Sukupuolettomat

parfyymit......

Olisiko kellään vinkkejä mitkä olis sellaisia sukupuolettomia tuoksuja....? Olen poikatyttö mutta tahtoisin löytää sopivan hajuveden :D

7

1197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • myrre

      jean Paul Gaultierin Gaultier 2 on ns. unisex parfyymi.

    • minäkin pohdin

      Calvin Kleinin One on jo melkein klassikko, mutta muita en tiedä.

      Entä onko miestentuoksuissa jotain niin metroseksuaalista, etä se sopisi naisillekin? Kiinnostaa.

      • naiset ainakaan

        miesten hajuvesiä alkako käyttämään, niin monta vaatettakin jo olette miesten mallistosta varastaneet. Naiset tavallaan saastuttavat sen miesten mielessä, mitä alatte suosimaan.


      • juttu :)
        naiset ainakaan kirjoitti:

        miesten hajuvesiä alkako käyttämään, niin monta vaatettakin jo olette miesten mallistosta varastaneet. Naiset tavallaan saastuttavat sen miesten mielessä, mitä alatte suosimaan.

        Vuonna 1889 Guerlain julkaisi Jicky hajuvetensä, ja aluksi sitä markkinoitiin lähinnä miehille. Aikojen saatossa siitä tuli kuitenkin suositumpi naisten keskuudessa, ja nykyisin sitä markkinoidaan ehkä enemmän naisille kuin miehille. Silti myös miehet yhä käyttävät Jickyä, ja esimerkiksi Sean Connery pitää sitä suosikkituoksunaan.

        Minusta on typerää, että nykyisin useimmat tuoksut nimetään joko miesten- tai naistentuoksuiksi. Parempi olisi, jos hajuvedet vain laitettaisiin purkkiin ja asiakkaat itse päättäisivät sopiiko tuoksu heidän omaan persoonaan.


    • täysin sukupuolettomia

      Ainakin Etron ja Serge Lutensin tuoksut ovat täysin sukupuolettomia, ei siis edes näitä "unisex" tuoksuja.
      Itse olen hulluna Lutenssin Daim Blond´iin ja Cedre´en, myös Etron Dianthus on uskomaton.

    • for men (summer 2008)

      on kuulema sellainen jota myös naiset voivat käyttää jos pitävät puhtaasta, ei-kukkaisesta tuoksusta. Calvin Kleinin tuotos siis.

    • Nalle

      Suurin osa tuoksuista - ehkäpä jopa kaikki - sopivat sekä miehille että naisille. Älä anna hajuveden nimessä olevan pour homme tai for man hämätä; nimen keksii yleensä pr-osasto, ei suinkaan touksun luoja.

      Ihanin, kaunein, suloisin tuoksu, mitä tiedän, on Caronin Pour un Homme. Se on vaniljainen laventelituoksu, ja sopii erinomaisesti naiselle.

      Entäpä Diorin Eau Sauvage ja Dior Homme? Myös naiselle sopivia.

      Mene rohkeasti vaan miesten osastolle haistelemaan heidän tuoksujaan tai tilaa netistä näytteitä, mikäli haluat sellaista, mitä kemppareissa ei ole.

      Oman hajuveden etsiminenkin on jo hauskaa hommaa, joten onnea matkaan!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      544
      1782
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      877
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      84
      863
    4. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      806
    5. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      719
    6. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      705
    7. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      2
      697
    8. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      63
      666
    9. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      73
      618
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      533
    Aihe