juuri nämä viestit, joita poistetaan, onkin ne kiinnostavimmat ja eniten luetut. "En minä niitä lue, vaan nuot toiset". Onko tuttua?

      • jaaakkima

        Samaa mieltä olen holhouksesta, kuten edellinenkin, ei se pitkällä aikajänteellä toimi. Olispa ike ollut avoin viesteissään ja holhonnut itse itseään. Jokainen vastaa itse huutonsa, ei siinä mitään ihmeentekijöitä holhouspuuhissa tarvita. Ei toden totta.


    • eigore

      Kieltämättä hampaatonta on tämä tekstailu nykyään, mutta onpahan pysynyt ainakin asialinjalla, harvempi enää täällä edes koettaa leikkiä seriffiä, kun seriffi tekee asiat huomattavasti tehokkaammin.

      Parempi tämä linja on nykyisin kuin ennen, minä ainakin kannatan nykyistä linjaa.

    • höh

      Tiukille ottaa monella, mutta minkäs teet. Rutista voi, muuhun ei rahkeet riitä. Siivous on alkanut tuottaa tulosta, kun siistiä jälkeä tulee.

      • kuivuu

        omaan olemattomuuteensa!


      • siltikin...

        ...poistoon menee. Asiaa tai asiattomuutta, viestit poistetaan MÄÄRÄTIETOISESTI!

        Tään kirjoittajan sheriffi on nyt karkoittanut, ADIOS!

        Uusi palsta -leirintäalueet- on avattu.

        Sinne siis!


      • huomio.

        Eräs huomio siivouksen tuloksesta: Tämänkin kirjoituksen aloittaja osallistu aiemmin lähes jokaiseen keskusteluun. Ja usein jutut menivät reippaasti aiheen vierestä.
        Eipä ole keskustelijaa nyttemmin juuri näkynyt. Seriffille kiitos.


      • höh

      • Monia
        huomio. kirjoitti:

        Eräs huomio siivouksen tuloksesta: Tämänkin kirjoituksen aloittaja osallistu aiemmin lähes jokaiseen keskusteluun. Ja usein jutut menivät reippaasti aiheen vierestä.
        Eipä ole keskustelijaa nyttemmin juuri näkynyt. Seriffille kiitos.

        Itse taas pidin karvanaamarin kirjoituksista, kyse lienee siis pikemminkin maku asioista?

        Tämän siivoamisen tuloksena kirjoituksista puuttuu "särmä", mielipide erot ja väittelyn tuoma hymy kasvoille kirjoituksia pääasiassa lukien. Vaikutus on sama jos joisi kahvia joka maistuu vedelle tai on kofeeiinitonta.

        On turha edes vahingossa ajatellakkaan vastaavansa mihinkään kysymykseen, jos KOKO viestiketju on kohta bitti-avaruudessa!

        Omasta puolestani en enää näe kohta vaivaa edes räpsäyttää caravaanari- keskustelua näytölle. Olen varmaan turhautunut?

        Minä en pidä, mutta mukva jos joku muu pitää tästä linjasta.
        Ne on näitä maku asioita :I


      • Nyt on joka paikassa liian siistiä kun ovat jo aikeissa julistaa pölypunkinkin uhanalaiseksi lajiksi. Siksipä olenkin julistanut työhuoneeni pölypunkkireservaatiksi.

        Toivottavasti tulosta syntyy, niinhän täälläkin on käynyt. Vanha iloinen sananvääntö on kaikonnut ja arvaamaton surma hävittää viestin toisensa jälkeen.

        Saa nyt nähdä kumpi voittaa tämä vanha vaiko uusi leirintäalue.


    • yhden persoonan

      näkemykset ja mieltymykset hyväksytään poistojen perusteluiksi, niin tällaiseen tilanteeseen se väistämättä johtaa. Tästä on tälläkin palstalla monta erilaista kokemusta. Ihanteellinen tilanne olisi tietenkin se että kirjoittajat itse osaisivat harkita mikä on asiallista ja mikä ei. Mutta se taitaa olla vain sitä ihanteellista, tuskin realistista. Mutta tämäkään tilanne ei ole hyvä, jos ei hyväksytä mitään särmää ja erilaisuutta kirjoituksiin, ei myöskään jatkuvuutta löydy tällaiselle palstalle. Törkeydet ja henkilökohtaiset parjaukset ovat tietenkin poistettava, mutta kohtuullinen erimielisyys on kyllä sallittava.

    • ymmärrä...

      pelin henkeä. Ensin seriffi ottaa rankan linjan, koska foorumilla on karva.naamaria ja kaikenlaista idioottisoopaa. Kaikki lähtee, mikä ei sefua miellytä. Tätä jatkuu jonkin aikaa...
      Tällöin "keskustelu" menee asialliseksi. Provoilijat poistuu, koska provojutut ei saa tilaa.

      "Asialliset" keskusteliat jatkavat juttua ja seriffi löysää linjaansa. Löysätty linja huomataan ja knaamari...

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      46
      3200
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      509
      1942
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1920
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      81
      1751
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      18
      1522
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1408
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      26
      1332
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1319
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      1190
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      112
      1154
    Aihe