Elikkä osaako kukaan neuvoo miten saan kitarani Droppi D vireeseen? Kun itte ei meinaa mitään tajuta
Droppi D
spugmeister
62933
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kitaran perus viritys on paksuimmasta kielestä ohuimpaan kieleen E-A-D-G-H-E. Kun paksuinta kieltä "pudotetaan" kahden nauhavälin verran E:stä D:hen, on kitara drop D vireessä, eli D-A-D-G-H-E. Kannattaa olla viritysmittari, että saa virittettyä sen d sävelen oikein, jos ei ole kokenut soittaja.
D:ksi muutettu ala-E ja vapaa A-kieli(eli 5.kieli), muodostavat D5-soinnun. Voit helposti virittää Drop-D vireen rämpyttämällä kahta matalinta kieltä ja samalla lasket hieman ala-E-kielen vierettä(noin 1/4, kierrosta). Jos pistää vielä särön päälle, niin on suhteellisen helppo tunnistaa, milloin D5-sointu kuulostaa "puhtaalta" ja silloinhan kitara on viritetty drop-D -vireeseen.
Näin minä olen aina virittänyt kitarani korvakuulolla, koska mun mielestä on helpompi tunnistaa, milloin kaksi säveltä on jonkun tietyn intervallin etäisyydellä toisistaan, kun että virittäisi kaksi kieltä samaan säveleen...niinkuin yleensä virittämään opetetaan.
Itse viritän perus vireestä drop D:hen niin, että painan 6 kielen 7 väliä, ja kun se kuulostaa samalta kuin 5 kieli, tiedän että se on oikeassa vireessä. Tämä on minulle helpompi tapa, mutta jokaisella on oma =)
heitetäänkö drop-d sitten E-kielen kakkosnauhavälistä?
Päräytä 6.(E) ja 4.(D) kieltä yhtä aikaa ja ala virittää alaspäin kunnes lakkaat kuulemasta sellaista aaltoiluaja 6. kieli kuulosta oktaavin alemmalta kuin 4. kieli. Tai sitten voit kolmea/kahta paksuinta kieltä päräyttää ja taas tiputtaa 6. kieltä niin kauan kunnes vouvvaaminen äänessä loppuu. Voit vielä tarkistaa paremmin painamalla 12. välin kohdalta ja tehdä saman kuin ennen.
Mittarilla saa luultavammin helpoimmiten viritettyä.
näistähän on mullekkin apua!!! kiitosta kaikille ja myös ensimmäisen viestin kirjoittajalle, että tuon otti esille, kun mistää ei ''ohjeita'' meinaa löytyä ;)