Minkälaisia ohjeita saitte tukiliivien käytöstä? Minulle ohje, 4 viikkoa yötäpäivää, mutta jostain olen lukenut kolmesta kuukaudesta. Haluaisin varmistaa, että lopputulos olisi mahdollisimman pysyvä.
KOHOTUKSESSA/PIENENNYKSESSÄ KÄYNEET
Jo käynyt
4625
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Minulle sanottiin että 4 kk olisi hyvä käyttää. Olin kohotuksessa, jkylässä ja A.Salmella.
Minkälainen kuva sulle jäi paikasta, ja olitko tyytyväinen jälkeen? Olen pohdiskellut pienennystä yksityisellä, ja nimenomaan tuolla Salmella.
Moi, itse olin pienennyksessä ja ohjeeksi sain että 4vkoa tukevia(urheilu)liivejä yötäpäivää mutta sen jälkeen on hyvä hommata joko kaarelliset tai kaarettomat liivit joissa on muotoileva kuppi. Leikannut lääkäri sanoi että jos pitää urheiluliivejä esim sen 3kk niin rinnat muotoutuu liikaa "littanoiksi", eli kannattaa vaihtaa sen kuukauden jälkeen sileisiin muotokuppeihin. Mutta tätä palstaa lukiessa huomaa että ohjeita on niin monta kuin on leikkaavaa lääkäriäkin :o)
Olen tosiaan vasta pienennysjonossa, mut olen tätä tukiliiviasiaa tällä palstalla ja muuallakin seuraillut. Ohjeita on monenlaisia, mut ite olen päätellyt, et ainakaan tälläsiä urheiluliivejä, joita nyt käytän (shock absorberin tukevin malli) ei kannata käyttää kovin kauaa. Nää meinaan muovaa tissit ihan hassun mallisiksi, kun kaksi pyramidia. Itse siis aattelin sen 4 viikon tukiliivien pidon jälkeen ettiä jotkut kivan malliset tukevat liivit, todnäk urheiluliivit tai muut kaarituettomat liivit. En oo oikeen koskaan kaarituista tykänyt, mut tällä varustuksella (70G) ne on ainut vaihtoehto.
ps. jospa ensi viikolla joku peruuttais oman leikkauksensa ja minä pääsisin kirurgin käsittelyyn :)