Juttu on seuraavanlainen.Erottiin 11v avoliitosta, siitä jo aikaa. nyt olen uudessa suhteessa ja en tiedä onnistuuko tämä suhde, ei mitään riitoja eikä muutakaan kaikki on ok, mutta ex vaimoke haluaisi aloittaa uudestaan meidän suhteen. Asuttas erikseen mutta oltaisiin yhdessä. Nyt tässä ollaan kahden tulen välissä, ei todellakaan tunnu kivalle, mitä tässä pitäisi oikein tehdä, tunteet heittelee mollemmin puolin uuden ja exän välillä.Exän kanssa vielä 9v lapsi. Siis jatkaako uutta ja olla hiukan onneton koska entinen kummittelee vielä mielessä,vaiko aloittaa exän kanssa ja katsoa mitä tulee.Riidoissa ei olla erottu,molemmilla lämpimt tunteet toisiamme kohtaan, ja olen jutellut tästä nykyisen naisen kanssa mitkä ovat minun tunteet ja ajatukset,että olen tälläisiä miettinyt.
miksi pitää olla niin vaikeeta
loukussa
91268
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
eli mieheni asuu toisen naisen luona, mutta ei halua minusta eroa(virallista).Kerran palannut takaisin, mutta vkon oltuaan sanoi että on tehnyt väärän valinnan ja lähti taas. Kuitenkin väittää haluavansa aloittaa uudelleen. Lupaa muuttaa yksin, koska ei halua enää samaan paikkaan missä yhdessä asuttiinn, naapurit hävettää ym...Uskoo pystyvänsä olemaan "uudesta" naikkosestaan erossa jne. Tätä olen noin pari vuotta kuunnellut, satuja ja tarinoita ja uusia selityksiä.Ei suostu pariterapiaan, kun ei kuulema osaa tunteista puhua minullekkaan, kuinka sitten ulkopuoliselle. Nyt sitten on ns. kahden loukussa ja keneläkään ei ole hyvä olo. Koita hakea ammattiapua ja muuta yksin ja koita saada "pää" selväksi, ei se ainakaan jahkaamalla muutu. Tekemisistään pitää ottaa vastuu, tehdä päätös ja hoitaa sitten asiat, kumpaan sitten päädytkin. Älä kuitenkaan ole itsekäs ja roikuta muita löysässä hirressä tai anna molemmille toivoa jatkon suhteen. Itse olen omaa kärsimystäni pitkittänyt, kun en ole ukkoa heivannut. Silti vielä rakastan häntä, en pysty sitä selittämään miksi vaikka hän toiminnallaan loukkaa koko ajan. Helppoa se ei varmasti tule olemaan. Toivon että teet päätöksen ja katsot sitten eteenpäin. Voimia päätöksen tekoon.
Älkää hyvät naiset vaan suostuko tuollaiseen edestakaisin vatkaamiseen!! Ei ole kyllä mitään järkeä! Jos erotaan,niin sitten myös erotaan eikä pelleillä!! Ei pidä ryhtyä uuteen suhteeseen eikä lähteä minnekään jos ei ole varma tunteistaan! Mutta jos mies aloittaa uuden suhteen ja lähtee, on se sitten siinä ja piste. Kyllä niitä muitakin miehiä löytyy, ei se eksä ole maailman ainoa,"ihmeellinen" mies!! Jos uudelleen lämmittää suhdetta/liittoa ei se loppupelissä kestä kuitenkaan, silloin ei ole kysymys enää siitä erotaanko vai ei vaan kyse on vain siitä milloin ero tapahtuu! Näin se valitettavasti useimmiten menee.
Mies asuu toisen naisen luona, eikä suostu tulemaan keskustelemaan erotaanko vai ei.
Lähti viikko sitten kun kerroin tietäväni jo kaksi kuukautta sitten, että hänellä on toinen.
Ovat perustaneet syksyn aikana yhteisen kodin.
