Mitä

En tiedä, olenko oikealla palstalla. Kokeilen joka tapauksessa....
Meidän tarina:
Olemme olleet 8 vuotta yhdessä, 2 lasta.
Miehellä oli "salarakas", noin 2 vuotta. Päätimme kumminkin yrittää vielä yhdessä.
Saako luottamusta ikinä takaisin? Minulle on jotain kerrottu toisesta ihmisestä, mutta ei varmastikkaan kaikkea.
"valitsiko" mies minut vain lasten takia?
Tällä hetkellä tuntuu että töitä on hirveästi edessä, kannattaako se edes?
Miten sitten kun tulee ensimmäinen kunnon riita, lähteekö taas toisen luo?
Elänkö loppu elämäni pelossa, että jotain tapahtuu???

Te ketkä olette käyneet saman läpi, auttakaa.....
5678
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Itse en pystynyt enää luottamaan mieheeni. Hain siis avioeroa. Jos olisi ollut kyseessä pelkkä yhden yön kännipano, olisi asia varmastikin ollut aivan toinen. Mutta pitkään jatkunutta,pari vuotta, suhdetta en pystynyt antamaan anteeksi enkä unohtamaan. Sehän on selvää että tunteita on puolin ja toisin tuossa ajassa jo syntynyt. Tiesin ja tajusin että mies olisi halunnut jatkaa ainoastaan lapsen ja omaisuuden vuoksi. Sitä kulissia en halunnut elää. Ero oli vaikea mutta ainut oikea ratkaisu meille. Mutta jokaisen kohdalla on kyse omasta ratkaisusta ja miltä itsestä tuntuu. Kuulostele itseäsi rauhassa ja mieti mitä oikeasti haluat elämältä. Ja voiko valheessa elää ja kulississa?! Tsemmpiä sulle kuitenkin! Ehkä mies ei ole sinun arvoisesi!

Äänestä

voin sanoa vain sen että minä en pystynyt enää luottamaan mieheeni ja halusin eron. Tarinamme ovat melkein samanlaiset, poikkeuksen tekee vain se että miehelläni oli salasuhde pariin otteeseen saman naisen kanssa yhteensä 3v.
Usko pois, päivääkään ei mene ettetkö epäilisi tai ajattelisi tätä asiaa ja se ei olisi oikein teitä ketään kohtan.

Äänestä

äitiä yleensä eniten ja yleensä kun salarakas tulee julki , mies jättää , eli heittää kakkosen yli laidan , tämä on se normaali tavallinen yleisin tapahtuma ,jos miehesi on sinut valinnut EI HÄN VAIn LASTEN takia tee valintaansa vaan hänellä on jo sinusta kokemusta ja tieto kuinka hyvä ihminen oikeesti olet ja varmasti miehesi katuu tekoaan, mutta kun ihminen on heikko hän sortuu näihin houkutuksiin ,joita kyllä riittää ja joita on tyrkyllä yllin kyllin , raamatussakin sanotaan "liha on hikko vaikka henki on luja " valitettavasti elämä on raadollista ,mutta kun otetaan järki myös avioliittoon mukaan kyllä selviää pahimmista karikoista ,se onkin sitten eri asia voitko sinä enään jatkaa, kun olet tullut petetyksi ,sinä olet avain asemassa ,mitä päätät.

Äänestä

tietää mitä tapahtuu. Ei sellaisistaan suhteista, joissa ei ole petetty. Aina voi herätä huomaamaan, ettei liitossa enää olekaan mitään tai ei ainakaan tarpeeksi. Ja luottamuksenkin voi pettää monella tavalla.

Sanoit, että päätitte yrittää vielä; niin miksi? Oliko päätös myös sinun? Vaikutat kovin epävarmalta sen suhteen... Ehkä et sisimmässäsi enää jaksaisikaan yrittää? Senhän periaatteessa pitäisi mennä niin, että mies elää nyt siivosti, osoittaa sinulle kaiken huomion, hoitaa osuutensa kodista ja lapsista. Miten muuten sinun pitäisi tehdä työtä suhteen eteen kuin yrittämällä oppia luottamaan uudestaan?

Äänestä

Mies jos valitsi sinut, niin hän oikeasti valitsi sinut. Ja on päättänyt yrittää vielä.
Samat sinulle, paras katsoa kuin katua.

Mutta jos kakkoset palaavat aina uudelleen ja uudelleen, sitten mittasi saa olla täynnä.

Avioliiton ulkopuolisen seksin on oltava aika vanha ilmiö, koska ketkä niiden maailman vanhimman ammatin asiakkaita ovat olleet jos eivät miehet? Tuskin siellä naisetkaan ovat sankoin joukoin asiakkaina olleet??

En tarkoita, että kakkonen olisi tällainen. Hän varmaan suree kovastikin siellä tahollaan. Vakikakkoset eivät ole ilotyttöjä vaan ihan tavallisia naisia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Teen???? kirjoitti:

En tiedä, olenko oikealla palstalla. Kokeilen joka tapauksessa....
Meidän tarina:
Olemme olleet 8 vuotta yhdessä, 2 lasta.
Miehellä oli "salarakas", noin 2 vuotta. Päätimme kumminkin yrittää vielä yhdessä.
Saako luottamusta ikinä takaisin? Minulle on jotain kerrottu toisesta ihmisestä, mutta ei varmastikkaan kaikkea.
"valitsiko" mies minut vain lasten takia?
Tällä hetkellä tuntuu että töitä on hirveästi edessä, kannattaako se edes?
Miten sitten kun tulee ensimmäinen kunnon riita, lähteekö taas toisen luo?
Elänkö loppu elämäni pelossa, että jotain tapahtuu???

Te ketkä olette käyneet saman läpi, auttakaa.....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu