Olen ajatellut kasvattaa pitkät hiukset, kun siitä on niin kauan aikaa kun olen viimeksi pitkähiuksinen ollut (10 vuotta sitten). Minulla on nyt ollut viisi vuotta lyhyt polkkatukka, ja haluan pitkät hiukset. Ei hiukseni ole ikinä olleet niin huonokuntoset, etteikö niitä voisi kasvattaa pitkiksi, mutta äippä aina varaa ajan parturiin kun ne alkaa kasvaa sen mielestä pitkiksi. Olen 18 v. ja miten voisin sanoa äipälleni, että haluan kasvattaa pitkän tukan, ettei se nyt menisi kohta taas ennen kuin koulu alkaa varaamaan minulle parturia?
pitkät hiukset
heiiii
17885
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Jospas sanoisit äipällesi nyt heti, kun tukka ei hänen mielestään vielä ole liian pitkä, että älä varaa aikaa vielä, koska haluat kasvattaa pidemmäksi. Kasvattaessakin on hyvä silloin tällöin latvoja tasoitella, mutta reippaasti harvemmin toki, kuin malliinleikkauksen kanssa. Jos tukka on hyväkuntoinen, kasvattaessa pieni sentin tasoitus pari kolme kertaa vuodessa riittää.
Täysikäinen ei tarvi äippää tukkaansa roikkumaan.
Ei taida kirjoittaja tosissaan olla..
Jos kuitenkin näin on sattunut käymään (halleluja..) niin älä mene sinne kampaajalle vaikka äitisi sen varaisi. Siitähän sitten oppii kun maksaa peruuttamattoman kampaajakäynnin...
No äippäni vielä vaan huolehtii jopa tällaisitakin asioistani. Olen tosissani. En tiedä mikä hänellä on vastaan sitä, että haluan pitkät hiukset.
Minkä takia teillä on aina heti mielessä, että tämä on provo?
En ole todellakaan kirjoittanut tätä provomielessä!
Aina kun olen kirjoittanut tänne, saan palautetta heti aluksi, että provo viesti. Anteeksi, oli pakko sanoa.
No se ehkä tuli taas siitä, kun en tarkasti kertonut, mikä tässä oli ideana.
Mutta älkää jatkossa noita provokommentteja laittako, kiitos!
Ja uskokaa tai älkää, vaikka olisin 50 v., niin äippäni sen kun päättää asioistani.
ihan luonnollista epäillä, ei siitä tarvi pultata, kuulostaa vain niin uskomattomalta. Mitäpä jos muuttaisit omiin oloihisi ja teet selväksi ettet kaipaa äitisi hiusneuvoja.
Jooh. On vähän muutenkin ollut edelliseltä viikolta hermot kireellä.
Tiedän, että on vaikeata uskoa, mutta äippäni päättää myös pukeutumisestanikin.
Äitini ei pidä itsestään ollenkaan huolta enää ulkonäön suhteen, mutta ei sen pitäisi silti päättää minun asioistani, koska olen täysi-ikäinen.
Kyllä minä asun omissa oloissani, minulla on oma asunto, mutta silti sama juttu sen kun jatkuu.
Miksi annat äitisi päättää?
Se on sellanen, että se haluaa suojella mua vähä liiankin paljon joka asian suhteen, vaikka ei olisi tarvetta. Isäni on paljon rennompi, ei niin tiukka kuin äitini. Jos mä saisin sellasen tilanteen aikaseks tässä, että puhuisin sille kerrankin kunnolla, että hei, mä päätän NYT. En varmaan ole saanut sanottua ennen selkeästi, mitä tarkoitan sillä että haluan pitkät. Meinaan, että antaisi niiden kanssa vaan eikä heti kun ovat "pitkät" leikkauta niitä.
..sinua estää ottamasta ohjia omiin käsiisi? Olet täysi-ikäinen ja sinulla on täysi oikeus päättää itse omista asioistasi. En nyt oikein ymmärrä miksi et vain tee niin...(?)
Äitini nyt varmaan kuvittelee jotain, että pitkät hiukset eivät sovi minulle. Kyllähän ne sopii, kun tekee niihin sellaisen kampauksen, mikä sopii minulle. Äitini valittaa, että siihen pitkän tukan laittoon menee paljon aikaa. Ja pyh! Kun minulla oli silloin aikoinaan pitkät hiukset, ei minulle niiden laittaminen on ollut ongelma. En tiedä mikä äitiäni vaivaa. Hänen mielestään vain lyhyet hiukset pukevat minua ja onhan se totta, mutta itse haluaisin nyt kasvattaa pitkän tukan, kun minulla on vielä noita hiuslenkkejä sun muita donitseja käyttämättä, kun olen saanut niitä synttärilahjaksi. Tätä ihmettelen eniten.
Ja toinen juttu on sitten isoveljeni. Hänen mielestäänkin vain lyhyt malli sopii minulle, koska näytän sitten joltain pelihahmolta hänen mielestään. Tämä on tosi mitä kirjoitan. olen sanonut hänelle, että lopettaisi minua sanomasta yhdeksi pelihahmoksi, mutta tuloksetta.
En ymmärrä mitä samanlaista hän näkee siinä pelihahmossa, kun vertaa minua siihen?
Isoveljeni on 24 v.
Kuule, mitä jos vaikka muuttaisit ihan omaan asuntoon?! Oikeasti tosi outoa tekstiä. Sinä pidät sellaista lettiä kuin itse haluat eikä siihen ole kellään mitään sanomista, tajuatko? Joten anna nyt vaan sen fledan kasvaa!
oli pakko kertoa tästä, ja asun OMASSA asunnossa. Tiedän, että tämä kuulostaa hassulta ja oudolta, mutta NÄIN vaan ON.
äippäs varaa ajan niin soitat putiikkiin ja perut ajan. ei se niin vaikeaa ole.. jatkat tätä niin kauan että hiukset on pitkät. yksinkertaista.
hei haloo! oot jo 18 v. miksi äitis saa päättää sun omista hiuksista.. eihän ne sen päästä roiku.. jestas...
niinpä niin. Mä en viitti enempää sanoa mitää tähä, täytyy puhuu vaa äipälle kiven kovaa, että mä haluan kasvattaa pitkät hiukset.