Viimeiset sanat oli ennen lähtöä rahaa ratkaisee.
Hänelle on ostettu paljon uusia vaatteita syksyn aikana. Huvittavaa tässä on se jos olin ostanut hänelle sinisiä vaatteita niin hetken päästä hänellä oli samanmerkkisiä ruskeita vaatteita. Siitähän epäilykset heräs.
Pitäsikö naista varoittaa ettei kaikkia rahoja kuluta!
Mieheni on myös alkoholisti, lääkäri on kieltänyt viinankäytön. Nutta juo edelleen toisen luona.
Minäkin olen kaveripiirissä kyllästynyt kuuntelemaan tuollaisia edestakaisin vatkaamisia.
Eikä niistä ole pitemmän päälle mitään pysyvää seurannut (muutama lisävuosi ehkä saatu)!
lapsen takia ei kannata yhteen palata, vaikkei teillä riitoja ollutkaan exän kanssa.
ja ei olisi oikein nykyistä naisystävääsi kohtaan, heittäisit sen tosta vaan nurkkaan. ajattele senkin tunteita.
Me erosimme toista vuotta sitten mieheni kanssa. Epäröin sitä jo silloin mutta tuntui ettei muuta keinoa muka ollut selvittää omaa päätään ja asioita yleensä. TYPERÄÄ. Loka-marraskuun tienoilla jouduin tunnustamaan exälle että tunteeni ovat ennallaan ja haluaisin vielä yhteisen elämän. Meillä on yksi lapsi. Arvaa vaan kaduttaako koko avioero. Jos sen voisin perua niin tekisin sen. Mies ei ensin suostunut edes harkitsemaan asiaa mutta kuitenkin joulun aikoihin alkoi käydä ilmi ettei hänenkään tuntensa täysin kuolleet olleet. Yhdessä ollaan oltu taas siitä asti ja kaikkeni teen etten enää perhettämme riko ja toivon sydämestäni ettei sitä kukaan muukaan tee. Kuitenkin oma perhe on tärkein- Kaikki muu tulee vasta sen jälkeen.
tuskin se niin typerää oli? Vaan jotain mitä sillä hetkellä koit tarpeelliseksi. Sain sen kuvan että syytät itseäsi koko hommasta? sori, se ei mene niin, suhteessa on aina kaksi ja kukaan ei riko tai korjaa mitään yksin!
Pää pystyyn ja onnea teille kummallekin yhdessä.
syitä miksi erositte entisen kanssa. Ovatko ne syyt hävinneet? Ovatko olosuhteet muuttuneet? oletteko ihmisinä kasvaneet siihen suuntaan, että olette valmiita laittamaan itsenne likoon SULKEMALLA takaovet ja panostamaan sataprosenttisesti suhteeseen? Siitä ei tule mitään että poukkoilee kahden tai useamman vaihtoehdon välillä, silloin menee vain valtavat määrät energiaa hukkaan eikä mieli ole levollinen. Kuuntele sisintäsi, mitä itse haluat. Nyt et saa miettiä, kuinka paljon toinen sinua mahdollisesti rakastaisi. Ja muista että nykyisesikin on ihminen, jolla on tunteet.
syitä miksi erositte entisen kanssa. Ovatko ne syyt hävinneet? Ovatko olosuhteet muuttuneet? oletteko ihmisinä kasvaneet siihen suuntaan, että olette valmiita laittamaan itsenne likoon SULKEMALLA takaovet ja panostamaan sataprosenttisesti suhteeseen? Siitä ei tule mitään että poukkoilee kahden tai useamman vaihtoehdon välillä, silloin menee vain valtavat määrät energiaa hukkaan eikä mieli ole levollinen. Kuuntele sisintäsi, mitä itse haluat. Nyt et saa miettiä, kuinka paljon toinen sinua mahdollisesti rakastaisi. Ja muista että nykyisesikin on ihminen, jolla on tunteet.